اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
سه‌شنبه
سه‌شنبه 06 اسفند 1398
18 فروردین 1398 18 فروردین 1398
21:05 21:05

شایعه بازداشت احمدی‌نژاد صحت دارد؟

یک رسانه حامی تروریست های سوریه مدعی شد که احمدی نژاد رئییس دولت های نهم و دهم بازداشت شده است.این خبر از سوی هیچ یک از رسانه های داخلی تایید نشده و داوری از نزدیکان احمدی نژاد این خبر را تکذیب کرده است.

«محمود احمدی نژاد» و جمع اندک یاران باقی مانده در حلقه او، پس از پایان دوره پر فراز و نشیب دولت داری شان بارها و بارها حاشیه ساز شده اند. اکنون دو یار نزدیک او یعنی «اسفندیار رحیم مشایی» و «حمید بقایی» ماه هاست که به دلیل ارتکاب برخی جرایم زندانی شده اند و خبر بازداشت رئیس دولت های نهم و دهم نیز طی سال های اخیر چندین و چند بار در رسانه های مختلف داخلی و خارجی منعکس شده، اما هربار این خبر نادرست از اب در آمده است.

به گزارش «تابناک»، طی روزهای اخیر بویژه پس از اینکه احمدی نژاد در دیدار اخیر مسئولان با رهبر انقلاب حاضر نبود و البته در جریان سیل اخیر نیز خبری از او با کارهای خاص و ویژه اش نیست، برخی خبرها بار دیگر در مورد بازداشت احتمالی او منتشر شده است، اما در حالی که برخی رسانه های عربی مدعی شده اند که «محمود احمدی نژاد» بازداشت شده است، برای اولین بار یک منبع نزدیک به وی این خبر را تکذیب کرد.

یکی از خبرنگاران نیز پس از فراگیر شدن این شایعه، در صفحه مجازی اش نوشت: «یک کانال تلگرامی حامی تروریست ها در سوریه که مدتی است اخبار اغتشاشات در ایران را هم پوشش می دهد، از بازداشت محمود احمدی نژاد، به علت تشویق به تظاهرات خبر داد! که تاکنون هیچ منبع داخلی این خبر را اعلام، تایید یا تکذیب نکرده است. همچنین سایت النشره لبنان نیز در خبری مدعی بازداشت احمدی نژاد در شیراز و حصر خانگی او شده بود.

احمدی‌نژاد کجاست؟!/ آیا «او» بازداشت شده است؟

البته کانال تلگرامی احمدی نژاد در طول این روزها پیام هایی از او خطاب به سیل زدگان و همچنین پیام تسلیت احمدی نژاد در پی درگذشت هنرمند پیشکسوت «جمشید مشایخی» را منتشر کرده و حتی عکسی از رئیس دولت های نهم و دهم را در کنار نوه اش با اعضای این شبکه به اشتراک گذاشته است، اما همچنان این موضوع مورد ابهام است، اگرچه پس از جدی شدن این ابهام درباره عدم حضور احمدی نژاد، یکی از نزدیکان او یعنی «عبدالرضا داوری» به صحنه آمده و موضوع را رسما تکذیب کرده است.

«عبدالرضا داوری» مشاور رسانه‌ای احمدی‌نژاد درباره چرایی عدم حضور احمدی نژاد علیرغم انتشار شایعه بازداشت او و در پاسخ به این سوال که آیا خبر بازداشت آقای احمدی‌نژاد صحت دارد، گفت: ما هم این خبرها را دیدیم و فقط خندیدیم. او ادامه داد: برخی جریانات که مخالف حقوق مردم و آزادی و مخالف آقای احمدی‌نژاد هستند آرزوهایشان را در قالب این اخبار کذب منتشر می‌کنند.

او افزود: آقای احمدی‌نژاد روال عادی فعالیت‌هایشان را دارد و در ایام نوروز ملاقات‌هایش را در دفتر و منزل خود داشت و در همین ایام نوروز سه یا چهار جلسه مصاحبه با خبرنگاران داخلی و خارجی داشت. آخرین مصاحبه هم همین دیروز بود که مصاحبه‌ای مفصل 2 ساعته داشت.

این فرد نزدیک به احمدی نژاد در پاسخ به این سوال که اگر اتفاقی نیفتاده است این سکوت آقای احمدی‌نژاد برای چیست به هر حال او معمولا در حوادثی مانند سیل و زلزله خودی نشان می‌دهد گفت: ایشان پیام داد و این پیام در کانال تلگرامی‌ منتشر شد. فراموش نکنید آقای احمدی‌نژاد امروز موقعیت اجرایی ندارد لذا دسترسی و ابزار لازم را برای حضور در مناطق سیل‌زده هم ندارد بنابراین به صدور پیام اکتفا کرد.

داوری گفت: من نمی‌دانم چرا این دوستان که آرزوهایشان را در قالب خبر مطرح می‌کنند انقدر غیرحرفه‌ای عمل می‌کنند به هر حال بازداشت احمدی‌نژاد اتفاقی نیست که بخواهد در کانال‌های تلگرامی مطرح شود بالاخره ایشان 8 سال نفر اول اجرایی کشور بودند مگر چنین موضوعی می‌تواند به این سادگی رخ دهد.

وی با تاکید بر اینکه احمدی‌نژاد بعد از وقوع سیل پیام داده بود، گفت: «نکته این است که سیل مثل زلزله و دیگر بلا‌هایی طبیعی نیست که در چند ثانیه و دقیقه پایان یابد. سیل جاری است و مقابله با آن نیازمند حضور مستمر است. به نظر من احمدی‌نژاد از آنجایی که ظرفیت‌های اجرایی لازم را برای حل مساله ندارد و تنها عضو یک نهاد مشورتی است در این باره سکوت کرده است. البته پیامی صادر کرده بود و اگر اقدام بیشتری می‌کرد همین دوستان شایعه‌ساز می‌گفتند که قصد شوآف دارد».

مشاور رسانه ای احمدی نژاد در واکنش به اینکه رسانه‌ها بیشتر سمبل رفتار پوپولیستی می‌دانند تا کاریزما به همین خاطر انتظار داشتند که از این فرصت برای مطرح کردن خود استفاده کند، گفت: «آقای احمدی‌نژاد بعد از سال ۹۲ که رئیس جمهور نیست بعد از هیچ حادثه طبیعی مقابل دوربین‌ها قرار نگرفته است. درست است که در سال‌های ریاست جمهوری خود در سوانح طبیعی حضور میدانی داشتند، اما به خاطر آن بود که مسئول اول اجرایی کشور بودند و مسائل را پیگیری و مدیریت می‌کردند. منصفانه نیست که به آن رفتار «رفتار پوپولیستی» بگوییم.»

داوری تاکید کرد: «اگر از این فرصت استفاده نکرد به خاطر این است که فرد فرصت طلبی نیست. او نمی‌خواهد درجایی که درد و رنج و گرفتاری مردم است، خود را مطرح کند. شما با این فرض سراغ احمدی‌نژاد آمده‌اید که او بنا دارد از هر فرصتی برای مطرح کردن خود استفاده کند، اما اینچنین نیست».

وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر که آیا سکوت احمدی‌نژاد معنای سیاسی خاصی دارد، گفت: «خیر. او اگر به هر کدام از این مناطق می‌رفت مورد استفبال توده‌های مردم قرار می‌گرفت، اما نخواست که با حضور خود کمترین اختلالی در روند امدادرسانی ایجاد کند یا حاشیه‌سازی کند. به همین خاطر یک پیام تسلیت داد و در حد یک کنشگر سیاسی اقدام کرد. انجام ندادن اقدام بیشتر نشانه یا پیام سیاسی خاصی ندارد.»

بحث عدم حضور احمدی نژاد در ماجرای سیل اخیر و تلاش او برای بهره برداری از موقعیت به وجود آمده را هم که کنار بگذاریم، یکی از علامت سئوال ها عدم حضور او در دیدار اخیر مسئولان با رهبر انقلاب است که معمولا او تاکید و تلاش جدی برای حضور در چنین جلساتی داشته است، اما حضور نیافتن احمدی نژاد در جلسه اخیر با وجود مطرح بودن شایعه بازداشت او نیز یکی از شبهات دیگری است که در این زمینه وجود دارد.

از طرفی احمدی نژاد همواره حضور پررنگ و تلاش جدی در استقبال و بدرقه دو یار زندانی خود یعنی «اسفندیار رحیم مشایی» و «حمید بقایی» داشته است. نکته قابل توجه در این خصوص این است که رئیس دولت های نهم ودهم عکس و فیلمی از دیدار نوروزی خود با این دو منتشر نکرد و حتی در مراسم استقبال و بدرقه شان نیز همچون گذشته حضور نیافت. عکس هایی که در این زمینه منتشر شده موید این مساله است.

بهرحال حضور احمدی نژاد در سال 98 بسیار کمرنگ تر از آنچه پیشتر بوده، است. آنهم علیرغم وقوع اتفاقاتی که اتقافا او به خوبی می داند چطور باید از آنها بهره برداری کند. خبرهایی در مورد بازداشت او به دلیل عدم حضورش طی روزهای اخیر در چند رسانه عربی، برخی کانال های فضای مجازی و همچنین برخی رسانه های داخلی منتشر شده است که صرفا با تکذیب داوری از نزدیکان احمدی نژاد مواجه شده و تاکنون فیلم، تصویر و یا خبر دیگری که حکایت از عدم بازداشت احمدی نژاد داشته باشد منتشر نشده و مسئولان امر هم واکنشی در این خصوص دال بر تکذیب و یا تائید آن نشان نداده اند.

اخبار مرتبط

icon news

آیا امکان بروز جریان سوم با حضور دو طیف احمدی‌نژادی‌ها و قالیبافی‌ها هست ؟

محمود میرلوحی، فعال سیاسی اصلاح طلب گفت:  شرایط این انتخابات طوری است که بین اصولگرای...

پروانه سلحشوری بازداشت شد؟

پروانه سلحشوری نماینده مجلس، به اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام و نشر اکاذیب به قصد تشو...

احمدی‌نژاد به خانه سردار سلیمانی رفت+عکس

محمود احمدی‌نژاد،رئیس‌جمهور پیشین ایران برای عرض تسلیت به خانه شهید سردار سلیمانی رفت...

بقایی پس از سکته کردن کجا نگهداری می‌شود؟

وکیل حمید بقایی توضیحاتی درباره شرایط موکش داد و گفت:آقای بقایی مرخصی استعلاجی داشته ...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news