اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران

پنج‌شنبه
پنج‌شنبه 27 تیر 1398
18 فروردین 1398 18 فروردین 1398
08:15 08:15

امنیت کشور به خوزستان گره خورده است

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران با تاکید بر لزوم توجه بیشتر به استان خوزستان گفت: امنیت کشور به  امنیت استان خوزستان گره خورده است.

به گزارش سلام نو، سردار سرلشکر محمد باقری شامگاه شنبه در جلسه شورای هماهنگی مدیریت بحران خوزستان اظهار داشت: نیروهای مسلح به خوبی درک می‌کنند که خوزستان برای کشور یک استان عادی نیست و یک منطقه حیاتی است و همین موضوع سبب می شود چه در شرایط عادی و چه شرایط سیل اخیر اولویت قائل شوند و حداکثر تلاش را برای این استان داشته باشند.
وی افزود: در جریان سیلاب اخیر نیروهای مسلح حضور چشمگیر داشتند و تلاش و هم افزایی را در استان به عمل آوردند.


سرلشکر باقری نداشتن تلفات جانی و خسارات حداقلی را در سیلاب خوزستان نشان دهنده موفقیت در اقدامات انجام شده دانست و تصریح کرد: در کنار مشکلاتی که سیل ایجاد کرده نعمت بزرگی را نیز شاهدیم چرا که بعد از سال‌ها خشکسالی ، پر آبی خیرهای زیادی در پی خواهد داشت که امید است سالی بدون کم آبی و گرد و غبار را پیش رو داشته باشیم.


وی وظیفه اصلی و ذاتی نیروهای مسلح را دفاع از کشور در برابر تهدیدات هوایی، زمینی و دریایی و برقراری امنیت کشور دانست و گفت: به طور طبیعی عمده قوای نیروهای مسلح مقابله با تهدیدات است و ورود آنها در کمک به دولت در مقابله با بلایای طبیعی و مسایل توسعه کشور یک امر فرعی برای نیروهای مسلح محسوب می‌شود.


رئیس ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران گفت: اکنون که کشور درگیر جنگ نیست نیروهای مسلح توانستند با توان بیشتری به موضوع مقابله با سیلاب ورود کنند اما این موضوع بدین معناست که دولت و کشور باید این آمادگی را داشته باشد تا در همه مواقع بتواند حداکثر بار را خود بر دوش بگیرد.


وی ادامه داد: البته قانون اساسی ، نیروهای مسلح را موظف می‌کند در هنگام صلح در حدی که به توان و آمادگی دفاعی آسیبی وارد نشود به دولت در این مسایل کمک کنند و هم اینکه براساس وظیفه و اخلاقی که برعهده دارند همواره در این موارد ورود می‌کنند و پیشگام هستند.


سرلشکرباقری گفت: در سوم فروردین سال جاری مقام معظم رهبری دستور خاص و مکتوب به نیروهای مسلح صادر کردند که امکاناتشان را به مناطق سیل زده گسیل و بسیج کنند و در حاشیه جلسه گزارش‌گیری روز 13 فروردین ایشان دستور خاص برای توجه نیروهای مسلح به استان خوزستان را صادر کردند.


وی با بیان این که بیش از 30 هزار نفر از نیروهای مسلح در خوزستان درگیر ماموریت هستند بیان کرد: حدود 75 فروند قایق و بیش از 330 دستگاه مهندسی سنگین و 430 دستگاه خودرو سنگین و یک هزار دستگاه خودرو سبک برای مقابله با سیل به خوزستان گسیل شدند و تا پایان بحران در کنار مردم و مسئولان خواهند بود.


رئیس ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران ادامه داد: هر چه در مساله پیش‌بینی‌های علمی و پیشگیری های همه جانبه سرمایه گذاری کنیم از خسارات و مشکلات کشور در حوادث کاسته می‌شود.
وی با بیان این که ایران جزو کشورهای بلاخیز دنیا است توضیح داد: کشورهایی مانند روسیه، ارمنستان یا کشورهای دارای بلایایی طبیعی، وزارتخانه و تشکیلات خاصی برای پیشگیری از بحران‌ها دارند و در حد وزارتخانه‌های بزرگ برای مقابله با بلایا سرمایه‌گذاری می کنند و بقیه تشکیلات کشور کمک کننده به آن‌ها هستند.


سرلشکر باقری اظهار داشت: در حوادث گذشته همواره تجربه داشته ایم ولی آن‌ها را تدوین و مستند نکردیم و دوباره همان بلایا تکرار می‌ شود، طبیعی است باید از حادثه سیل خوزستان تجربیات زیادی بگیریم و آن‌ها را تدوین و استفاده کنیم و اجازه ندهیم چنین حوادثی تکرار شود.


وی در ادامه تاکید کرد: هر شب یک گزارش از خوزستان تدوین و به محضر مقام معظم رهبری و مقامات کشور تقدیم می‌شود.


در استان خوزستان تاکنون اخطار تخلیه برای شهرهای سوسنگرد، بستان، کوت سیدنعیم از توابع شهرستان دشت آزادگان، رفیع از توابع هویزه، بخش غربی الهایی از توابع اهواز و حمیدیه مرکز شهرستان حمیدیه صادر شده است. همچنین 110 روستا نیز در حوضه های کرخه، دز و کارون در فهرست روستاهای درمعرض خطر سیلاب اعلام شده و تخلیه شده اند.


در پی طغیان رودخانه های کرخه و دز، روستاهای بخش مرکزی اهواز، روستاهای بخش شعیبیه و بخشی از شهر گوریه شوشتر، بخش شاوور شوش تاکنون زیرآب رفته اند و سیلاب به سمت پایین دست در شهرستان های دشت آزادگان و هویزه در حاشیه کرخه و کارون و باوی در حاشیه رودخانه کارون حرکت می کند./ایرنااخبار مرتبط

icon news

سرلشکر صفوی:استان خوزستان پس از تهران دومین منطقه حیاتی ایران است

دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا افزود: بازار ٦٠ میلیون نفری عراق و سوریه می‌ت...

روایت شمخانی از بازدید مناطق سیل‌زده خوزستان

  دبیر شورای عالی امنیت ملی  بازدید اخیرخود از روستاها و شهرهای سیل زده استان خوزستان...

رحمانی فضلی: باید تلاش کنیم تا خسارت‌های ناشی از سیل را جبران شود

  وزیر کشور اظهار کرد: امروز در مقابله با سیل به انجام رسیده و خوشبختانه کمترین خسارت...

ایران به یمن کمک می‌کند این که اشکالی ندارد

رئیس جمعیت هلال احمر اظهار کرد: بله، اشکالی ندارد. در یمن مردم مظلومش دچار مشکلات عدی...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news