اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران

سه‌شنبه
سه‌شنبه 25 تیر 1398
25 فروردین 1398 25 فروردین 1398
10:38 10:38
مدیر مرکز ملی تحقیقات و مطالعات باروری ابرها:

تضمینی برای بارندگی‌های آینده وجود ندارد

مدیر مرکز ملی تحقیقات و مطالعات باروری ابرها مستقر در استان یزد معتقد است که با وجود تمام بارش‌های اخیر ایران نیازمند باروسازی ابرها است.

بارورسازي ابر

مدیر مرکز ملی تحقیقات و مطالعات باروری ابرها مستقر در استان یزد با بیان این که بارندگی‌های اخیر هیچ ارتباطی با بارورسازی ابرها نداشته است، گفت: با توجه به این که تضمینی برای بارندگی‌های آینده وجود ندارد و مشخص نیست در سال‌های آینده وضعیت بارش کشور چگونه باشد، همچنان به مصرف بهینه و بارورسازی ابرها نیاز داریم.

به گزارش سلام نو، فرید گلکار با اشاره به اجرا نشدن طرح بارورسازی ابرها در سال گذشته، اظهار کرد: این طرح به دلیل مشکلات مختلفی از جمله مسائل مالی در هیچ استانی از جمله یزد انجام نشد.

وی با بیان این که بارندگی‌های اخیر هیچ ارتباطی با بارورسازی ابرها نداشته است، افزود: در هر زمانی که با افزایش بارش مواجه شویم و از سوی سازمان‌های مسئول خطر وقوع سیل اعلام شود، عملیات بارورسازی ابرها متوقف می‌شود.

مدیر مرکز باروری ابرها تاکید کرد: این موضوع، یک پروتکل است و از زمان تأسیس مرکز ملی باروری ابرها، به این قاعده پایبند بوده‌ایم.

وی در ادامه با اشاره به این که در سال جاری اجرای طرح بارورسازی ابرها با مشکلی مواجه نیست، تصریح کرد: به دلیل مشکلات انباشته ناشی از کمی بارش‌ها و آسیب جدی وارد شده به منابع آب‌های زیرزمینی کشور، نیاز به مصرف بهینه و تولید اضافه بارش و آب در کشور همچنان وجود دارد.

گلکار با اشاره به این که میانگین بارش کشور خشک و نیمه خشکی همچون ایران حتی در صورت وقوع بارش‌های در حد نرمال و میانگین تاریخی، معادل یک سوم میانگین جهانی است، بیان کرد: به همین دلیل در صورتی که بارش سالانه سه برابر میانگین تاریخی شود، تازه به میانگین جهانی خواهیم رسید.

اخبار مرتبط

icon news

آخرین جزئیات از وضعیت باران گم شده

فرمانده انتظامی استان مرکزی آخرین وضعیت باران ربوده شده را تشریح کرد.

باران های سیل آسا در هند

بر اثر بارش باران های شدید در هند 33 نفر جان خود را از دست داند.

باران شدید شب گذشته تهران جان دو کودک را گرفت!

بارش شدید باران دیشب تهران اگرچه برای برخی خوشحال کننده بود اما در نهایت منجر به فرور...

رانش وحشتناک زمین در چین

در پی رانش شدید زمین در چین 10 نفر کشته شدند.

دیدگاه خود را بنویسید

icon news