اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
شنبه
شنبه 23 آذر 1398
16 فروردین 1398 16 فروردین 1398
19:30 19:30

در خواست پامپئو از ناتو برای مقابله با "تهدیدات روسیه و چین"

مایک پامپئو گفت:  نیروهای روسیه باید از ونزوئلا خارج شوند، جایی که آنها برای حمایت از نیکولاس مادورو، رئیس جمهور ونزوئلا مستقر شده‌اند؛ مادورویی که از سوی ائتلاف‌های بیش از ۵۰ کشور از جمله آمریکا برای کناره‌گیری تحت فشار است.

پامپئو

به گزارش سلام نو، مایک پامپئو، وزیر امور خارجه آمریکا در نشست وزرای امور خارجه پیمان آتلانتیک شمالی در واشنگتن به مناسبت هفتاد سالگی این پیمان در مورد خطر "تهدیدهای چین و روسیه" هشدار داد.

او گفت: ما باید متحدان خود را برای مقابله با تهدیدات آماده کنیم. چه این تهدیدات در مورد تجاوز روسیه باشند، چه مهاجرت کنترل نشده، حملات سایبری، تهدیدات امنیتی انرژی، استراتژی رقابتی چین از قبیل ایجاد تکنولوژی نسل ۵ و دیگر مشکلات.

پامپئو همچنین بعد از نشست در جمع خبرنگاران اعلام کرد که متحدان ناتو به این نتیجه رسیده‌اند که نیروهای روسیه باید از ونزوئلا خارج شوند، جایی که آنها برای حمایت از نیکولاس مادورو، رئیس جمهور ونزوئلا مستقر شده‌اند؛ مادورویی که از سوی ائتلاف‌های بیش از ۵۰ کشور از جمله آمریکا برای کناره‌گیری تحت فشار است.

پامپئو همچنین به فعالیت‌های نظامی روسیه در دریای سیاه اشاره کرد، جایی که روسیه در آن به سه کشتی دریایی اوکراینی در نوامبر سال میلادی گذشته حمله کرد.

"ایوان گیل" معاون نخست وزیر ونزوئلا اما گفت که نیروهای روسیه تا زمانی که لازم باشد در ونزوئلا می‌مانند و اطلاعات دیگری در مورد زیادتر شدن تعداد آنها نداد.

ینس استولتنبرگ، دبیر کل ناتو از مسکو خواست تا کشتی‌ها اوکراینی و خدمه‌های آنها را آزاد کند. او گفت متحدان ناتو بر روی ایجاد بسته اقدامات حمایتی از اوکراین و گرجستان توافق کرده‌اند که این بسته اقدامات شامل رزمایش‌های نظارتی و "تمرینات نیروهای دریایی و گارد ساحلی، بازدید از بنادر و اشتراک اطلاعات" می‌شود. اوکراین و گرجستان از اعضای ناتو نیستند.

الگوی رفتار نامناسب

استولتنبرگ گفت نقض عهد روسیه در پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد (INF) قسمتی از یک "الگوی رفتاری" بی ثبات بود.

واشنگتن اعلام کرده است که اگر مسکو به نقض توافقاتش ادامه دهد از این توافق خارج می‌شود.

پامپئو همچنین نسبت به جنگ سایبری از سوی کشورهایی نظیر چین و کمپانی چینی هوآوی که به دلیل ارتباط احتمالی‌اش با دولت چین و اتهام جاسوسی تحت نظارت موشکافانه سرویس اطلاعاتی آمریکا است، هشدار داد و از متحدان ناتو خواست تا خود را برای مقابله با آن آماده کنند.

واشنگتن هشدار داده بود که با کشورهایی که از سیستم تکنولوژی هوآوی استفاده کنند همکاری نمی‌کند و به همین دلیل با اتحادیه اروپا که از این خواسته آمریکا اجتناب می‌کرد در درگیری بوده است. اکثریت اعضای ناتو کشورهای اروپایی هستند.

پامپئو هشدار داد که نه ناتو و نه آمریکا در صورتی که سیستم‌های چینی در شبکه‌های امنیتی کشورها باشند قادر به اشتراک کامل اطلاعات با آنها نخواهند بود./ایسنا

اخبار مرتبط

icon news

نگرانی روسیه از خلا سیاسی در عراق

سخنگوی وزارت خارجه روسیه گفت که این کشور امیدوار است عراق بتواند در موقع مقرر فردی را...

ناامیدی روسیه از بهبود روابط با آمریکا

سخنگوی رئیس جمهوری روسیه اعلام کرد: دیدار سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه با دونال...

پمپئو با لاوروف دیدار کرد

وزیران خارجه روسیه و آمریکا بر همکاری دو طرف در حوزه مبارزه با تروریسم و مبارزه با مو...

لاوروف در کاخ سفید

مایک پامپئو امروز در کاخ سفید میزبان سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه است.

دیدگاه خود را بنویسید

icon news