اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران

پنج‌شنبه
پنج‌شنبه 27 تیر 1398
12 فروردین 1398 12 فروردین 1398
16:10 16:10
معاون اول‌ رئیس‌جمهور:

بابت وضعیت سد دز نگران نباشید

اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهور تاکید کرد که  سد دز یکی از مهم‌ترین سدهای کشور است و حتی با توجه به وضعیت اخیر نگرانی نسبت به مقاومت و تحمل آن نیست.

دولت برای محکم‌کردن سیل‌بندها هیچ محدودیت منابع ندارد/ هیچ دغدغه و نگرانی درباره وضعیت سد دز وجود ندارد

معاون اول رئیس‌جمهور تاکید کرد: سد دز یکی از مهم‌ترین سدهای کشور و استان خوزستان است و الان به دلیل پایداری سد مسئولان و متخصصان سد هیچ دغدغه و نگرانی درباره وضعیت آن ندارند، چرا که از جمله سدهای مستحکمی است که قادر است سیل‌های بزرگی را بدون این‌که کمترین آسیبی به سد برسد عبور دهد.

به گزارش سلام نو، اسحاق جهانگیری که در پی ورود سامانه جدید بارشی به کشور به استان‌های غربی و جنوب غربی سفر کرده است، در جریان بازدید از مجموعه سد دز در استان خوزستان با اشاره به وضعیت بارش و طغیان رودخانه‌ها در استان لرستان گفت: از لحظه ورودم به خرم‌‌آباد در روز گذشته با رگبارهای شدید مواجه شدیم در آن زمان در برخی مناطق رودخانه خرم‌رود هنوز سطح آب با سطح خیابان فاصله یک متری داشت ولی به دلیل تداوم بارش‌ها صبح امروز در برخی نقاط آب وارد شهر شده بود.

وی افزود: در تماسی که با فرمانداران استان لرستان برقرار کردم آنها با توجه به اینکه بارندگی در شهرهایشان ادامه داشت به نوعی نگرانی داشتند به همین دلیل هم در تماس تلفنی با وزیر کشور دستوراتی به او دادم و هم به وزیر راه و شهرسازی گفتم که در خرم‌آباد بمانند که هم به استاندار کمک کند و هم از استان‌های همجوار از جمله اصفهان و مرکزی کمک‌های مورد نیاز را تامین کنند.

معاون اول رییس‌‌جمهور با بیان اینکه مجموعه مدیریت استان لرستان آمادگی کاملی برای مدیریت بحران داشت و پیش‌بینی‌های لازم را انجام داده بود، تصریح کرد: از مردم عزیز استان لرستان و همه کشور می‌خواهم که به درخواست‌ها و هشدارهای مسئولان توجه کنند و بدانند همه این هشدارها با انگیزه و هدف حفظ سلامت مردم است، چرا که سلامت مردم برای ما مهم است.

جهانگیری با اشاره به لغو سفر خود به ایلام به دلیل عدم امکان پرواز هوایی از خرم‌آباد به ایلام خاطرنشان کرد: در مسیر خرم‌آباد تا خوزستان حرکت سیلاب‌های خروشان به سمت خوزستان کاملا قابل مشاهده بود.

وی اضافه کرد: سد دز یکی از مهم‌ترین سدهای کشور و استان خوزستان است و الان به دلیل پایداری سد مسئولان و متخصصان سد هیچ دغدغه و نگرانی درباره وضعیت آن ندارند، چرا که از جمله سدهای مستحکمی است که قادر است سیل‌های بزرگی را بدون این‌که کمترین آسیبی به سد برسد عبور دهد. آنچه که الان مهم است، این است که ورودی سد دز بیش از ۵۰۰۰ مترمکعب است و پیش‌بینی می‌شود در ساعات آینده این ورودی افزایش یابد. این در حالی است که در شرایط فعلی خروجی سد ۱۸۰۰ مترمکعب است.

معاون اول رییس‌‌جمهور با بیان این‌که سد دز در دوره‌های مختلف خروجی‌هایی بیشتر از خروجی امروز داشته است، ابراز داشت: استاندار و مسئولان ستاد مدیریت بحران استان مهم‌ترین تدبیرشان این است که سیلاب خروشانی که به پشت سد دز می‌رسد به نحوی از سد خارج می‌شود که اولا در سد آرام می‌گیرد و به سد آسیبی وارد نشود و قابل انتقال به حدی باشد که حداقل خسارت به بخش‌های پایین‌دستی از جمله دزفول، اندیشمک و سایر شهرهایی که در مسیر رودخانه قرار دارد وارد شود.

جهانگیری با تاکید بر اینکه استاندار و مجموعه مدیریت استان خوزستان بر شرایط مسلط هستند، بیان کرد: شرایطی که در سدهای خوزستان وجود دارد یک نعمت بزرگی برای کشور و استان خوزستان محسوب می‌شود این سد هم توانسته سیلاب‌های بزرگ چند هزار مترمکعبی را کنترل و آرا کند و هم حجم بالای آبی را ذخیره کند تا ان‌شاالله در زمانی که کشور و استان برای کارهای توسعه‌ای به آن نیاز دارد مورد استفاده قرار بگیرد.

وی ادامه داد: صمیمانه از مردم عزیز و خونگرم استان خوزستان که در همه مسائل کشور پیشتاز و پیش قدم بودند خواهش می‌کنم به هشدارها توجه کنند. تاکنون خوشبختانه هیچ حادثه تلخ و نگران‌ کننده‌ای در استان اتفاق نیفتاده است و درباره مسائل مادی نیز در جلسه امشب مدیریت بحران استان صحبت‌هایی مطرح خواهد شد.

معاون اول رییس‌‌‌جمهور یادآور شد: با اطمینان می‌گویم که خسارت مادی که احتمالا به بخش‌های مختلف به ویژه بخش کشاورزی وارد می‌شود را جبران خواهیم کرد، چرا که خسارت مادی جبران خواهد شد ولی آنچه که جبران آن امکان‌پذیر نیست مسائل انسانی است که ان‌شاالله نباید اتفاق بیفتد.

جهانگیری در پاسخ به پرسشی درباره امکان تخصیص بودجه از سوی دولت برای محکم‌تر شدن سیل‌بندهای استان خوزستان، عنوان کرد: به دلیل احتمال وقوع سیل در استان خوزستان اواسط اسفندماه سال گذشته به درخواست وزیر نیرو و استاندار، جلسه‌ای در تهران برگزار کردم و در آن برای همه دستگاه‌ها تکالیفی مشخص شد تا انجام دهند و آمادگی پیدا کنند.

وی با بیان اینکه تاکنون استاندار خوزستان با مدیریت خود توانسته کار را پیش ببرد، گفت: اعلام شرایط بحرانی در استان خوزستان از این منظر است که در حال حاضر سد بزرگی مثل دز که دو میلیارد و ۷۰۰ میلیون مترمکعب ظرفیت دارد تنها ۲۰۰ میلیون مترمکعب ظرفیت خالی دارد بنابراین شرایط به گونه‌ای است که به سمت اضطراری و فوق‌العاده پیش می‌رویم.

معاون اول رییس‌‌‌جمهور افزود: حضور من در استان خوزستان به دلیل شرایطی بود که آقای استاندار اعلام کرد و من آمده‌ام تا در کنار مردم و مدیریت استان خوزستان باشم.

جهانگیری با بیان اینکه حتما دولت ایران دولت ضعیفی نیست بلکه ما دولتی قدرتمند و ثروتمندی هستیم، اظهار داشت: خدای متعال میلیاردها دلار منابع طبیعی اعم از نفت و گاز در استان خوزستان قرار داده است و کشوری که این همه ثروت دارد در مقابل چنین حادثه‌ای دست خود را بلند نمی‌کند و نمی‌گوید که من مشکل دارم. ممکن است به دلیل نقدینگی و تبدیل این منابع به پول و حل مشکل مردم مقداری زمان طی شود، اما دولت برای محکم‌کردن سیل‌بندها هیچ محدودیت منابع ندارد.

وی با اشاره به مصوبات اخیر هیات وزیران درباره جبران مالی خسارات ناشی از سیل تصریح کرد: حتما در جلسه یکشنبه هفته آینده به هر میزانی که لازم باشد برای جبران خسارات و همچنین انجام اقدامات برای پیشگیری از وقوع حوادثی نظیر آنچه که اتفاق افتاده تصمیم‌گیری و کمک خواهیم کرد.

اخبار مرتبط

icon news

جهانگیری: مقاومت تنها راه حل ماست

معاون اول رئیس جمهور اظهار کرد: ما همه باید قبول کنیم کشور در شرایط حساس و دشواری قرا...

امروز؛ بازدید معاون اول رئیس جمهور از مجتمع صنایع آلومینیوم جنوب

اسحاق جهانگیری  از بزرگ‌ترین کارخانه تولید آلومینیوم در جنوب کشور بازدید کرد. 

جهانگیری از شرکت پالایش پارسیان سپهر بازدید کرد

معاون اول رئیس جمهور در جریان سفرش به استان فارس از شرکت پالایش پارسیان سپهر بازدید ک...

جهانگیری: دیگر به تعهدات در برجام پایبند نیستیم

معاون اول رئیس جمهور گفت:  ما بر اساس برجام تعهد کرده بودیم که در داخل کشور بیش از ۳۰...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news