اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران

سه‌شنبه
سه‌شنبه 28 خرداد 1398
25 فروردین 1398 25 فروردین 1398
19:59 19:59

میزان مالیات بر حقوق چقدر است؟

بر اساس بخشنامه جدید سازمان امور مالیاتی، سقف معافیت مالیاتی حقوق بر اساس قانون مالیات‌های مستقیم سالانه ۳۳ میلیون تومان است.

حقوق

به گزارش سلام نو، محمدقاسم پناهی - رئیس کل امور مالیاتی کشور - با ابلاغ بخشنامه‌ای میزان معافیت سالانه حقوق و همچنین نرخ مالیات بر درآمد حقوق سال ۱۳۹۸ را اعلام کرد.

بر اساس این بخشنامه با استناد به مقررات بند (الف) تبصره شش قانون بودجه سال ۱۳۹۷ کل کشور مقرر شده است:

١- سقف معافیت مالیاتی موضوع ماده ۸۴ قانون مالیات‌های مستقیم مصوب ۴/۱۲/۱۳۶۶ و اصلاحات بعدی آن در سال ۱۳۹۸ سالانه مبلغ ۳۳ میلیون تومان است.

۲- نرخ مالیات بر کل درآمد کارکنان دولتی و غیر دولتی اعم از حقوق و مزایای فوق العاده و کارانه مازاد بر معافیت مذکور تا یک و نیم برابر آن مشمول مالیات سالانه ۱۰ درصد و نسبت به مازاد یک و نیم برابر تا دو و نیم برابر آن مشمول مالیات سالانه ۱۵ درصد و نسبت به مازاد دو و نیم برابر تا چهار برابر آن مشمول مالیات سالانه ۲۰ درصد و نسبت به مازاد چهار برابر تا شش برابر مشمول مالیات ۲۵ درصد و نسبت به مازاد شش برابر ۳۵ درصد است.

۳- حقوق اعضا هیأت علمی دانشگاه‌ها با رعایت ماده (۵) قانون اصلاح پاره‌ای از مقررات مربوط به اعضای هیأت علمی (آموزشی و پژوهشی) شاغل و بازنشسته دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی مصوب ۱۶/۱۲/۱۳۶۸ با اصلاحات و الحاقات بعدی، با رعایت معافیت‌های مقرر در قانون مالیات‌های مستقیم، در سال ۱۳۹۸ مشمول مالیات به نرخ ۱۰ درصد خواهد بود.

۴- بر اساس ماده ۵ قانون اصلاح پاره‌ای از مقررات مربوط به پایه حقوقی اعضا رسمی هیأت علمی (آموزشی و پژوهشی) شاغل و بازنشسته دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی از درآمد مشمول مالیات حقوق اعضای هیأت علمی موضوع این قانون، با رعایت معافیت‌های مقرر در قانون مالیات‌های مستقیم حداکثر ۱۰ درصد به عنوان مالیات کسر می‌شود.

با توجه به اینکه در بند "الف" تبصره مذکور عبارت "کارانه خارج از موارد استثنا شده مربوط به حقوق اعضای هیأت علمی به کار رفته است، بنابر این کارانه دریافتی توسط اعضای هیأت علمی مشمول نرخ ۱۰ درصد نبوده و با توجه به میزانی که حقوق و مزایای اعضای هیأت علمی دانشگاه‌ها نرخ پلکانی مقرر را پوشش می‌دهد. به نرخ‌های بعدی مشمول مالیات خواهد بود. به عنوان مثال: چنانچه حقوق و مزایای فوق العاده اعضای هیأت علمی مبلغ ۱۱۵ میلیون تومان باشد، کارانه دریافتی به نرخ‌های مربوط به درآمد مازاد بر مبلغ یاد شده (حسب مورد ۲۰ درصد، ۲۵ و ۳۵ درصد) مشمول مالیات خواهد بود.

خاطر نشان می‌شود، معافیت حقوق موضوع ماده ۸۴ قانون مالیات‌های مستقیم ابتدا به حقوق و مزایای فوق العاده اعضا هیأت علمی اعمال می‌شود، در صورتیکه معافیت مذکور مازاد بر حقوق و مزایای فوق العاده باشد، ما زاد معافیت مذکور قابل اعمال به کارانه دریافتی اعضا هیأت علمی نیز خواهد بود

با توجه به استثنای احکام تبصره‌های (۱) و (۲) ماده ۸۹ قانون مالیات‌های مستقیم و اصلاحات بعدی آن از مقررات بند (الف) تبصره شش یاد شده، کلیه احکام صادره تبصره‌های یک و دو ماده واحده قانون اصلاح ماده ۸۶ اصلاحی قانون مالیات‌های مستقیم مصوب ۲۷/۴/۹۶ (اعم از نرخ) مطابق مقررات تبصره‌های فوق در سال ۱۳۹۸ کماکان لازم الاجرا است./ایلنا

۶- نرخ مالیات بر درآمد سالانه مشمول مالیات حقوق، موضوع بند دو فوق الذکر به شرح جدول زیر است:

اخبار مرتبط

icon news

مالیات آستان قدس صرف تجهیز مدارس روستایی و مناطق محروم می‌شود

بر اساس تصمیم مجلس مالیات آستان قدس رضوی و مؤسسات و بنگاههای اقتصادی زیرمجموعه نیروها...

تبعیضات عوارض خروج از کشور برای مرزنشینان برداشته شود

نماینده مردم ماکو در مجلس گفت: با استناد به قانون مالیات بر ارزش افزوده و قانون دریاف...

کارفرمایان موظفند همزمان با هر پرداخت، مالیات ارزش افزوده متناسب با آن را به پیمانکاران پرداخت کنند

نمایندگان مجلس شورای اسلامی طی مصوبه ای پرداخت مالیات پیمان کاران و کارفرمایان را تعی...

لزوم توجه دولت در توزیع کالاها میان مردم

امامی گفت: اگر دولت و مجلس پول یا مجموعه ای از اجناس را آماده کرد و برای توزیع میان م...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news