اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران

سه‌شنبه
سه‌شنبه 25 تیر 1398
24 فروردین 1398 24 فروردین 1398
18:20 18:20

آنتنی که از زیر زمین کار می‎کند!

محققان موفق به تولید نوعی آنتن شدند که می توان با استفاده از آن از عمق 10 سانتیمتری زمین پیام ارسال کرد.

به گزارش سلام نو فغواصان در اعماق دریا مجبورند از زبان اشاره برای ارتباط با یکدیگر استفاده کنند. این مسئله بیشتر از آنچه به علت مشکلات تنفسی باشد، بدین دلیل است که امواج رادیویی نمی‌توانند در اعماق دریا، غار‌ها و تونل‌ها انتشار پیدا کنند. حال بخش انرژی آزمایشگاه ملی شتاب‌دهنده اسلک (SLAC) موفق شده یک آنتن ۱۰ سانتیمتری توسعه دهد و این مشکل را حل کند.

آنتن ۱۰ سانتیمتری

قوانین فیزیک نشان می دهند که امواج رادیویی نمی توانند به موادی نظیر آب، خاک یا سنگ نفوذ کنند و این مسئله به یکی از نقاط ضعف تکنولوژی ارتباطی بیسیم مدرن بدل شده. حال آنتن جیبی آزمایشگاه اسلک قرار است با انتشار امواج VLF (امواج رادیویی با بسامد بسیار کم) روش دیگری در پیش بگیرد.

همانطور که می دانید از امواج رادیویی برای پخش برنامه‌های شبکه‌های مختلف و سیستم‌های رادار و جهت یابی استفاده می‌شود و به همین دلیل گستره محدودی دارند اما امواج VLF بر خلاف امواج رادیویی می‌توانند تا هزاران کیلومتر را بپیمایند و به آب و خاک نیز نفوذ کنند.

آنتن ۱۰ سانتیمتری

البته این اولین باری نیست که از امواج VLF برای نفوذ به موانع فیزیکی استفاده می‌شود اما آنتن ۱۰ سانتیمتری جدید، نسبت به مدل‌های دیگر اندازه‌ی کوچکتری دارد و می‌توان از آن برای تولید فرستنده‌های بسیار کوچک و سبک استفاده کرد. بدین ترتیب به احتمال زیاد و در آینده‌ی نزدیک شاهد توسعه تجهیزات نظامی و دفاعی متفاوتی با این آنتن خواهیم بود.

آزمایشگاه اسلک مدعی شده‌ که کارآمدی امواج این محصول جدید نسبت به دیگر آنتن های فشرده ۳۰۰ برابر بیشتر بوده و می‌توان تا ۱۰۰ برابر با پهنای باند بیشتری داده انتقال داد. بدین ترتیب آنتن ۱۰ سانتی متری آزمایشگاه اسلک سرعت انتقال داده‌ای معادل ۱۰۰ بیت بر ثانیه و کاربر می‌تواند با استفاده از آن در کسری از ثانیه، یک پیغام را ارسال کند.

آنتن ۱۰ سانتیمتری

البته ۱۰۰ بیت بر ثانیه، سرعت بالایی نیست اما همین رقم نیز گاهی اوقات می‌تواند به نجات جان انسانها در شرایط سخت بی انجامد. برای مثال اگر شخصی در اعماق زمین گیر افتاده باشد با ارسال متخصاتش می‌تواند جان خود را نجات دهد./دیجیتو

اخبار مرتبط

icon news

گوشی جدید سامسونگ در راه است

خبهای حاکی از آن است که کمپانی سامسونگ در حال تولید تلفن همراهی است که هیچ دکمه‌ای رو...

گوشی‌ها مجهز به اینترنت ۵G را بشناسید

بسیاری از کمپانی‌ها قصد دارند تا پایان امسال گوشی های خود را به فناوری جی 5 مجهز کنند...

آپشن جدید گوشی هوواوی

عکاسی در نور بسیار کم، یکی از ویژگی‌هایی است که گوشی Huawei P30 Pro را به محصولی بی‌ن...

گوشی Huawei P30 lite را بیشتر بشناسید

در این گزاش سعی داریم نگاه کوتاه به جزئیات گوشی P30 lite از کمپانی هوواوی داشته باشیم...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news