اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران

چهارشنبه
چهارشنبه 05 تیر 1398
27 اسفند 1397 27 اسفند 1397
10:46 10:46

اقدامات داعش باعث شد که زمینه‌های اجرایی شدن بحث‌های مطالعاتی اسلام‌هراسی در غرب ایجاد شود

یک کارشناس مسائل غرب آسیا گفت: چرخه خشونتی که در این کشورها علیه مسلمانان آغاز شده در صورتی که کنترل نشود به مرور خود حکومت و سیاست‌های دولت‌های غربی را نیز تحت تأثیر قرار می‌دهد.

اسلام هراسی

به گزارش سلام نو، نصرت‌الله تاجیک با بیان این‌که پروسه اسلام‌هراسی از چند سال پیش به خصوص بعد از شکل‌گیری بهار عربی در منطقه خاورمیانه در جوامع غربی شدت گرفت، گفت: هم زمان با وقوع بهار عربی در برخی از کشورهای خاورمیانه، در تعدادی از کشورهای اروپایی، برخی از اندیشکده‌ها و سازمان‌های اطلاعاتی وابسته به آنها اقدام به انجام مطالعاتی در ارتباط با اسلام‌هراسی، شکل‌گیری و توسعه آن کردند.

وی با بیان این‌که اقدامات تروریستی گروه‌های تکفیری از جمله داعش در غرب باعث شد که زمینه‌های اجرایی شدن بحث‌های مطالعاتی اسلام‌هراسی در غرب ایجاد شود، ادامه داد: در جریان پیشبرد پروسه اسلام‌هراسی در غرب شاهد این بودیم که برخی از اقدامات نیز در کشورهای غربی برای مبارزه با مظاهر اسلام انجام شد از جمله این‌که در برخی از این کشورها ممنوعیت استفاده از حجاب و برقع تصویب شد. بعد از روی کار آمدن ترامپ رئیس جمهور آمریکا و برخی از تصمیمات او علیه مسلمانان از جمله تصویب قانونی مبنی بر این‌که اتباع پنج کشور مسلمان از جمله ایران برای ورود به این کشور با محدودیت‌های جدی روبه‌رو شود، باعث شد که شکل عملیاتی اسلام‌هراسی تقویت شود و پروسه مطالعاتی اسلام‌هراسی هرچه بیشتر اجرایی و عملیاتی شود.

این کارشناس مسائل غرب آسیا با بیان این‌که آنچه که اکنون در برخی از کشورهای غربی علیه مسلمانان انجام می‌شود، از جمله حمله به مراکز مذهبی آنها نتیجه عملکرد دولت‌های غربی در مورد مسلمانان است، تصریح کرد: دیگر روند به نحوی شده که جوامع مسلمان اگر پیش از این در غرب احساس امنیت داشتند اکنون چنین احساسی را ندارند و تحت فشار اسلام‌هراسی هستند.

تاجیک در بخش دیگری از صحبت‌های خود با بیان این‌که این اقدامات باعث افزایش خشونت در غرب می‌شود، ادامه داد: چرخه خشونتی که در این کشورها علیه مسلمانان آغاز شده در صورتی که کنترل نشود به مرور خود حکومت و سیاست‌های دولت‌های غربی را نیز تحت تأثیر قرار می‌دهد و باعث ایجاد مشکلاتی برای خود آنها نیز خواهد شد. در واقع آنچه که در این کشورها آغاز شده منحصر به جوامع مسلمان نخواهد بود، چرخه این خشونت گسترش پیدا خواهد کرد و باعث دامن زدن به تنش‌های داخلی در آن جوامع می‌شود./ایسنا

اخبار مرتبط

icon news

فتواهای شگفت انگیز داعش در ماه رمضان

شبکه سومریه نیوز عراق پنج مورد از فتواهای شگفت انگیز داعش در ماه رمضان را بررسی کرد.

جمالی:ترامپ اعتراف کرد که حکومت قبلی آمریکا داعش را ایجاد کرده است

یک عضو هیئت رئیسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی افزود:  کشورهای ح...

ترامپ به دنبال بالابردن نارضایتی مردم ایران و به دنبال آن تغییر حاکمیت است

یک تحلیل‌گر مسائل خاورمیانه افزود: شرکت‌های اروپایی از ترس تحریم‌های ثانویه آمریکا از...

زن داعشی در مرز بازرگان به دام افتاد

یک زن داعشی در مرز بازرگان با تلاش نیرو انتظامی به دام افتاد.

دیدگاه خود را بنویسید

icon news