اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران

جمعه 06 اردیبهشت 1398
02 فروردین 1398
10:30

ژنو میزبان مراسم باستانی عید نوروز

همزمان با عید نوروز مراسم بزرگداشت روز بین المللی نوروز به میزبانی جمهوری اسلامی ایران و 10 کشور دیگر حوزه نوروز در ژنو برگزار شد.

به گزارش سلام نو، همزمان با عید نوروز، عصر روز پنج شنبه اول فروردین مراسم بزرگداشت روز بین المللی نوروز به میزبانی جمهوری اسلامی ایران و 10 کشور دیگر حوزه نوروز در ژنو برگزار شد.
در این مراسم که در محل سازمان مالکیت معنوی (ژنو ) برگزار شد ، اسماعیل بقایی سفیر و نماینده دائم کشورمان نزد دفتر سازمان ملل متحد در ژنو به نمایندگی از طرف 11 کشور حوزه نوروز ضمن خوشامدگویی به حاضران، سخنان کوتاهی در مورد فلسفه نوروز و اهمیت الهام گرفتن از این آیین باستانی برای ارتقای همبستگی، دوستی و احترام‌متقابل ایراد کرد.
بقایی نوروز را حامل پیام جهانی مبنی بر استقبال از تحول و نو شدن و تامل در نعمت های خدادادی و درک وابستگی انسان به طبیعت و محیط زیست دانست و درس آموزی از فلسفه نوروز را برای پاسداشت محیط زیست و احترام به همه مخلوقات بسیار مهم توصیف کرد.
علاوه بر یونسکو که از سال 2009 نوروز را به عنوان یکی از نمودهای میراث فرهنگی ناملموس بشری به رسمیت شناخت، مجمع عمومی سازمان ملل متحد نیز در سال 2010 روز 21 مارس را به عنوان روز بین المللی نوروز تعیین نموده است.
در مراسم بزرگداشت نوروز در ژنو بیش از 2000 هزار نفر شامل از سفرا و دیپلمات ها، مقامات و کارکنان سازمانهای بین المللی و ایرانیان مقیم سوئیس شرکت داشتند. علاوه بر جمهوری اسلامی ایران که هماهنگی برگزاری این مراسم را عهده دار بود، کشورهای افغانستان، عراق، تاجیکستان، ازبکستان، قرقیزستان، ازبکستان، ترکمنستان، قزاقستان، آذربایجان و ترکیه نیز در میزبانی این مراسم مشارکت داشتند. در این مراسم در کنار سفره زیبای هفت سین ایرانی، قطعه هایی از موسیقی سنتی تاجیکی و ترکمنی ارائه شد./ایرنااخبار مرتبط

واعظی:نمایندگی ما در سازمان ملل همیشه اهمیت داشته و این هیچ ربطی به آمریکا ندارد

رئیس دفتر رئیس جمهور گفت:  زمانی که ما قانون بازنشستگی را اجرا کردیم، آقای خوشرو باز...

نماینده جدید ایران در سازمان ملل تعیین شد

مجید تخت روانچی به عنوان سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد م...

پیگیر حل مشکلات روابط ایران و چین هستیم

سفیر ایران در چین با اشاره به وجود پاره ای از مشکلات بر سر راه توسعه روابط ایران و چی...

پیام نوروزی وزیر خارجه آمریکا به ایرانی‌ها

وزیر امور خارجه آمریکا با انتشار پیامی در توییتر عید نوروز را به ایرانی‌ها تبریک گفت.

دیدگاه خود را بنویسید