اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران

پنج‌شنبه
پنج‌شنبه 27 تیر 1398
12 فروردین 1398 12 فروردین 1398
12:30 12:30

جهانگیری: در سخت ترین شرایط درآمدی دولت برای جبران خسارت‌ها در کنار مردم است

جهانگیری با تأکید بر این که جان مردم برای ما از هر چیزی مهمتر است افزود: از همه مردم درخواست می‌کنم به اخطارها و اعلام‌های دستگاه‌های مسئول توجه کنند و به همه مردم اطمینان می‌دهم که دولت با وجود آن که در سخت‌ترین شرایط درآمدی قرار دارد اما با تمام توان در کنار مردم ایستاده و تا حد امکان به جبران خسارات سیل کمک خواهد کرد.

به گزارش سلام نو، این در حالی است که از روز گذشته، معاون اول رئیس جمهور و چهارتن از وزرا با سفر به کرمانشاه، بررسی اوضاع از نزدیک را در دستور کار قرار داده اند. سفری که دیروز در شرایطی به لرستان رسید که بارندگی هایی بسیار شدید در این استان در جریان بود و گزارش ها حکایت از بحرانی بودن شرایط سه شهر در این خطه داشت. این سفر امروز با عزیمت جهانگیری و همراهان به خوزستان پی گرفته شود.


تجربه جدید سد کرخه!

۱۳۹۸/۰۱/۱۲ - ۰۹:۰۰

آن گونه که استاندار خوزستان می گوید، اکنون پشت سد کرخه 5.2 میلیارد مترمکعب آب وجود دارد؛ این سد تاکنون این میزان آب را تجربه نکرده است. اگر سد کرخه نبود این میزان آب به پایین‌دست هدایت می‌شد. اکنون متوجه می‌شویم سدها چه خدماتی دارند انجام می‌دهند. این میزان آب در سد کرخه ذخیره شده است و بعد در کشت تابستانه به ما کمک می‌کند. همچنین تولید کشور را افزایش و خسارات مردم را کاهش می‌دهد.

این در حالی است که ماجرا روی دیگری هم دارد؛ رویی که استاندار در خصوص آن می گوید: اکنون شرایط در کرخه حساس است اما در حال کنترل وضع هستیم. شرایط در حوضه دز نیز به همین منوال است. سایر حوضه‌های آبریز خوزستان تحت فشار هستند اما نگران نیستیم و امیدواریم با تدبیر و برنامه‌ریزی این شرایط را طی کنیم.

استاندار خوزستان: در حال قانع کردن مردم برای تخلیه مناطق خطرناک هستیم

۱۳۹۸/۰۱/۱۲ - ۰۸:۳۵

غلامرضا شریعتی در گفت‌وگویی تلویزیونی اظهار کرد: تاکنون ساکنین 27 روستای خوزستان تخلیه شده‌اند و به ساکنین 44 روستای دیگر نیز که در خطر سیلاب قرار دارند، اعلام کرده‌ایم که محل سکونت خود را ترک کنند. 27 روستایی که ساکنین آنها از محل زندگیشان منتقل شده‌اند، صرفا دچار آبگرفتگی نشده بودند و برخی از آن روستاها در خطر سیلاب قرار داشتند.

استاندار خوزستان با اشاره به اینکه سیل‌بندها در بسیاری از مناطق تقویت شده‌اند، تصریح کرد: به دلیل مسایل ایمنی در حال تخلیه روستاهایی هستیم که در خطر سیلاب قرار دارند و در این زمینه در حال قانع کردن ساکنین روستاها هستیم که محل زندگی خود را ترک و به مناطق امن بروند.

شریعتی با بیان اینکه شاهد سرریز از سدهای خوزستان نبوده‌ایم، ادامه داد: مدیریت سدها در کنترل است و مشکل خاصی در این زمینه وجود ندارد. طغیان رودخانه و همچنین بارش‌ها در استان‌های بالادست به سمت خوزستان می‌آید و استان را با شرایط فعلی مواجه کرده است و باید این سیلاب‌ها نیز کنترل شوند.

استاندار خوزستان بیان کرد: در حال حاضر حدود 90 درصد از حجم مخازن استان خوزستان پر شده است و در این زمینه باید با مدیریت مناسب و تدبیر شرایطی را فراهم کنیم که شاهد کمترین خسارت اجتماعی، فنی و ... باشیم.

جهانگیری: با این بارش ها نگران خشک سالی و کانون های تولید ریزگرد نیستیم

۱۳۹۸/۰۱/۱۲ - ۰۸:۰۳

واپسین ساعات روز گذشته، اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور در جلسه شورای هماهنگی مدیریت بحران استان لرستان اظهار داشت: با وجود این که در سخت‌ترین شرایط درآمدی کشور قرار داریم، اما در حد بضاعت دولت و با توجه به گستردگی و فراگیری بارش‌ها و سیل در کشور تصمیمات بسیار خوبی برای کمک به آسیب دیدگان از سیل گرفته شده است و ارقام مصوب شده به نسبت قبل حداقل بیش از دو برابر افزایش داشته است.

وی گفت: خشک‌سالی‌های مستمر باعث شده بود که تأمین آب کشاورزی و حتی آب شرب به دغدغه جدی دولت و مردم تبدیل شود اما بارندگی‌های این چند روز این نگرانی‌ها را برطرف کرد و سال ۹۸ تبدیل به سالی استثنایی شد. این بارش‌ها یک انرژی، نیرو و امید جدیدی را در کشور دمید و امسال دیگر چندان از ناحیه تالاب‌هایی که خشک شده و ریزگرد تولید می‌کردند نگرانی نخواهیم داشت.

معاون اول رئیس جمهور افزود: این بارش‌ها در کنار شیرینی‌هایی که داشت باعث تلخ کامی‌هایی نیز شد و متأسفانه در چند استان شاهد جاری شدن سیل بودیم. یکی دیگر از ویژگی‌های بارش‌های این چند روز این بود که در کل کشور فراگیر بود و به تبع آن مشکلات ناشی از شدت بارش‌ها نیز در کل کشور فراگیر بود و حتی در سیستان و بلوچستان که بارش‌ها کمتر بود شاهد ورود شرایط بحرانی و آب گرفتگی بودیم.

جهانگیری در ادامه سخنانش با بیان این که همه دولتمردان وظیفه خود می‌دانند که در شرایط بحرانی مثل سیل در کنار مردم باشند، اظهار داشت: اگر مردم استانی مثل لرستان احساس می‌کنند که دولتمردان با تأخیر به استان‌ها سفر کرده‌اند از بابت این موضوع عذرخواهی می‌کنیم. البته باید این نکته را نیز در نظر داشته باشیم که دامنه بارش‌ها و سیلاب‌ها بسیار گسترده بود و اعضای مختلف دولت سعی کردند به همه استان‌ها سرکشی کنند.

معاون اول رئیس جمهور نمایش همبستگی ملی بین مردم، دولت، نیروهای مسلح و دیگر نهادها را مهمترین ثمره به دست آمده در روزهای اخیر برشمرد و تصریح کرد: تعطیلات نوروزی همواره فرصتی بوده تا مردم در کنار خانواده خود از این فرصت بهره ببرند اما امسال شاهد آن بودیم که هم مسئولان و هم مردم و هم نیروهای مسلح از تعطیلات خود گذشتند و برای امدادرسانی به هموطنان خود به میدان آمدند.

جهانگیری پا به بحرانی‌ترین «لرستان» گذاشت/ شرایط دورود بحرانی است/ شدت گرفتن بارندگی‌ها

جهانگیری در ادامه با تشکر از زحمات همه کسانی که با حضور و تلاش‌های خود مانع از افزایش تلفات و خسارات سیل در نقاط مختلف کشور شدند، خاطرنشان کرد: در روزهای اخیر دولت، نیروهای مسلح و اقشار مختلف مردم هر چه در توان داشتند پای کار آوردند. من از همه خواهش می‌کنم در یکی دو روز آینده که بر اساس پیش بینی‌ها شاهد بارش‌های سنگین در مناطق غربی و جنوبی کشور هستیم نیز همچنان همه مردانه پای کار بایستند تا بتوانیم از جان مردم به عنوان گرانبهاترین سرمایه و از مال و زندگی آنها تا حد امکان مراقبت کنیم.

معاون اول رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنانش از استانداران به عنوان فرمانده میدان بحران در استان‌های مواجه با خطر سیل یاد کرد و گفت: در مقطع فعلی هیچ دستگاهی حق ندارد از دستور استاندار برای در اختیار قرار دادن امکاناتش در راستای مقابله با سیل امتناع کند و هر دستوری که استانداران در مواجهه با سیل صادر کردند باید از سوی همگان مورد پذیرش قرار گیرد.

دکتر جهانگیری با تأکید بر این که جان مردم برای ما از هر چیزی مهمتر است افزود: از همه مردم درخواست می‌کنم به اخطارها و اعلام‌های دستگاه‌های مسئول توجه کنند و به همه مردم اطمینان می‌دهم که دولت با وجود آن که در سخت‌ترین شرایط درآمدی قرار دارد اما با تمام توان در کنار مردم ایستاده و تا حد امکان به جبران خسارات سیل کمک خواهد کرد.

معاون اول رئیس جمهور اظهار داشت: دولت در دو جلسه‌ای که در روزهای سپری شده از سال ۹۸ برگزار کرده بحث اصلی ما جبران خسارات سیل به مردم بوده و در این راستا جبران خسارت به خانه و زندگی مردم نسبت به جبران خسارت و بازسازی زیرساخت‌ها اولویت خواهد داشت. از سوی دیگر ارقامی که برای کمک به بازسازی و تعمیر منازل و نیز تعمیر و نوسازی وسایل زندگی مردم در نظر گرفته شده نسبت به قبل حداقل دو برابر افزایش یافته و برای اولین بار جزئیات پرداخت خسارت به مشاغل و تولید کنندگان به خصوص در حوزه کشاورزی را خیلی دقیق تعیین کرده است.

معاون اول رئیس جمهور همچنین با اشاره به این که خشکسالی چند سال اخیر باعث شد تا به صنعت سدسازی کشور جفا شود، تصریح کرد: در همین بارندگی‌های اخیر دیدیم که سدها چه نقش موثری در مهار سیل‌ها داشتند و مثلاً اگر سدهای در مسیر رودخانه‌های خوزستان وجود نداشتند خدای نکرده سیل در این استان خسارات بیشتری وارد می‌کرد. سدهایی که مطالعات آنها انجام شده باید ساخته شوند و البته لازم است که ملاحظات تخصصی درباره آنها رعایت شود اما نباید کلیت سدسازی تخطئه شود.

دکتر جهانگیری در پایان از همه مردم، نیروهای مسلح، علما، نمایندگان مجلس و مدیران و کارکنان دولتی قدردانی و تأکید کرد که مدیریت بحران در روزهای اخیر که با نمایش غرورآفرین ملی حاصل شد نشان داد که اگر همه با هم پای کار باشیم می‌توان با اتکا به ظرفیت‌های کشور هر بحرانی را مدیریت کرد.

وزیر راه خبر داد: ۱۰هزار کیلومتر راه از سیلاب آسیب دید

۱۳۹۸/۰۱/۱۲ - ۰۸:۰۲

محمد اسلامی شامگاه یکشنبه در ارتباط زنده تصویری از استان لرستان گفت: بارش‌ها، خسارت‌های زیادی به زیرساخت‌های استان لرستان وارد کرده است که امیدواریم تا فردا بعد از ظهر بتوانیم این وضعیت را به ثبات برسانیم. در تعدادی شهرهای این استان پیش بینی‌ها خوب پیش رفته و عوامل بحران ساز و تشدید کننده سیل‌ها حذف شده است.

وی در خصوص برآورد اولیه خسارات راه‌ها و تأسیسات از بارش‌های اخیر تصریح کرد: ۱۰ هزار کیلومتر از راه‌های روستایی، فرعی و شریانی کشور دچار آسیب‌هایی همچون ریزش کوه، رانش زمین و خرابی پل‌ها شده است. برآورد اولیه حاکی از خسارت ۱۶۰۰ میلیارد تومانی سیل به راه‌های کل کشور است.

وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: در این ایام ۱۴ هزار راهدار با ۱۰ هزار ماشین آلات مشغول بازگشایی راه‌ها و ایمن سازی آن بوده‌اند که به محض وقوع سیل در محل حاضر شده و مسیرها را بازگشایی کردند. اطلاعات راه‌ها پیوسته از طریق سامانه ۱۴۱ به اطلاع هموطنان می‌رسد. در حال حاضر راه‌های اصلی به غیر از چند محور که ریزش کوه قابل توجه داشته، باز است.

این عضو کابینه دولت در خصوص وضعیت ناوگان ریلی و هوایی گفت: خوشبختانه مشکل خاصی در نظام حمل و نقل ریلی و هوایی پیش نیامده است تنها برای چند فرودگاه، خطر وجود داشته که ایمن سازی سالم صورت گرفته و به جز مواردی که استاندارد پرواز اجازه فرود و پرواز نمی‌داد، مابقی پروازها انجام گرفته است.

اسلامی افزود: همراه با دکتر جهانگیری سفری به استان کرمانشاه داشتیم و بازدیدهایی از چند نقطه در نزدیکی آن داشتیم و بعد هم در ستاد بحران استان لرستان شرکت داشتیم. در این جلسه کل مسائل از قبیل آخرین وضعیت استان و تمهیداتی که اتخاذ شده و همچنین برنامه‌هایی که برای جلوگیری از تخریب‌ها در استان اتخاذ شده بود را مرور کردیم. همان طور که مردم عزیز کشورمان مستحضر هستند شدت بارش‌ها و به ویژه بخش نگران کننده آنکه سیلابی شدن به واسطه شدت بارش‌ها است از امشب تا فردا بعدازظهر ادامه خواهد داشت./تابناک

۱۳۹۸/۰۱/۱۲ - ۰۸:۰۲

بارش‌ها تا امشب ادامه دارد

۱۳۹۸/۰۱/۱۲ - ۰۸:۰۲

محمد سبزه‌زاری، مدیرکل هواشناسی خوزستان در روز گذشته با اشاره به آغاز بارندگی در خوزستان، گفت: این بارش‌ها در حوضه‌های آبریز کرخه، دز و کارون خواهد بود. بیشترین بارش‌ها را در مناطق شمالی و شرقی خوزستان خواهیم داشت. این بارش‌ها در حوضه‌های آبریز کرخه، دز و کارون خواهد بود.

وی افزود: مشکل اصلی، خود این حوضه‌ها نیستند بلکه مشکل حوضه‌های بالادستی است. استان‌های ایلام، لرستان و کهگیلویه و بویراحمد روز گذشته و امروز بارش‌های خیلی خوبی داشتند و روز گذشته نیز در همین بارندگی‌های بعد از ظهر ایلام حدود 80 میلیمتر و لرستان حدود 60 میلیمتر بارندگی داشته‌اند که این بارندگی‌ها تا امروز ادامه خواهد داشت.

سبزه‌زاری ادامه داد: دیروز ابتدای بارندگی‌ها بود و با توجه به اینکه بارش‌ها تا پایان امروز ادامه دارند و سدهای خوزستان نیز دیگر جایی ندارند، موجب می‌شود که وضعیت کنونی وضعیت خوبی نباشد. بارش‌ها تا امشب ادامه دارد.

تشکیل قرارگاه امداد ذوالفقار ارتش در خوزستان

۱۳۹۸/۰۱/۱۲ - ۰۸:۰۱

ساعاتی پیش امیر دریادار حبیب الله سیاری فرمانده عملیات ارتش در ستاد مقابله با بحران خوزستان، در جمع فرماندهان قرارگاه عملیاتی جنوب ارتش گفت: به نظر می رسد در چند روز آینده شدت بحران بیشتر شود که باید پیشگیری و مدیریت کرد.

وی افزود: ما سربازیم و وظیفه داریم فرامین فرماندهی معظم کل قوا را با تمام توان در جهت کمک به مردم و مردم یاری اجرایی کنیم. با دستور فرمانده کل ارتش و وظیفه ای که ایشان به بنده ابلاغ فرمودند تا رفع کامل تهدید حوادث طبیعی احتمالی در منطقه خوزستان خواهم ماند.

امیر سیاری خطاب به فرماندهان قرارگاه منطقه جنوب غرب گفت: در انجام عملیات مردم یاری چهارچوب های اصولی و اساسی کمک رسانی را با حفظ سرعت عمل، رعایت کنید و هر گونه عملیات را با اطلاع و با هماهنگی ستاد بحران شهرستان یا استان انجام دهید تا در قالب یک مدیریت متمرکز، موجبات هم افزایی بیشتر در خدمت رسانی و کمک به مردم فراهم شود.

معاون هماهنگ کننده ارتش ادامه داد: فرماندهان محترم مستقر در این منطقه نیز ضمن برخورداری از اختیارات لازم برای کمک رسانی های سریع، هماهنگی های لازم را با قرارگاه امداد ذوالفقار ارتش مستقر در قرارگاه منطقه جنوب غرب به عمل آورده و گزارشات عملکرد را نیز برای اتخاذ تصمیمات صحیح و اصلاح روند کمک رسانی به قرارگاه ارائه دهند.

رئیس ستاد ارتش تاکید کرد: اولویت اول ما در کمک رسانی، مردم هستند لیکن برای حفظ جان مردم و نجات عزیزان گرفتار در بلیات به ویژه سیل، آمادگی شبانه روزی کارکنان، پادگانها و تجهیزات ارتش ضرورت دارد تا با ساماندهی و اعزام برنامه ریزی شده امکانات ارتش، امکان خدمت رسانی بهتر و مستمر فراهم شود.

۱۳۹۸/۰۱/۱۲ - ۰۸:۰۱

شرایط دورود بحرانی است

۱۳۹۸/۰۱/۱۲ - ۰۸:۰۰

رضا میرزایی، مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای لرستان، شامگاه یکشنبه در ستاد بحران استان لرستان در سخنانی با اشاره به وضعیت سدهای استان، اظهار داشت: در لرستان ۱۵ سد در دست اجرا و یا به بهره برداری رسیده داریم، ۶ سد به بهره برداری رسیده که حجم آنها ۲۰۶ میلیون مترمکعب است و ۹۵ درصد حجم مخازن سدهای ما تاکنون پر شده است.

وی با بیان اینکه سه سد «هاله»، «کزنار» و «ایوشان» استان سرریز کرده است، افزود: بر اساس آمار سازمان هواشناسی، لرستان دارای ۵۱۵ میلی متر میانگین بارندگی در بلندمدت است و در سال آبی جاری پرباران ترین استان بوده‌ایم. در بارندگی‌های سال آبی جاری تاکنون در مجموع ۲۶.۵ میلیارد مترمکعب بارش داشته‌ایم که ۱۰ میلیارد مترمکعب آن خارج و به صورت روان آب به مخازن سدهای کرخه و دز وارد شده است.

میرزایی با بیان اینکه در مجموع با توجه به نبود تأسیسات ذخیره سازی و حجم ناچیز سدهای ما، در مجموع کل حجم مخازن ساخته شده و در دست اجرا ۴۲۰ میلیون مترمکعب است که نمی‌تواند سیلاب‌های لرستان و پایین دست یعنی خوزستان را کنترل کند، گفت: در میان شهرستان‌های لرستان، پلدختر سیل خیز ترین شهرستان استان و در مرتبه دوم خرم آباد قرار دارد.

وی با بحرانی خواندن اوضاع دورود گفت: ۳۳۵۰ مترمکعب در ثانیه دبی رودخانه کشکان است و کشکان یک رودخانه طولی است، زمان تمرکز آن طولانی است و حداقل سیلابی که از سرشاخه کشکان بخواهد به پلدختر برسد ۹ ساعت زمان نیاز دارد. در دو حوزه «تیره» شهرستان دورود شرایط بحرانی است که دبی سیلابی آن ۳۵۰ مترمکعب در ثانیه است، حداکثر آن ۴۲۰ مترمکعب است و با توجه به سیلاب رودخانه‌های دیگر و سرریز سد «مروک»، پیش بینی شده سیلاب رودخانه «تیره» به ۶۰۰ مترمکعب در ثانیه برسد و بخش ساحلی شهر غرق آب می‌شود، این اتفاق تا فردا بعدازظهر خواهد بود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای لرستان با اشاره به اینکه دبی رودخانه کشکان حداکثر آن در حال حاضر ۱۵۸۲ مترمکعب در ثانیه است،  گفت: پیش بینی می‌کنیم این دبی تا حدود ۳۵۰۰ مترمکعب در ثانیه برسد که پیرو آن روستاهای مسیر کشکان، شهر معمولان و شهر پلدختر غرق آب می‌شود.

خوزستان در وضعیت قرمز

۱۳۹۸/۰۱/۱۲ - ۰۷:۰۰

در پی بارش های اخیر و رها سازی آب سدها و با افزایش خروجی سد دز به بیش از یک‌هزار و ۸۰۰ مترمکعب در ثانیه و شکستن سیل‌بندها، سیلاب وارد تعدادی از روستاهای مسیر بامدژ اهواز شد و سایر روستاهای بخش مرکزی نیز در معرض سیل قرار دارند.

اخبار مرتبط

icon news

جهانگیری به اروپایی‌ها: ایران اجرای برخی از تعهدات برجامی خود را کاهش داد تا دنیا بدانند با کشوری بی اراده رو به رو نیست

معاون اول رئیس جمهور افزود: هنر دیپلماسی ایرانیان آن بود که در نبرد دیپلماتیک با قدرت...

جهانگیری: مقاومت تنها راه حل ماست

معاون اول رئیس جمهور اظهار کرد: ما همه باید قبول کنیم کشور در شرایط حساس و دشواری قرا...

امروز؛ بازدید معاون اول رئیس جمهور از مجتمع صنایع آلومینیوم جنوب

اسحاق جهانگیری  از بزرگ‌ترین کارخانه تولید آلومینیوم در جنوب کشور بازدید کرد. 

دیدگاه خود را بنویسید

icon news