اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران

سه‌شنبه
سه‌شنبه 25 تیر 1398
25 فروردین 1398 25 فروردین 1398
16:58 16:58

تاریخ سازی اولین زن بوکسور ایرانی؛ صدف خادم کیست؟

صدف خادم به عنوان یکی از شناخته ‌شده‌ ترین بوکسور‌های زن ایرانی شب پیش از مبارزه اش در صفحه اینستاگرام خود گفته بود: رویایی که چهار سال است با عشق آن خوابیدم و صبح ها با عشق آن بیدار شدم، دارد محقق می شود. امیدوارم نماینده شایسته ای برای مردم عزیزم مخصوصا خانواده بوکس باشم.

سلام نو - سرویس ورزشی: خبر کوتاه بود. صدف خادم بوکسور ایرانی موفق شد حریف فرانسوی خود را شکست دهد تا نامش به عنوان اولین زن بوکسور ایرانی در تاریخ ورزش ایران ماندگار شود. خبری که در رسانه های داخلی آن طور که باید و شاید به آن پرداخته نشد.

به گزارش سلام نو ، نزدیک به دو ماه پیش بود که خبر رسید در تورنمنت رسمی بوکس در فرانسه یک ایرانی هم حضور خواهد داشت و به این ترتیب شب گذشته صدف خادم که متولد سال 73 است  برای نخستین بار در یک رویداد رسمی مسابقه داد.

با توجه به ممنوع بودن این رشته برای زنان در ایران، بوکسور‌های زن ایرانی بیشتر در پارک‌ها یا زیرزمین خانه‌هایشان تمرینات خود را پیگیری می کنند. صدف خادم به عنوان یک بوکسور زن در ایران در مسیر تمرین بوکس سختی های زیادی را تحمل کرده است.

خادم در گفت و گویی اظهار کرده بود: اولش که شروع کردم خانواده خیلی مخالف بودند و اصلاً حمایتم نمی‌کردند. ۲ سال پیش دانشگاه کنکور دادم و مهندسی ورزشی قبول شدم اما نرفتم. استادها قبول نمی‌کردند که هم درس بخوانم، هم کار کنم و هم تمرین کنم. ۲ ترم رفتم و دیگر نرفتم.

مهیار منشی پور، بوکسور ایرانی که برای تیم ملی فرانسه افتخارات زیادی کسب کرده است مربی صدف خادم بوده است. خادم در رابطه با تلاش منشی پور و موانعی که برای حضورش در مسابقات بود، گفته است: مهیار چند وقت پیش گفت می‌توانم برایت بازی بگیرم. بازی هم رسمی است و غیرقانونی نیست. قرار شد از فدراسیون اجازه بگیرم. دعوتنامه خواستند او هم فرستاد. اما فدراسیون گفت که وزارت ورزش با رفتن من به فرانسه و شرکت در مسابقه مخالف است. منشی‌پور خودش پیگیر کار من شد و فدراسیون جهانی برای شرکت در مسابقه دفترچه صادر کرد.

چندی پیش صدف خادم درباره محدودیت‌ها و موانع موجود در ایران و همچنین چگونگی عبور از آن به رویترز گفته بود: «هر کشوری یک سری محدودیت‌ها دارد و نمی‌شود گفت که این محدودیت‌ها تنها در ایران وجود دارد. ایران یک سری خوبی‌ها دارد و یک سری بدی‌ها. ولی آدم هر کاری دلش بخواهد را می‌تواند هر جا که باشد انجام دهد.

صدف خادم به عنوان یکی از شناخته ‌شده‌ ترین بوکسور‌های زن ایرانی شب پیش از مبارزه اش در صفحه اینستاگرام خود گفته بود: رویایی که چهار سال است با عشق آن خوابیدم و صبح ها با عشق آن بیدار شدم، دارد محقق می شود. امیدوارم نماینده شایسته ای برای مردم عزیزم مخصوصا خانواده بوکس باشم.

پیروزی او در برابر آنه شاوین از کشور فرانسه باعث شد موجی از خوشحالی فضای مجازی را تحت تاثیر قرار دهد و خیلی زود هشتگ صدف خادم ترند شود. خادم پس از این نبرد تاریخی اظهار کرد: این تازه یک شروعه... من این برد رو تقدیم می‌‌کنم به تمام کسانی که جون‌شون رو دادن تا از کشورم دفاع کنند.

بدون شک ماجرای صدف خادم و فراز و نشیب هایی که او برای رسیدن به این جایگاه طی کرده است باعث اعتبار ورزش زنان است. صدف خادم امیدوار است تا با فراهم آمدن شرایط جدیدی در کشور زمینه ظهور و بروز صدف های دیگری در ورزش بوکس و دیگر عرصه ها فراهم شود.

اخبار مرتبط

icon news

عکسی دیده نشده از بوکسور زن ایرانی در کنار مربی سرشناس فوتبال

صدف خادم بوکسور جوان ایرانی که به خاطر پناهندگی به فرانسه شهرت یافته تصویری منتشر کرد...

۸ بوکسور ایران از قهرمانی آسیا حذف شدند

  دو بوکسور دیگر ایران هم از رقابت‌های قهرمانی آسیا حذف شدند تا شمار حذفی‌های تیم ‌مل...

ثوری: در حال رایزنی هستیم تا بتوانیم بوکسور تیم ملی را راضی به بازگشت کنیم

رئیس فدراسیون بوکس با بیان اینکه از ناپدید شدن کهرازه متاسفم هستم ، گفت: کهرازه فریب...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news