اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران

سه‌شنبه
سه‌شنبه 04 تیر 1398
24 فروردین 1398 24 فروردین 1398
20:35 20:35

بارش ها در 50 سال گذشته بی سابقه بوده است

بارندگی‌های ۲۹۰ میلیمتری سال آبی جاری (ابتدای‌ مهرماه تا ۲۰ فروردین‌) موجب شده است تا میزان نزولات جوی امسال در کنار سال آبی ۷۱-۷۲ به عنوان پربارش‌ترین سال‌های آبی نیم قرن اخیر کشور ثبت شود.

پربارش‌ترین سال ۵۰ سال گذشته را طی می‌کنیم

به ‌گزارش سلام نو ، سال گذشته در چنین روزهایی بود که کشور ما با بارندگی ۱۰۷ میلیمتری خشک‌ترین سال آبی نیم قرن اخیر خود را تجربه می‌کرد و همین امر موجب کاهش محسوس ذخایر سدها و افزایش شهرهای دارای تنش آبی، کاهش توان تولید نیروگاه‌های برق‌آبی و در پی آن تابستانی سخت برای تامین آب و برق پایدار در اقصی نقاط کشور شده بود.
مسائل پیش آمده در تابستان سال ۹۷ همه توان وزارت نیرو را صرف افزایش توان تولید برق کشور و کاهش شهرهای دارای تنش آبی برای تابستان سال جاری کرده بود که به یکباره کشوری که طی ۱۱ سال اخیر گرفتار خشکسالی مستمر شده بود بارندگی‌های بی‌سابقه را تجربه‌ کند که نظایر آن را تنها در سال ۷۱ به عنوان پربارش ترین سال آبی نیم‌قرن اخیر کشور می‌توان مشاهده کرد.
بر اساس ارزیابی صورت گرفته بارندگی‌های سال آبی جاری در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۱۸۱ درصد، در مقایسه با میانگین یازده سال اخیر ۷۱ درصد و در مقایسه با مدت متوسط بلندمدت ۴۶ درصد افزایش داشته است.
سال گذشته در چنین روزی همه حوضه‌های آبریز اصلی کشور به جز دریاچه ارومیه بارندگی‌های کمتری را نسبت به مدت مشابه سال گذشته و متوسط بلندمدت ثبت کرده بودند، اما بارش‌های مناسب امسال موجب شده است تا همه استان‌های کشور روند افزایشی نزولات جوی را نسبت به سال گذشته تجربه کرده و به جز استان سیستان و بلوچستان همه مناطق کشور حتی فراتر از مدت متوسط بلندمدت ۵۰ ساله بارندگی داشته باشد.


طبق این گزارش، تا امروز (شنبه- ۲۴ فروردین ماه)، استان لرستان با یک‌هزار و ۷۶ میلمتر بارندگی‌ پربارش‌ترین استان کشور و سیستان و بلوچستان با ۷۱ میلمتر بارندگی کم‌ بارش‌ترین استان کشور است.
از میان ۶ حوضه آبریز اصلی کشور نیز (دریای خزر، خلیج فارس و عمان، دریاچه ارومیه، فلات مرکزی، مرزی شرق و قره‌قوم) حوضه آبریز خلیج فارس و دریای عمان که قسمت‌های وسیعی از غرب، ‌جنوب غربی و جنوب کشور را شامل می‌شود با ۴۹۹ میلیمتر بارندگی پربارش‌ترین حوضه آبریز اصلی کشور است و حوضه آبریز مرزی شرق با افزایش ۲۸۲ درصدی بارندگی‌ها نسبت به سال گذشته بیشترین رشد نزولات جوی را نسبت به مدت مشابه سال گذشته ثبت کرده است.
همچنین در این بین حوضه‌های آبریز فلات مرکزی ۲۸۲ درصد، قره‌قوم ۱۶۰ درصد، دریای خزر ۶۹ درصد و دریاچه ارومیه نیز ۵۲ درصد افزایش بارش داشته‌اند.
پربارش‌ترین سال آبی کشور موجب شده است تا جان تازه‌ای به پهنه‌های آبی کشور نیز وارد شود و بیش از ۴۰ تالاب بزرگ کشور که برخی از آنها سالیان متمادی رنگ آب به خود ندیده بودند آبگیری شده و حتی سرریز شوند.
دریاچه ارومیه نیز این روزها حال خوبی دارد و تراز سطح آب آن نسبت به سال آبی گذشته ۵۵ سانتی‌متر، وسعت دریاچه ۵۱۷ کیلومترمربع و حجم آب موجود در دریاچه یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون مترمکعب افزایش داشته است./خبرآنلاین

اخبار مرتبط

icon news

تخریب ۴۰۰ پل با قدمت کمتر از ۵۰ سال در سیل اخیر

یکی از فعالان محیط زیست با از تخریب کامل ۴۰۰ پل با قدمت کمتر از ۵۰ سال در کشور خبر دا...

بیمه ایران چقدر خسارت سیل را داده است؟

مدیرکل بیمه ایران تاکید کرد که این بیمه تاکنون 200 میلیارد تومان خسارت ناشی از سیل را...

بخش خصوصی پیش گام در مسیر کمک به سیل زدگان

حدود دو هفته پس از آنکه فعالان بخش خصوصی برای ایفای مسئولیت اجتماعی خویش و کمک به همو...

خراسان جنوبی در سیل اخیر چقدر خسارت دید؟

مدیرکل مدیریت بحران استانداری خراسان جنوبی از خسارت 3500 میلیارد ریالی بر اثر سیل در ...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news