اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران

پنج‌شنبه
پنج‌شنبه 27 تیر 1398
18 فروردین 1398 18 فروردین 1398
16:09 16:09

اردکانیان: در طول ١٥ سال گذشته ٦ میلیارد دلار به عراق برق صادر کردیم

وزیر نیرو گفت:  طی مذاکرات فشرده و تلاش‌های مستمر نمایندگی‌های سیاسی دو کشور با وزارت برق عراق تفاهم‌نامه برنامه‌ای سه ساله برای بازسازی صنعت برق عراق امضا کنیم.

صادرات  ٦ میلیارد دلاری برق  ایران به عراق

به گزارش سلام نو، رضا اردکانیان در همایش مشترک تجاری و اقتصادی ایران و عراق در اتاق بازرگانی ایران گفت:  ما کشور در حال توسعه‌ای هستیم که برنامه‌هایی را برای رفاه مردم خود در دستور کار دارد که اجرای این برنامه‌ها مستلزم فضای آرامش در منطقه است.

وی ادامه داد: در همین راستا امنیت و آسایش عراق نقش مهمی در آسایش منطقه و برنامه توسعه ما دارد. از این ما باید نقش تعیین‌کننده‌ای در آرامش کشور همسایه داشته باشیم. لذا نگاه ما به بخش بازسازی عراق نگاهی ورای نگاه تجاری است.

اردکانیان افزود: شرکت‌های وسیعی در دنیا هستند که از نظر فنی از وضعیت ما بالاتر هستند اما هیچگاه نگاهشان تطابقی با ایران ندارد و به عنوان بازار به کشور همسایه ما نگاه می‌کنند.

وزیر نیرو گفت: ما با این دیدگاه متفاوت و نقش برق موفق شدیم طی مذاکرات فشرده و تلاش‌های مستمر نمایندگی‌های سیاسی دو کشور با وزارت برق عراق تفاهم‌نامه برنامه‌ای سه ساله برای بازسازی صنعت برق عراق امضا کنیم.

وی افزود: این برنامه مشترک در سفر رییس‌جمهور کشورمان به عراق امضا شد و امروز در آستانه اجرایی شدن است. این مساله کاهش تلفات کشور عراق و افزایش سی درصدی تولید این کشور در صنعت تولید برق را به همراه خواهد داشت.

اردکانیان همچنین بازسازی نیروگاه‌های عراق، آموزش نیروها، تشکیل شرکت‌های مشترک و ساخت کارخانجات تولید تجهیزات را از دیگر تفاهمات دو کشور عنوان کرد و گفت: البته اجرایی شدن چنین برنامه‌ای وابسته به مشارکت بخش خصوصی ایران دارد.

وی افزود: معاونت‌هایی از دو وزارت نیرو هماهنگ‌کننده این برنامه هستند و اولین جلسه در بغداد تشکیل شده و دومین جلسه نیز هفته آینده در تهران برگزار خواهد شد که از همین جا می‌خواهم این مسیر از حمایت‌های آقای عبدالمهدی از وزارت برق عراق همراه باشد.

وی ادامه داد: طبیعتا در طول این سه سال هر زمان نیازهایی برای صدور برق باشد با رعایت شرایط فنی خودمان این صادرات صورت خواهد گرفت.

اردکانیان گفت: ما در طول ١٥ سال گذشته ٦ میلیارد دلار به عراق برق صادر کردیم و ٩٠ درصد بهای آن پرداخت شده و باقی آن نیز بازپرداخت خواهد شد.

اردکانیان همچنین گفت: در سفر رئیس‌جمعور به عراق همچنین فرصتی فراهم شد که وزرای مسئول آب دو کشور با هم مداکراتی داشته باشند. موضوع فعالیت در حوزه قرارداد ١٩٧٥ مورد تاکید گرفت که فرصت مغتنمی برای سامان دادن رودخانه های دو کشور را فراهم کرده است.

وی افزود: امروز هم منتظر علامت وزرای خارجه دو کشور هستیم که با تشکیل کمیسیون مشترک اجرایی شدن قرارداد الجزایر ما هم وارد کار شویم./ایلنا

اخبار مرتبط

icon news

آمریکا تمام پرونده وزارت دفاع عراق از جمله مسائل جنگ را با خود برده است

  فرمانده کمیته جستجو مفقودین افزود: اطلاعات  شهدای اسیر ایرانی  که در اردوگاه‌های بع...

وزیر کشور عراق به ایران می آید

به منظور تشکیل ستاد مشترک اربعین وزیر کشور عراق به ایران سفر خواهد کرد.

ما هشدار می‌دهیم که زمان و دامنه جنگ در کنترل هیچ‌کس نخواهد بود

 فرمانده قرارگاه مرکزی خاتم الانبیاء(ص) افزود: 

جزئیاتی از سفر مقتدی صدر به ایران

مقتدی صدر در حالی پس از سه سال به ایران می آید که هنوز خبر دقیقی از اهداف این سفر مخا...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news