اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران

یک‌شنبه
یک‌شنبه 30 تیر 1398
02 فروردین 1398 02 فروردین 1398
13:00 13:00

عملیات فتح المبین از زبان شهید همدانی

 سردار حسین همدانی می گوید:عملیات فتح‌المبین منطقه وسیعی را آزاد کرد، غنایم زیادی را بدست آورد، البته در فتح‌المبین بخشی از یگان‌های ما با کمبود مواجه بودند، به خصوص یگان‌های سپاه که خودجوش از بین مردم بودند و بیشتر پشتیبانی‌شان نیز از طرف مردم بود در آن موقع سپاه حتی قادر به تأمین تسلیحات یگان‌ها نبود، یکی از دستاوردهای عملیات فتح‌المبین تجهیز یگان‌ها بود و حتی بعضی امکانات برای توسعه یگان‌های جدید هم فراهم شد.

روایت سردار شهیدهمدانی از عملیات فتح المبین

به گزارش سلام نو، سردار حسین همدانی از فرماندهان دوران دفاع مقدس در بخشی از خاطرات خود به روایتی از عملیات فتح المبین در ۲ فروردین ماه ۱۳۶۱ پرداخته است که خاطرات منتشر نشده وی را در سالگرد این عملیات مهم منتشر می‌شود.

مشروح خاطرات سردار حسین همدانی را در زیر می‌خوانید:

بعد از سازماندهی تیپ ۲۷ محمد رسول الله (ص) برای انجام عملیات فتح‌المبین شناسایی‌ها انجام شد. در زمان شناسایی مطلع شدیم که یک چوپان از اهالی روستاهای منطقه دشت‌عباس و بلتا بنام کریم رحیم دلیری که ۱۰ الی ۱۵ سالی کارش چوپانی است، خیلی خوب منطقه را می‌شناسد، بنده ازطرف حاج احمد مأموریت یافتم این برادر را پیدا کنم، با فرمانده سپاه اندیمشک برادر احمدی تماس گرفتیم و رفتیم، ایشان چند نفر مأمور کرد که محل او را بیابند، بالاخره در روستایی پیدایش کردیم و از او به عنوان بلدچی استفاده کردیم.

واقعاً هم همین‌طور بود همه شیارهای منطقه و مسیرها را بلد بود. شناسایی‌ها انجام شد و مقدمات کار فراهم گردید، لشکر ۲۱ حمزه و سرهنگ شاهین‌راد فرمانده تیپ دوم لشکر و بقیه فرماندهان تیپ‌ها و گردان‌های ارتش و سپاه برگزیده شدند و قرار شد تیپ ۲۷ محمد رسول‌الله (ص) با تیپ دوم لشکر ۲۱ حمزه و تیپ ۵۸ ذوالفقارکه فرمانده‌اش سرهنگ علی یاری بود مشترکاً عمل کنند، یعنی یک تیپ سپاه با دو تیپ ارتش که گردان‌هایش ادغام شد.

تیپ دوم ۲۱۵ چهار گردان داشت و تیپ ۵۸ ذوالفقار ۵ گردان درحالی که ما ۹ گردان داشتیم، یک گردان هم مستقل عمل کرد که بعداً اضافه شده بود. حاج همت فرمانده محور شارویه شد و بنده فرمانده محور بلتا، محمود شهبازی فرمانده تپه‌چشمه و محسن وزوایی فرمانده علی‌گره‌زد شد.

برادر وزوایی با سه گردان ادغامی ارتش و سپاه به سوی علی‌گره‌زد رفت و تا صبح بیش ازنود قبضه توپ دشمن را گرفتند و عقبه دشمن کاملاً بسته شد و مراحل بعدش هم تا امامزاده عباس رفتند و دشمن پاتک سنگینی انجام داد و یک درگیری سخت و پرمشقت شروع شد و تعدادی از برادرهای ما هم شهید شدند و حتی بعضی از بچه‌ها در امامزاده اسیر شدند، وقتی که ما در همان روز مجدداً به امامزاده عباس حمله کردیم، تعدادی از اسیرهای ما را که گرفته بودند، درحال عقب‌نشینی اسرا کنار جاده تنگه ابوغریب زنده زیرتانک گذاشته و از روی‌شان عبور کرده بودند، که آن‌ها نیز به حالت کتابی به زمین چسبیده بودند حتی سرهایشان تخت شده بود و در مرحله دوم هم تیپ ۲۷ به ارتفاعات تینه و تنگه ابوغریب حمله کرد و تا آخرین مرحله عملیات فتح المبین تیپ ۲۷ بدون اینکه یک نقطه ضعف داشته باشد، تمام اهدافش را تصرف کرد و با توجه به مدیریتی که حاج احمد متوسلیان داشت و مجموعه فرماندهی که جمع شده بودند، ما درتیپ ۲۷ در عملیات فتح المبین و الی بیت‌المقدس ازحاج احمد، محمود شهبازی، حاج همت، رضا چراغی، عباس کریمی، دستواره، حاجی‌پور، وزوایی، قهرمانی، قجه‌ای، حبیب مظاهری، بابایی و رنجبران یک مجموعه از فرماندهان قوی بودند که هر کدام از آن‌ها فرمانده یک لشکر بودند، لذا عملیات فتح‌المبین را با موفقیت پشت سرگذاشتیم.

در آغاز عملیات فتح‌المبین تیپ ۲۷ یک تیپ بینوا بود، بدون امکانات وتجهیزات ودرپایان عملیات فتح المبین یک تیپ پر ازتجهیزات و امکانات زرهی و توپخانه‌ای بود و انبارهایش پر از اسلحه، مهمات، دوربین دید درشب بود، ما قبل ازعملیات فتح‌المبین یک دوربین دید درشب نداشتیم و هر کاری کردیم آخرش هم به ما نداد وحتی بیسیم تا رده گردان هم نداشتیم و از ارتش قرض گرفتیم. درعوض پس از عملیات ده‌ها دوربین دید درشب و بی‌سیم راه دور داشتیم تیپ ۲۷ در پادگان دوکوهه انبارهایش پر از تجهیزات، امکانات، غنایم، خودرو، ماشین و وسایلی بود به نحوی که دیگر در عملیات الی بیت‌المقدس هیچ مشکلاتی نبود چرا که صاحب همه امکانات بودیم.

نتایج عملیات فتح المبین

عملیات فتح‌المبین منطقه وسیعی را آزاد کرد، غنایم زیادی را بدست آورد، البته در فتح‌المبین بخشی از یگان‌های ما با کمبود مواجه بودند، به خصوص یگان‌های سپاه که خودجوش از بین مردم بودند و بیشتر پشتیبانی‌شان نیز از طرف مردم بود در آن موقع سپاه حتی قادر به تأمین تسلیحات یگان‌ها نبود، یکی از دستاوردهای عملیات فتح‌المبین تجهیز یگان‌ها بود و حتی بعضی امکانات برای توسعه یگان‌های جدید هم فراهم شد، جدا از اسرایی که در عملیات داشتیم، خود این عملیات نشان‌دهنده یک عملیات بزرگ بود، همانطور که امام فرمودند «فتح‌الفتوح» صورت گرفته است و فتح‌المبینی شد که امام بر بازوان رزمندگان بوسه زد./خبرآنلاین

اخبار مرتبط

icon news

روحانی : فشارهای سیاسی و اقتصادی دشمنان علیه ایران اسلامی یک جنگ تمام عیار و بی‌سابقه در تاریخ انقلاب اسلامی است

رئیس جمهور گفت: مشکلات در حوزه‌های فروش نفت، محصولات پتروشیمی، فولاد و کشاورزی نیز اث...

اجرای پروژه آگاه سازی خطر مین صلیب سرخ در ایران

نماینده کمیته بین المللی صلیب سرخ در تهران به خسارت های جنگ و پس از آن برای مردم عادی...

ساختارهای قانون اساسی پس از 40 سال هنوز به شکل کامل اجرا نشده است

موسوی لاری گفت: قطعا نمی‌توانیم ادعا کنیم همه آن‌چیزی که می‌خواستیم را محقق کرده‌ایم ...

فرمانده لشکر 9 بدر چه کسی بود؟

سردار اسماعیل دقایقی برای سازماندهی و اداره این لشکر زحمات زیادی کشید. یاد گرفتن کامل...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news