اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران

پنج‌شنبه
پنج‌شنبه 27 تیر 1398
15 فروردین 1398 15 فروردین 1398
11:50 11:50

حتی مجوز استخدام یک نفر خارج از آنچه سازمان امور استخدامی مجوز می‌دهد را نداریم

معاون امور مجلس وزارت آموزش و پرورش گفت:  فکر و اندیشه نمایندگان را باید به سمت فضای تعاملی پیش ببریم و سال ۹۸ نیز چون فضای انتخاباتی برقرار است باید نحوه تعامل را به سمتی ببریم که بدانیم همگی در سایه همکاری دو جانبه است که مشکلات حل می‌شود.

آموزش و پرورش تعامل خوبی با نمایندگان مجلس دارد

به گزارش سلام نو،  سال ۹۷ سال پر چالشی میان وزیر آموزش و پرورش و نمایندگان مجلس شورای اسلامی بود. خرداد، مرداد و شهریور سال گذشته طرح سوال از وزیر آموزش و پرورش به جریان افتاد و دو بار به طور جدی طرح استیضاح وزیر آموزش و پرورش مطرح شد. هر چند وزیر آموزش و پرورش بارها درباره محور سوالات نمایندگان مجلس شورای اسلامی در مجلس و کمیسیون آموزش و تحقیقات پاسخ‌های خود را داده بود، اما برخی از محورها چندباره مطرح شد و یا در مصاحبه‌ها و نطق نمایندگان بارها تکرار می‌شود.

یکی از کسانی که در آموزش و پرورش مأموریت دارد تا این چالش را کاهش دهد، معاون حقوقی و امور مجلس وزارت آموزش و پرورش است که به تازگی حجت‌الاسلام علی عسگری به این سمت منصوب شده است.

وی درباره سال پرچالش ۹۷ میان وزیر آموزش و پرورش و نمایندگان مجلس و اینکه چه راهکاری برای کاهش این چالش در سال جدید دارد، گفت: برداشت من این است که یکی از کارهای موثر و خوبمان این است که مطالبات به حق نمایندگان را به درستی پاسخ دهیم. آنها حق تذکر، سوال و پیگیری موکلان خود را دارند. اما باید پیش از آنکه این موارد به آن نقطه سخت برسد به آنها پاسخ دهیم.

وی ادامه داد: به نظرم راه کاهش چالش، تعامل است. جاده محبت نیز دو طرفه است. ما در برخی موارد ممکن است بنشینیم و گفتگو کنیم و یا حتی در برخی موارد لازم باشد عذرخواهی کنیم. به نظرم در بحث سوال از رئیس جمهور هم می‌شد همین فرایند دنبال شود و همکاری من با دولت هم از روز سوال از رئیس جمهور آغاز شد. دوستان سوال کننده کار را به جرم سخت رسانده بودند و بسیار هم سختگیرانه رفتار می‌کردند. تدبیر شد و نطق رئیس جمهور و نطق سوال کنندگان که در چارچوب قانون و اخلاق صورت گرفت باعث شد از این مرحله عبور کنیم.

معاون حقوقی و امور مجلس وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه مقتضیات نظام آزاد و مجلس در کشورمان این است که آزادانه سوالات خود را بپرسند، بیان کرد: دلیل اینکه در قانون اساسی آمده است که مجلس مذاکراتش علنی پخش شود این است که نظام ما یک نظام آزاد پارلمانی است.

حجت‌الاسلام عسگری در پاسخ به این پرسش که چگونه می‌شود در برخی محورهای تکراری وزیر به گونه‌ای پاسخ دهند که دیگر محل بحث نشود، بیان کرد: من برداشتم این است که اتفاقاً موارد و سوال‌ها متنوع است. مثلاً نماینده‌ای که پیگیر این موضوع است که نوسازی مدارس حوزه مربوطه اش را به نقطه مطلوبی برساند و یا همین بحث جمع آوری وسایل گرمایشی و سرمایشی غیراستاندارد از مدارس و مطالبات دیگر باید به گونه‌ای پاسخ دریافت کند که بخشی از کار به کمک خود دوستان حل می‌شود. در همین فضای تعاملی بود که بودجه عمرانی سه برابر افزایش پیدا کرد.

وی ادامه داد: فکر و اندیشه نمایندگان را باید به سمت فضای تعاملی پیش ببریم و سال ۹۸ نیز چون فضای انتخاباتی برقرار است باید نحوه تعامل را به سمتی ببریم که بدانیم همگی در سایه همکاری دو جانبه است که مشکلات حل می‌شود. ما نگاه فراجناحی به تعامل با نمایندگان محترم داریم تا تضییع حقی از نمایندگان صورت نگیرد که آنها نیز مجبور شوند از اهرم قانونی خود استفاده کنند.

معاون حقوقی و امور مجلس وزارت آموزش و پرورش در پاسخ به این پرسش که برخی شایعات از این سخن می‌گویند که برخی افراد امتیازهای ویژه ای در بحث استخدام و یا برخی مجوزهای تأسیس مدارس دریافت می‌کنند، در این باره چه پاسخی دارید، بیان کرد: ما از نظر استخدامی که حتی مجوز استخدام یک نفر خارج از آنچه سازمان امور استخدامی مجوز می‌دهد را نداریم. در بحث مجوز مدارس غیردولتی هم باید یک فرایند در بحث سرمایه گذاری و… طی شود که کاملاً تخصصی است و تحمیلی نمی‌شود کسی را وارد این چرخه کرد. حداقل در دوره بنده که البته کوتاه است، این اتفاقات نیفتاده است. ما با نمایندگان مجلس تعاملاتی داریم. مثلاً سرانه دانش آموزی به مدیرکل و روسای شهرستان‌ها ابلاغ می‌شود و اگر نماینده‌ای نظری داشته باشد ما آن نظر را در نظر می‌گیریم. در واقع مطالبات نمایندگان در پیگیری خواسته‌های موکلانشان در حوزه‌هایشان مورد نظر ما هم هست./مهر

اخبار مرتبط

icon news

ابلاغ قانون موافقتنامه تشویق و حمایت متقابل از سرمایه‌گذاری بین دولت ایران و دولت جمهوری چک

 دو قانون مصوب مجلس شورای اسلامی را برای اجرا به وزارت امور اقتصادی و دارایی ابلاغ شد...

اصلاح لایحه تعیین تکلیف تابعیت فرزندان زنان ایرانی

 نمایندگان ملت مصوبه تعیین تکلیف تابعیت فرزندان زنان ایرانی و مردان خارجی را   اصلاح ...

اصلاح طرح تعیین تکلیف کارگزاران بیمه کشاورزی

نمایندگان ملت طرح تعیین تکلیف کارگزاران بیمه کشاورزی را اصلاح کردند.

تصویب لایحه موافقت‌نامه ایران و چین برای همکاری در زمینه بهداشت و قرنطینه دامی

  لایحه موافقت‌نامه بین ایران و چین در خصوص همکاری در زمینه بهداشت و قرنطینه دامی مور...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news