اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران

شنبه 31 فروردین 1398
25 فروردین 1398
18:30

آخرین اخبار از پرونده قتل برادر رهبر کره شمالی

'دوان زی هونگ' تبعه ویتنامی متهم  دوم پرونده قتل برادر رهبر کره شمالی آزاد می‌شود. 

به گزارش سلام نو، دادگاه ویژه رسیدگی به این پرونده در پی فشارهای دیپلماتیک دولت ویتنام رای به آزادی متهم دوم پرونده قتل کیم جونگ نام داده است.
براساس گزارش استریت تایمز، دادستان ها در مالزی درپی اقدامات دولت ویتنام پیگیری اتهامات علیه این زن 30 ساله را متوقف کردند.
اقدامات دیپلماتیک ویتنام برای آزادی دوانگ زی به ویژه پس از آزادی متهم اندونزیایی اول این پرونده توسط دادگاه شدت گرفته بود.
پیشتر برخی رسانه ها اعلام کردند که حکم سه سال و چهارماه زندان به اتهام مجروح کردن کیم جونگ نام برادرناتنی رهبر کره شمالی برای متهم ویتنامی صادر شده بود که دوره این حکم از زمان دستگیری وی در فوریه 2017 محاسبه شده بود، اما این دوره به دلیل رفتار خوب متهم ویتنامی کاهش یافته و طبق گزارش وکلایش، وی قرار است تا سوم ماه مه سال جاری میلادی(12 اردیبهشت 98) از زندان آزاد شود.
دادگاه ویژه رسیدگی به این قتل در مالزی دراسفند ماه سال گذشته با صدور حکمی بی سابقه «سیتی عایشه» شهروند 26 ساله اندونزیایی متهم اول قتل «کیم جونگ نام را آزاد کرد.
'سیتی عایشه' به همراه 'دوان زی هونگ' شهروند ویتنامی متهم بودند که برادر رهبر کره شمالی را فوریه سال 2017 میلادی در فرودگاه بین‌المللی کوالالامپور با ماده شیمیایی «وی ایکس» ترور کرده اند.
دوان زی هونگ ویتنامی و سیتی عایشه اندونزیایی متهم بودند که پارچه‌ای آلوده به این ماده را به چهره 'کیم' که راهی ماکائو بود، مالیده‌اند. اما هر دوی آنها از ابتدای دستگیری مدعی شدند که تصور می کردند تمامی صحنه جنایت تنها یک فیلم برداری دوربین مخفی است و آنها در قتل برادر رهبر کره شمالی بی گناه بوده و خود را قربانی یک توطئه می دانند.
آزادی این تبعه اندونزی در حالی صورت گرفت که برخی دیگر از کارشناسان قضایی این پرونده می گویند متهمان اصلی این حادثه توسط ماموران کره شمالی تعلیم دیده بودند.
پیشتر این دو زن متهم به قتل 'کیم جونگ نام' برادر ناتنی رهبر کره شمالی در جلسات مختلف دادگاه در مالزی ادعا کردند که بیگناه هستند.
آنها بر اساس فیلم های دوربین های مداربسته فرودگاه بین المللی شماره دو کوالالامپور متهم بودند که در روز 25 بهمن ماه 95 (13 فوریه 2017 ) ماده شیمیایی عامل اعصاب به نام 'وی.ایکس' را که مصرف آن توسط سازمان ملل ممنوع اعلام شده است، به صورت 'کیم جونگ نام' مالیده و باعث مرگ وی شدند./ایرنااخبار مرتبط

سلاح تاکتیکی جدید زیر ذره بین رهبر کره شمالی

اولین آزمایش تسلیحاتی یک سلاح هدایت شده تاکتیکی زیر نظر رهبر کره شمالی انجام شد.

چرا در گزارش سالانه حقوق بشر وزارت خارجه آمریکا درباره نقش "بن سلمان" در قتل "جمال خاشقجی" سکوت شد؟

وزارت امور خارجه ایالات متحده آمریکا به رسم هر ساله گزارش وضعیت حقوق بشر در جهان را م...

سمت جدید خواهر رهبر کره شمالی

خواهر کوچک «اون» قانون‌گذار مجلس عالی خلق شد.

کره شمالی خلع سلاح می‌شود!

یه رسانه که متعلق به دولت کره مشالی است از خلح سلاح کامل هسته ای این کشور خبر داد.

دیدگاه خود را بنویسید