اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران

یک‌شنبه 01 اردیبهشت 1398
13 فروردین 1398
17:50
علی لاریجانی، رییس مجلس:

باید منابع به دست آمده از بارش‌های اخیر را حفظ کنیم

علی لاریجانی، رییس مجلس شورای اسلامی با اشاره بارش‌های اخیر در سطح کشور در جمع خبرنگاران گفت: حفظ منابع آبی و نزولات آسمانی حاصل از بارش‌های پرحجم اخیر باید هدف اصلی ما باشد.

سفر علی لاریجانی، رییس مجلس شورای اسلامی به اراک

به گزارش سلام نو،  علی لاریجانی در جمع خبرنگاران اظهار کرد: خیرات حادثه‌ای که روزهای ابتدایی سال در کشور رخ داد بیشتر از مشکلاتی است که بوجود آمده است و بعد از سال‌ها خشکسالی این میزان بارندگی سفره های زیرزمینی و سدها را آباد خواهد کرد.

وی افزود: از ابتدای سال در استان های مازندران، گیلان و گلستان وضعیت حادی اعلام شد که بازدید از این مناطق ضروری است تا در خصوص میزان خسارات وارد شده و جبران آن‌ها به سرعت برآورد و تصمیم‌گیری شود .

وی تصریح کرد: خوشحالی ما از این جهت است که استاندار مرکزی و تیم‌بحران در استان به گونه‌ای عمل کردند که هیچگونه ضایعه انسانی مشاهده نشد، البته خساراتی ایجاد شده است.

رییس مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که «سفری به لرستان و خوزستان خواهیم داشت تا وضعیت از نزدیک مشاهده شود»، اظهار کرد: در شرایط فعلی باید بیشترین استفاده را از منابع آبی و نزولات آسمانی داشته باشیم بویژه در استان خوزستان باید عملکرد مناسبی برای هدایت آب به دشت‌ها و ذخیره آب‌ها در سفره‌های زیرزمینی صورت گیرد.

وی افزود: تمام افرادی که در بخش‌های کشاورزی خسارت دیده‌اند اطمینان داشته باشند که تسهیلات برای جبران خسارات به آن‌ها تقدیم خواهد شد و در این زمینه جای نگرانی وجود نخواهد داشت.

وی ادامه داد: مردم از خسارات وارد شده در گلستان، مازندران، مرکزی، ایلام و ... نگران نباشند؛ چراکه منابع بلاعوض یا با سود اندک برای آن‌ها در نظر گرفته خواهد شد. ابتدا باید شرایط را کنترل کنیم تا مشکلاتی برای مردم به وجود نیاید و شرایط سیلاب‌ها خسارات بیشتری وارد نکند و سپس به سراغ تامین منابع خواهیم رفت.

رئیس مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: اخیرا قانونی در مجلس در خصوص ساختار مدیریت بحران در کشور تصویب شده است که به زودی ابلاغ خواهد شد که البته مواردی نیز پس از بررسی اضافه می‌شود.

وی اضافه کرد: مهمترین مسئله پیشگیری است به این‌معنی که با توجه به این‌که ما در منطقه خشک قرار داریم باید سرمایه گذاری‌هایی صورت گیرد که بتوان از نزولات آسمانی استفاده خوبی کرد که البته تصمیم‌گیری هایی در سال گذشته در خصوص بندها و سدها و آبخیزداری انجام شده که همه موثر بوده و لازم است گسترش پیدا کند .

اخبار مرتبط

سردار صابری: ما نیروهای مسلح نه رقیبیم نه موازی بلکه مکمل هم هستیم

 مقام ارشد سپاه تهران بزرگ گفت: سیل اخیری که گریبانگیر مردم شد نشانه‌ای دیگر از یکدلی...

بارش‌ها در کشور ادامه دارد

مدیر کل پیش بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی ضمن اشاره به پربارش‌ترین استان‌های کشور...

تا سه سال بحران آب نداریم

مسوولان می‌گویند دغدغه برای آب شرب در مکان‌هایی که از آب‌های سطحی استفاده می‌کنند، حد...

تشنگی منابع زیر زمینی پابرجاست

مدیرکل دفتر کنترل سیلاب و آبخوان‌داری سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری ضمن اشاره به ...

دیدگاه خود را بنویسید