اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران

جمعه
جمعه 28 تیر 1398
02 فروردین 1398 02 فروردین 1398
10:30 10:30

ژنو میزبان مراسم باستانی عید نوروز

همزمان با عید نوروز مراسم بزرگداشت روز بین المللی نوروز به میزبانی جمهوری اسلامی ایران و 10 کشور دیگر حوزه نوروز در ژنو برگزار شد.

به گزارش سلام نو، همزمان با عید نوروز، عصر روز پنج شنبه اول فروردین مراسم بزرگداشت روز بین المللی نوروز به میزبانی جمهوری اسلامی ایران و 10 کشور دیگر حوزه نوروز در ژنو برگزار شد.
در این مراسم که در محل سازمان مالکیت معنوی (ژنو ) برگزار شد ، اسماعیل بقایی سفیر و نماینده دائم کشورمان نزد دفتر سازمان ملل متحد در ژنو به نمایندگی از طرف 11 کشور حوزه نوروز ضمن خوشامدگویی به حاضران، سخنان کوتاهی در مورد فلسفه نوروز و اهمیت الهام گرفتن از این آیین باستانی برای ارتقای همبستگی، دوستی و احترام‌متقابل ایراد کرد.
بقایی نوروز را حامل پیام جهانی مبنی بر استقبال از تحول و نو شدن و تامل در نعمت های خدادادی و درک وابستگی انسان به طبیعت و محیط زیست دانست و درس آموزی از فلسفه نوروز را برای پاسداشت محیط زیست و احترام به همه مخلوقات بسیار مهم توصیف کرد.
علاوه بر یونسکو که از سال 2009 نوروز را به عنوان یکی از نمودهای میراث فرهنگی ناملموس بشری به رسمیت شناخت، مجمع عمومی سازمان ملل متحد نیز در سال 2010 روز 21 مارس را به عنوان روز بین المللی نوروز تعیین نموده است.
در مراسم بزرگداشت نوروز در ژنو بیش از 2000 هزار نفر شامل از سفرا و دیپلمات ها، مقامات و کارکنان سازمانهای بین المللی و ایرانیان مقیم سوئیس شرکت داشتند. علاوه بر جمهوری اسلامی ایران که هماهنگی برگزاری این مراسم را عهده دار بود، کشورهای افغانستان، عراق، تاجیکستان، ازبکستان، قرقیزستان، ازبکستان، ترکمنستان، قزاقستان، آذربایجان و ترکیه نیز در میزبانی این مراسم مشارکت داشتند. در این مراسم در کنار سفره زیبای هفت سین ایرانی، قطعه هایی از موسیقی سنتی تاجیکی و ترکمنی ارائه شد./ایرنااخبار مرتبط

icon news

امشب؛ سخنرانی ظریف در نشست سالانه مقامات عالی‌رتبه " شورای اقتصادی – اجتماعی" ملل متحد

وزیر امور خارجه چهارشنبه شب به وقت تهران  در نشست سالانه مقامات عالی‌رتبه " شورای اقت...

آمریکایی‌ها از حرف زدن ظریف هم می‌ترسند

مقام‌های سازمان ملل در اقدامی غیرمتعارف تردد محمد جواد ظریف در شهر نیویورک را محدود ب...

سناتورهای جمهوری‌خواه خواستار بازگشت تحریم ها به ایران شدند

سناتورهای حزب جمهوری‌خواه آمریکا در نامه ای به ترامپ خواستار بازگشت تحریم ها به ایران...

سرنگونی پهپاد آمریکا توسط ایران کاملا قانونی است

رئیس کمیته حقوق بین‌الملل کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس افزود: ایران برای پیگیری نقض حری...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news