اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران

پنج‌شنبه
پنج‌شنبه 27 تیر 1398
05 فروردین 1398 05 فروردین 1398
14:29 14:29
سلام نو بررسی می‌کند؛

سیل حسن روحانی را غرق می‌کند؟

آیا کاری که اعتراضات دی ماه 96 و تورم 97 با حسن روحانی نکرد سیل گلستان می‌کند؟ آیا شیخ اعتدال و دیپلماسی را سیل می‌برد و کار او را در پاستور تمام می‌کند؟

سلام نو – سرویس سیاسی: این روزها ایران از لرستان تا مازندران و گرگان درگیر سیل است، سیلی که خانه‌های بسیاری را تخریب کرد و جاده‌های بسیاری را پشت سر خود شست و حالا به نظر می‌رسد اگر با همین سرعت و قدرت پیش برود و کسی کاری نکند می‌تواند رییس جمهور روحانی را هم غرق کند.

فشارهای روی دولت از همان روز نخست و غیبت استاندار به خارج رفته شروع شد، استانداری که از بد حادثه از مدیران قالیباف بود و از روز اول استانداری برای پست‌های متفاوت در تهران لابی می‌کرد. از سازمان امور مالیاتی تا شهرداری تهران و معاون وزیر اقتصاد همیشه نام مناف هاشمی مطرح بود و همین مسئله فشارها روی استاندار، وزیر کشور و روحانی را افزایش می‌داد.

جهانگیری وارد عمل می‌شود

تکلیف استاندار گلستان را نه روحانی و نه وزیر کشور بلکه اسحاق جهانگیری به عنوان معاون اول رییس جمهور مشخص کرد. او وقتی به جلسه ستاد بحران استان رسید و استاندار را در جلسه هم غایب دید راسا دست به عزل او زد، هرچند استاندار معذول دقایق آخر جلسه رسید اما جهانگیری با نادیده گرفتن او جلسه را تمام کرد.

اما چرا اسحاق جهانگیری چنین قاطع استاندار را عزل کرد؟ استاندار که بنا به گفته خودش در دوره مسئولیتش همین دو روز مرخصی را گرفته بود؟

همه در دولت و رسانه‌ها اطمینان داشتند که مناف هاشمی گزینه اصلی سازمان امور مالیاتی است. حکمی که قرار بوده قبل از عید برایش صادر شود، ولی اسحاق جهانگیری جلوی آن را گرفت و صدورش را به پایان تعطیلات نوروز موکول کرد.

یکی از دلایلی که حکم مدیریت کشوری به نام سید مناف پیش از عید صادر نشد، اصرار جهانگیری در دولت بر این بود که استانداران در تعطیلات عید باید حتماً در استان‌هایشان باشند تا در صورت وقوع بحران بهترین تصمیم را بتوانند بگیرند و استان‌شان وارد بحران‌های بزرگ مدیریتی نشود.

اما مناف هاشمی با وجود اطلاع از این مسئله در همان ابتدای کار مرخصی نوروزی می‌گیرد و برای درمان، مشکل خانوادگی یا هر مسئله دیگری از کشور خارج می‌شود، اتفاقی که پایان کار او را رقم می‌زند.

این اقدام مناف هاشمی نه فقط به خودش بلکه به دولت و شخص رییس جمهور ضربه زد، آن هم در شرایطی که جامعه مستعد این است کم و کاستی‌ را از چشم دولت ببیند.

رییس جمهور غرق می‌شود؟

آیا کاری که اعتراضات دی ماه 96 و تورم 97 با حسن روحانی نکرد سیل گلستان می‌کند؟ آیا شیخ اعتدال و دیپلماسی را سیل می‌برد و کار او را در پاستور تمام می‌کند؟

برخی معتقدند این اتفاق می‌افتد و سیل‌هایی که این روزها در کشور جاری است تیر خلاص را به حسن روحانی و جایگاهش در جامعه می‌زند و او در بهترین حالت به سرنوشت تلخ دیگر روسای جمهور ایران دچار می‌شود و بعد از دوران ریاست جمهوری یا مغضوب مردم می‌شود یا حاکمیت یا شاید هم هر دو!

اما گروهی دیگر هم معتقدند حسن روحانی هرچند با هزینه زیاد ولی به هر شکل این بحران را هم از سر می‌گذراند و هوشمند‌تر از این است که پس از دوران ریاست جمهوری به سرنوشت اسلاف خود دچار شود.

به هر روی چه حسن روحانی در این سیل غرق شود، چه نشود باید با صراحت گفت که امید مردم قطعا بیش از پیش از مسئولین ناامید می‌شود. حال فرقی ندارد غیبت دو روزه یک مسئول واقعا تاثیر در روند امداد رسانی داشت یا نه ولی این غیبت دو روزه قطعا به امید و اعتماد مردم ضربه می‌زند، ضربه‌ای که به این راحتی ترمیم نمی‌شود.

اخبار مرتبط

icon news

روحانی دنبال مذاکره در چه موردی است؟

احمد زیدآبادی در یادداشتی به تحلیل تحرکات جدید اروپا پرداخته تحرکاتی که به باور او آخ...

روحانی: در جامعه بین الملل همه آمریکا را محکوم کرده‌اند

روئیس جمهور کشورمان اظهار کرد: در دادگاه بین‌المللی که از آمریکا شکایت کردیم، در مرحل...

18 تیر 20 سال بعد؛ زخمی که هنوز باز است

حتی 20 سال پس از وقایع 18 سال 1378 تیر هم‌چنان این روز یادآور زخمی است که بعد از دو د...

انتقاد جواد لاریجانی از گفت‌وگوی تلفنی روحانی با مکرون

 معاون اسبق وزارت خارجه  بخشی از گفت و گوی تلفنی رئیس جمهور کشورمان با ماکرون را مورد...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news