اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران

پنج‌شنبه 06 تیر 1398
24 فروردین 1398
13:30

تخت روانچی بهترین گزینه برای تنش زدایی میان ایران و آمریکا

صادق زیباکلام مجید تخت روانچی را بهترین گزینه برای تنش زدایی میان ایران و آمریکا دانست.

زیباکلام: روابط تهران و واشنگتن به هیچ وجه التیامی پیدا نخواهد کرد/ مذاکره با آمریکا به کل، به جزء، به اصل و به فرع منتفی است

به گزارش سلام نو، صادق زیباکلام در پاسخ به تحلیل هایی که «هدف انتخاب تخت روانچی برای کرسی نمایندگی ایران در سازمان ملل را فتح بابی برای مذاکره می دانند»، گفت: به هیچ وجه فکر نمی کنم هیچ احتمال مذاکره با امریکا وجود داشته باشد. اگر هم روزی روزگاری بخواهد مذاکره با آمریکایی انجام شود -که خیلی بعید به نظرم می رسد- باید از طرف مقام معظم رهبری تصمیم گیری شود و دولت این وسط هیچ کاره است.

وی افزود: از طرفی آقای ترامپ نشان داده که تمایلش برای مذاکره با ایران برای قبل ها بوده و الان دشمنی و کینه آنها به ایران آنقدر زیاد شده که در حقیقت احتمال مذاکره به کل، به جزء، به اصل و به فرع منتفی است و روابط و مناسبات ایران و آمریکا اگر از این وخیم تر و بدتر نشود حداقل در کوتاه مدت به هیچ وجه التیامی پیدا نخواهد کرد.

این استاد دانشگاه یادآور شد: آقای غلامعلی خشرو مطابق قانون بازنشسته شد بنابراین آقای ظریف مجبور بود یک نفر را جای او منصوب کند و چه کسی بهتر از آقای تخت روانچی که به شدت مسلط به کارش است و در مجموع نیروی معتدل و میانه رو محسوب می شود. تخت روانچی اصلا اهل تندروی هایی که برخی دیپلمات ها نظیر امیرعبدالهیان دارند، نیست.

وی ادامه داد: آقای تخت روانچی بهترین گزینه برای رفتن به سازمان ملل بود. آمریکا و ساختار قدرت آن کشور را می شناسد، به زبان انگلیسی مسلط است. از آن تیپ دیپلمات هایی نیست که دولت را دور بزند بنابراین با توجه به اینکه آقای ظریف و دولت آقای روحانی مجبور بودند یک نفر را تعیین کنند تا جای آقای خوشرو سفیر ایران در سازمان ملل شود، از هر نظر آقای تخت روانچی بهترین گزینه بود.

زیباکلام اظهار کرد: اگر به فرض حدس من غلط از آب درآید و در آینده ای دور یا نزدیک قرار باشد ایران به سمت و سوی تنش زدایی با آمریکا پیش رود، باز از این بابت آقای تخت روانچی بهترین گزینه موجود در دستگاه دیپلماسی است./خبرآنلاین

اخبار مرتبط

تخت‌روانچی: هیچ عقل سلیمی مذاکره با ترامپ را نمی‌پذیرد

سفیر ایران در سازمان ملل اظهار کرد: هیچ عقل سلیمی نمی‌تواند مذاکره با کسی را بپذیرد ک...

واکنش کنایه‌ای زیباکلام به قتل همسر دوم نجفی

زیبا کلام در مورد قتل همسر دوم نجفی گفت: برخی صف بسته‌اند تا از نابودی دو انسان بهره‌...

هیچیک از خواسته‌های ناعادلانه دولت ترامپ برآورده نشده است

تخت روانچی در  واشنگتن پست به تشریح موانع گفت وگو با آمریکا پرداخت.

ایستاده در آتش؛ ماموریت دشواری که تخت روانچی در آمریکا دارد

نگاهی به فعالیت‌های تخت روانچی و بحران‌های یک سال اخیر نشان می‌دهد که او دوران سخت ول...

دیدگاه خود را بنویسید