اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران

سه‌شنبه
سه‌شنبه 04 تیر 1398
09 فروردین 1398 09 فروردین 1398
14:19 14:19

علم‌الهدی:در سیل گلستان آنکه وارد عملیات شد و مسائل را حل کرد یا سپاه بود و یا ارتش

اهم اظهارات امام جمعه مشهد در خطبه های نماز جمعه امروز به شرخ زیر است.

علم‌الهدی:این سیل خشم خدا و طبیعت نبود/ مدیریت جهادی نباشد، از هر حادثه‌ای ولو رحمت، نکبت به وجود می‌آید

امام جمعه مشهدمقدس با قدردانی ‌از مدیریت جهادی ‌نیروهای مسلح در سیل گلستان گفت: کشور مدیریت‌ مسئولیت‌مدار می‌خواهد نه ‌فرصت‌طلب.

آیت الله سیداحمد علم‌الهدی ظهر امروز در خطبه‌های نماز جمعه مشهد در جوار بارگاه منور رضوی با اشاره به اینکه در هفته نخست سال حادثه جانگذار سیل در برخی نقاط کشور سبب تالم و تاثر شد و به همه عزیزان آسیب دیده تسلیت عرض می‌کنیم گفت: امیدواریم خداوند متعال مجموع این خسارات را با لطف و عنایت خود جبران کند؛ این جریان دارای یک آموزه‌ها و پیام‌هایی نیز بود؛ اولا سیل نه خشم طبیعت بود و نه خشم خدا زیرا باران مظهر رحمت الهی است و پروردگار بر مردمی که رحم می‌کند و رحمت شاملش می‌شود باران نازل می‌کند و هیچ وقت، مظهر رحمت الهی نمی‌تواند مظهر خشم خدا شود.

اهم اظهارات علم الهدی به شرح زیر است:

*این سیل خشم خدا نبود و خشم طبیعت نیز نبود، خشم طبیعت نیز اصطلاح غلطی است زیرا طبیعت احساس ندارد که بخواهد خشم کند یا خیر زیرا طبیعت توده‌ای از نظامات آفرینش است که بر وجود خدا دلالت دارد و طبیعت، عقل و شعور و احساس ندارد که خشم داشته باشد؛ اگر نزول این باران موجب تخریب شد باید بررسی کنیم آیا اشکال در نزول باران رحمت الهی است و یا اشکال در نوع مدیریت فرصت طلبانه و مقتدرانه است؟

*مدیریت باید مسئولانه و تکلیف‌مدارانه باشد؛ جریان مقابل آن روز شهید بهشتی که از دلش عنصر ناپاکی مثل بنی صدر درآمد مدیریت فرصت طلب بود؛ ایشان به مردم اعلام کردند بصیرت داشته باشید و هر که سنگ شما را به سینه زد نپذیرید و ببینید شیفته خدمت است یا تشنه قدرت؛ مدیریت مقتدرانه و فرصت‌طلبانه، جهاد و مدیریت جهادی ندارد و وقتی مدیریت جهادی نبود و محور مدیریت، مسئولیت و خدمت نباشد از هر حادثه و جریانی ولو رحمت الهی، نکبت و نقمت برای مردم به وجود می‌آورد و این طبیعی است.

* سیل گلستان از نقطه‌ای که شروع شد، قابل مدیریت و مهار بوده و مشخص بوده موانعی که در سر راه سیل است سبب می‌شود آب نسبت به منطقه فراگیر شده و تخریب بار آورد و از همان ابتدا می‌شد موانع برداشته شود و راه آب به سمت دریا باز شود تا آب به مزارع و شهر و خانه مردم جاری نشود. این مسئله از ابتدا قابل حل بوده و بعد نیز همین گونه حل کردند و این موانع را عزیزان ما در سپاه پاسداران شناسایی کردند و آب تخلیه شد؛ این اتفاق اگر در یک مدیریت مسئولانه قبلش صورت می‌گرفت اینطور نمی‌شد؛ در سیل شیراز از 24 ساعت قبل هشدار داده شده و به مردم گفته‌اند اتومبیل اینجا پارک نکنید اما تنها به گفتن کار تمام نمی‌شود؛ بخش عمده مردم غریب و مسافر بودند؛ باید قاطعانه جلوگیری می‌کردند و این کارها شدنی بود.

* باید توجه کنیم اگر خدای نکرده مدیریت ما در این کشور در دولت و مجلس و قوه قضائیه متکلفانه نباشد و براساس فرصت طلبی باشد، اینها برای مردم مشکل ایجاد می‌کند؛ نه تنها خدمتی نمی‌کند بلکه عذاب وارد می‌کند و دشمنان ما آن گوشه دنیا به ما لبخند بزنند و بگویند این همه گفتید مرگ بر آمریکا، نفرتش خودتان را گرفت اما خودشان که مرگ بر آمریکا نگفتند و سیل و طوفان را تجربه کردند.

* باید واقع بین باشیم؛ این نظام، نظام انقلابی است و مدیر انقلابی می‌پسندد و می‌طلبد؛ این مردم در عمر 40 ساله انقلابشان، مدیر انقلابی را دیده‌اند و مدیر انقلابی را لمس کرده‌اند؛ چه در زلزله غرب کشور و چه در سیل گلستان آنکه وارد عملیات شد و مسائل را حل کرد یا سپاه بود و یا ارتش. مگر غیر از این است که این سپاه و ارتش تحت مدیریت فرماندهی کل قوا و مقام معظم رهبری هستند؟ این نظام مدیریتی که رهبری پیاده‌سازی کرده‌اند، شامل نیروهایی مخلص و فداکار است و اگر این نوع مدیریت عرصه قوه قضائیه و دولت را فرابگیرد آنها نیز از همین قبیل خواهد شد.

*امروز در جمع شما رئیس قوه قضائیه حضور دارند و این برای ایشان یک تجربه است که نوع مدیران قوه قضائیه از نوع مدیریت مدیران ارتش و سپاه باید باشند و آنها با همین نگرش در دستگاه قضا فعالیت کنند تا دست و پای هر مفسد و ظالم و متجاوزی قطع می‌شود. عزیزان نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی که نظارت بر مدیریت کشور را عهده‌دار هستند نظارت کنند تا مدیریت مسئولیت‌مدار در کشور حاکم شود و نه مدیریت مقتدرانه و فرصت‌طلب.

*نمایشیکه در پی این سیل به دنیا عرضه می‌کنیم، الگوی عظیم انسان دوستی و عاطفه مردم ما بود؛ این مردم ما پرورش یافته دین و قرآن و اسلام هستند و در مقابل آسیب و خسارتی که برای برادر و خواهر عزیزشان پیش آمد از مراکز خود مهاجرت و وسط لجن، خانه‌ها را تخلیه و به عزیزان ستم دیده رسیدند و یا در خانه‌ها را در شیراز به روی مسافران باز کردند و این الگوی اسلامی و انقلابی است.

* سونامی در یک ایالت آمریکا آمد و تا یک ماه آب و برق مردم ستم دیده آسیب دیده را وصل نکردند و اکثرا در گرسنگی به سر می‌بردند و این جایگاهی است که ادعای تمدن امروز را دارد و ما نیز ادعای تمدن و تربیت اسلامی داریم.

اخبار مرتبط

icon news

وقتی از طالقانی به علم الهدی می‌رسیم ...

در روزهایی که به واسطه رشد روزافزون شبکه های اجتماعی اطلاع رسانی در کسری از ثانیه صور...

علم‌الهدی: معلم‌ها مدیون انقلاب هستند!

آیت الله علم‌الهدی امام جمعه مشهد در خطبه‌های نماز جمعه مشهد گفت: شما معلم‌ها مولود ا...

هم آمریکا به کشور لطمه زد هم امثال شریعتمداری و علم‌الهدی

باید به امام جمعه محترم مشهد یادآور شد اتفاقا هم آمریکا با تحریم‌های یک جانبه به ایرا...

دستور رئیس قوه قضائیه برای برخورد با مقصران حادثه سیل

رئیس قوه قضاییه  اظهار کرد:سازمان بازرسی کل کشور مامور شده است یک کار دقیق و تحقیقی ب...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news