اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
جمعه
جمعه 13 تیر 1399
23 فروردین 1398 23 فروردین 1398
18:32 18:32

خداحافظی قاسمی از وزارت خارجه

سخنگو و رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای وزارت امور خارجه امروز با انتشار متنی از پایان کار خود در این سمت خبر داد.

پایان کار قاسمی در کسوت سخنگویی وزارت امور خارجه/ خداحافظی از رسانه‌ها

به گزارش سلام نو، بهرام قاسمی با انتشار متنی با عنوان «و سخن آخر...» نوشت:

نه زبان را سرِ بیانِ فراقِ یاران است و نه واژگان را تحمل شرح داستان؛ گزیر و گریزی از رفتنِ «به هنگام» نیست و نباید باشد، شاید همیشه در تاریخ، «به هنگام» آمدن و «به هنگام» شدن و کوچ، از اقبال و بخت بلند باشد و از آموزه‌‌‌ها و عبرت‌‌های تاریخ. ناگزیر امروز دیگر باید رفت؛ با کوله‌‌‌باری سرشار از خاطرات شیرین، و گاهی و اندکی تلخ.

چشم‌‌های بی‌‌قرار و دلواپس مدام در چشمخانه به روزهای پسین و واپس می‌‌نگرند، شاید تمنایی برای درنگ ثانیه‌‌های بی‌‌رحم که پیوسته می‌‌گریزند به آینده‌‌ای مبهم، و مجالی نمی‌‌گذارند برای باز ایستادن، گفتن و شنیدن، و بازبینی و نقد و نقادی همه آنچه بود و آن چه شد و چرایی و چگونه شدن آن.

تجربه و فعالیت قریب به سه سال در کسوتِ سخنگویی سرزمین پیر رعنای هزار افسان و هزاردستان، نشانی گرانسنگ و پر افتخار بر سینه اینجانب بود. ثبت این برگ‌‌های زرین همیاری و همراهی و همکاری، ممکن نبود مگر با همت دلدادگان این مرز و بوم در همه حوزه‌‌ها، و بزرگانی که شوربختانه به هر دلیل، یا نبودِ مجالی در خور، نامی از آنان نتوانم برد.

در فصل وصل، همه اهتمام و کوششِ ما در سخنگویی و حوزه دیپلماسی عمومی، تلاشی بود برای ایجاد و تقویت جان مایه انس و الفتی که میان ما و جانِ شیفته اهالی پُر مهر و پُر جنب و جوش رسانه و دیپلماسی عمومی پدید آمد. این همکاری و ارتباط میسر نمی‌‌شد مگر در پرتو الطاف الهی و همراهیِ وزیر محترم، که همواره مشوق و حامی تعامل جدی با اصحاب رسانه بود. و باز سپاس و قدردانی بسیار که به همت صبر و متانت فراوان، تمامی کاستی‌‌ها و نتوانستن‌‌ها و‌ کمبودها را سخاوتمندانه تحمل کردند. می‌‌توان گفت و ادعا کرد که تمامی هم و غم و سعیِ ما در این سال‌ها، تقویت گفتمانِ سازنده با همه رسانه‌‌ها، فراتر از سلایق و نگرش‌‌های گاهاً متفاوت، و برقراری تعامل حتی با شیوه‌‌هایی بیرون از دایره و چارچوب‌‌های متداول و مرسومِ اداری، و بی‌‌‌توجه به روز و ساعت و زمان و زمانه بود. ما با اعتقادی راسخ به نقش رسانه و افکارعمومی، که از خوشِ روزگارِ ما بسیار تیزبین و فهیم است، در این وادی تقلایی و تلاشی را آغاز کردیم که بی‌‌شک آن را نهایتی و انتهایی نیست.

کیست که نداند صدای رسای رسانه‌‌ها، صدای یک جامعه سالم، پویا، کُنشگر و آگاه است. تشریک مساعی دولت، رسانه و شهروندان، نه تنها به افزایش دانایی و آگاهی رسانه‌‌ای جامعه کمک می‌‌کند، بلکه آن را به سمت توسعه و کامیابی‌‌های سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی سوق می دهد. رسانه‌‌ها آینه تحولات اجتماعی هستند که با همگرایی ملی، انسجام درونی و اجماع نخبگان سیاسی به مظهر قدرت، اتحاد و انسجام تبدیل خواهند شد. سخنگو، یا در عبارت و عنوان کامل‌‌تر آن «سخنگو و ریاست مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌‌ای» وزارت امورخارجه، از همکاری و مساعدتِ خوب و ارزنده اکثریت قریب به اتفاق اهالی پُر مهر، فرهیخته، و پُرنشاط رسانه، به ویژه خبرنگارانِ حوزه سیاست خارجی و مدیران ارجمند جراید، خبرگزاری‌‌ها، پایگاه‌‌های خبری، کارشناسان شبکه‌‌های خبری رسانه ملی و همچنین تمامی نهادهای فرهنگی، انجمن‌‌های مردم‌‌نهاد، اساتید، مقامات دانشگاهی، ورزشی، گردشگری و میراث فرهنگی، سینما و هنر و... بهره برد. برای تمامی این الطاف و سخاوتمندی بی‌‌کران آنها سپاسگزاری و قدردانی خود را ابراز می‌‌نمایم و بار دیگر برای تمامی کاستی‌های تحمیلی پوزش می‌‌خواهم.

در سال نو برای همه اهالی رسانه و فعالان حوزه دیپلماسی عمومی، حالی خوش‌‌تر و توفیق فراوان از درگاه ایزد منان آرزومندم.

درود و بدرود
بهرام قاسمی
۹۸/۱/۲۳/ایلنا

اخبار مرتبط

icon news

آمریکا از تروریسم اقتصادی و درمانی علیه ایران استفاده می‌کند

 وزارت امور خارجه به مناسبت هفته افشای «حقوق بشر آمریکایی» یک توئیت منتشر کرد.

آخرین جلسه پیگیری شهادت سردار سلیمانی در وزارت خارجه

اخرین جلسه پیگیری شهادت سردار سلیمانی در وزارت امور خارجه برگزار شد.

توضیحات وزارت خارجه درباره بازگشت دانشجویان ایرانی از ایتالیا

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: یکی از ماموریت‌های سنگین وزارت ما بعد از شیوع کرونا انتق...

ارسال کمک‌های «پزشکان بدون مرز» از فرانسه به ایران

بهرام قاسمی، سفیر ایران در فرانسه در توییتی نوشت اولین هواپیمای چارتر پزشکان بدون مرز...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news