اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران

جمعه 06 اردیبهشت 1398
23 فروردین 1398
13:50

کواکبیان: سرنوشت نهایی سوریه را باید مردم این کشور تعیین کنند

رئیس فراکسیون دیپلماسی و منافع ملی گفت: تمامیت ارضی سوریه از جمله بلندی‌های جولان و کرانه باختری باید حفظ شود.

به گزارش سلام نو، مصطفی کواکبیان در نشست سه‌جانبه روسای کمیسیون‌های روابط خارجی در مسکو با اشاره به اینکه بحران‌های منطقه صرفاً منحصر به سوریه نیست، افزود: امروزه ممکن است داعش را پس از شکست در عراق و سوریه به افغانستان گسیل دارند.
وی با تأکید بر این‌که سرنوشت نهایی سوریه را باید مردم این کشور تعیین کنند و تمامیت ارضی سوریه از جمله بلندی‌های جولان و کرانه باختری باید حفظ شود، اظهار داشت: مشکلات آوارگان سوری باید حل شود اما مشکل مهم‌تر این است که باید امنیت سوریه و حاکمیت دولت مرکزی آن بر سراسر کشور حفظ شود.
رئیس فراکسیون دیپلماسی و منافع ملی با تأکید بر اینکه مهم‌ترین مشکل منطقه هدف‌گذاری آمریکا برای افزایش خوی توسعه‌طلبی رژیم صهیونیستی است، خاطرنشان کرد: این سوریه است که تاوان این موضوع را هم می‌پردازد.
کواکبیان تأکید کرد: گفت‌وگوی میان دستگاه حکومت و معارضان و توافق بر سر قانون اساسی سوریه از جمله راهکارهای مفید برای حل مشکلات سوریه است.
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: این نشست سه‌جانبه اگر موضع ضدآمریکایی نداشته باشد، آمریکایی‌ها علیه ما اقدام خواهند کرد.
وی همچنین مشکلات اقتصادی کشورهایی همچون سوریه، افغانستان، لیبی و یمن را زمینه سوءاستفاده قدرت‌های غربی دانست و گفت: علاوه بر این موضوعات، توافق بر سر نحوه استفاده از فضای مجازی و جلوگیری از سوءاستفاده و موج‌سواری کشورهایی همچون آمریکا از برخی نارضایتی‌ها را باید مورد توجه قرار دهیم.
کواکبیان ابراز امیدواری کرد که اجلاس پارلمانی سه‌جانبه روسای کمیسیون‌های روابط خارجی ایران، روسیه و ترکیه فراتر از نشست آستانه به یک بیانیه جامع دست یابد.
رییس و جمعی از اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی برای شرکت در نشست سه جانبه روسای کمیسیون های سیاست خارجی مجالس ایران، روسیه و ترکیه، روز سه‌شنبه 20 فروردین‌ماه عازم مسکو شدند.
حشمت الله فلاحت پیشه رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس به همراه مصطفی کواکبیان، مسعود گودرزی و شهروز برزگر گلشانی نمایندگان مردم تهران، ممسنی و سلماس دیگر اعضای این کمیسیون در این هیات حضور دارند.
این سفر به دعوت لیونید اسلوتسکی رییس کمیته روابط خارجی دومای دولتی روسیه صورت گرفته است./ایرنااخبار مرتبط

تشریح دلایل سفر ظریف به منطقه

وزیر امور خارجه کشورمان اظهار کرد: سپاه پاسداران و جولان دلیل سفرم به منطقه است.

ظریف مرقد مطهر حضرت زینب (س) را زیارت کرد

 وزیر خارجه کشورمان بعد از ورود به سوریه   مرقد مطهر حضرت زینب (س) در دمشق را زیارت ک...

ظریف به سوریه و ترکیه می رود

وزیر امور خارجه کشورمان به سوریه و ترکیه سفر کرد.

امریکایی ها درباره بلندی‌های جولان به طور نامشروع و خلاف واقع تصمیم می‌گیرند

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس به تصمیمات اخیر امریکا در به رسمیت شناختن جولان و همچنین تر...

دیدگاه خود را بنویسید