اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران

پنج‌شنبه 06 تیر 1398
21 فروردین 1398
14:30

علت ابتلا بیشتر زنان به میگرن چیست؟

متخصصان علوم پزشکی در تحقیقی علت ابتلی بیشتر زنان به می گرن را بررسی کردند.

سردردهاي ميگرني

به گزارش سلام نو، بنا به دلایلی که محققان از آن آگاه نیستند زنان سه برابر بیشتر از مردان در معرض ابتلا به سردردهای میگرنی هستند. اکنون متخصصان به مطالعه روی فعالیت یک نوع پروتئین پرداختند که می‌تواند توضیح دهنده این علت باشد.

مطالعه انجام شده در مدت بیش از ۳۰ سال نشان می‌دهد پپتید وابسته به ژن کلسی تونین (CGRP) نقش مهمی در میگرن بازی می‌کند. هرچند در این بررسی جدید اطلاعات بیشتری در مورد موقعیت و فعالیت پروتئینی در بدن که آغاز کننده سردردهای میگرنی است، به دست آمده‌ است.

گروهی از متخصصان آمریکایی بررسی‌هایی را روی موش‌های آزمایشگاهی انجام داده و به فعالیت پپتید وابسته به ژن کلسی تونین مرتبط با درد که در بدن اتفاق می‌افتد، اشاره کردند. همچنین محققان دریافتند این فعالیت خاص تنها در بدن موش‌های ماده مشاهده می‌شود.

به گفته متخصصان این مکانیزم در قسمت مننژ (شامگان) اتفاق می‌افتد؛ لایه حفاظت کننده سه بافت که مغز و نخاع را احاطه می‌کند. قرار گرفتن مننژ در معرض پپتید وابسته به ژن کلسی تونین موجب واکنش‌های درد در موش‌های ماده می‌شود.

به گزارش مدیکال نیوز تودی، این تیم تحقیقاتی بر این باورند که یافته‌های بدست آمده می‌تواند شروعی در فرآیند توضیح این موضوع باشد که چرا زنان بیش از مردان درگیر سردردهای میگرنی هستند و شاید در آینده به پروسه درمان این دردهای آزاردهنده کمک کند./ایسنا

اخبار مرتبط

با این روش‌ها می‌توانید میگرن را کنترل کنید

آمارها نشن میدهد که بیش از ۱۲ درصد جمعیت جهان مبتلا به میگرن هستند.

زنان سیگاری یائستگی زودرس می‌گیرند

مطالعات نشان می دهد زنان سیگاری دچار یائستگی زودرس می‌شوند.

تشدید علائم آتروز زنان در دوران یائسگی

مطالعه جدید نشان می دهد یائسگی موجب تسریع زوال فیزیکی در زنان مبتلا به آرتروز روماتوئ...

مردان بد اخلاق بیشتر در معرض خطر سکتع مغزی هستند

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: آمار سکته مغزی در مردان به ویژه مردا...

دیدگاه خود را بنویسید