اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
شنبه
شنبه 27 مهر 1398
26 فروردین 1398 26 فروردین 1398
10:40 10:40

پاک‌آیین: تصمیم ترامپ از سوی جامعه جهانی حمایت نشد

سفیر پیشین ایران در آذربایجان اظهار کرد: اقدام امریکا منجر به درگیری نظامی نخواهد شد چراکه اولا از قدرت ارتش و سپاه اطلاع دارند ثانیا مردم ایالات متحده این موضوع را دیگر نمی پذیرند.

پاک آیین

به گزارش سلام نو، محسن پاک‌آیین اقدام آمریکا در تروریستی اعلام کردن سپاه را مغایر با موازین و قوانین بین‌المللی دانست و گفت: هیچ کشوری نمی‌تواند ارتش‌ها و نهادهای رسمی کشورهای دیگر که مسئول حفظ امنیت کشورشان هستند را در لیست نهادهای تروریستی قرار دهد به همین دلیل تصمیم ترامپ از سوی جامعه جهانی حمایت نشد و مورد مخالفت جدی هم‌پیمانانش نیز قرار گرفت.

وی ادامه داد: حتی این اقدام در داخل آمریکا از سوی جمهوری‌خواهان و دموکرات‌ها مغایر با منافع ملی آمریکا و خطرناک برای ارتش آمریکا قلمداد شد.

این دیپلمات کشورمان با بیان این‌که وجود تندروهایی مثل بولتون و پمپئو در کاخ سفید در اجرای این اقدام موثر بوده است اظهار کرد: آنها به دنبال آن هستند تا اقدام‌های انتقام‌جویانه خود علیه ایران را محقق کنند. به علاوه این اقدام همسو با منویات نتانیاهو بود و بعد از انجام آن شخص نتانیاهو از این‌که ترامپ پیشنهاد او در اعلام سپاه به عنوان یک نهاد تروریستی را انجام داده است تشکر کرد.

پاک آیین واکنش ایران در مورد این اقدام آمریکا را مناسب ارزیابی کرد و گفت: شورای عالی امنیت ملی ایران سنتکام را در فهرست نهادهای تروریستی قرار داد. اگر چه سنتکام به عنوان ارتش آمریکا فعالیت می‌کند اما از مصادیق یک نهاد حامی تروریست‌های داعش و النصره است. در عراق و سوریه آنها حامی تروریست‌ها هستند. از این رو معتقدم اقدام آمریکا علیه سپاه در جهت حمایت از داعش و النصره بود تا بتوانند کارهای خود را در این مناطق ادامه دهند.

وی درباره اثرات اقتصادی این اقدام آمریکا علیه سپاه اظهار کرد: به نظرم آمریکایی‌ها برای اینکه مقداری فشار را از خودشان کم کنند گفتند که این کار برای اعمال فشار اقتصادی علیه سپاه است در حالی که این اقدام بیشتر در جهت انجام عملیات روانی در داخل ایران و ایجاد نارضایتی بوده است این در حالی است که حمایت اقشار مختلف مردم از سپاه توطئه آنها را خنثی کرد و باعث وحدت بیشتر در داخل ایران شد. سپاه از قبل هم مورد تحریم‌های آمریکا بوده و امر تازه‌ای نیست.

این دیپلمات کشورمان درباره احتمال هرگونه تنش و درگیری میان ایران و آمریکا در پی این اقدام تصریح کرد: بعید می‌دانم آمریکا بعد از این کار به دنبال حمله نظامی یا تحریک ایران و تهدید به حمله و درگیری باشد چون اولاً توانایی سپاه و ارتش ایران را می‌داند و دوم این‌که مردم آمریکا آن را نمی‌پذیرند به علاوه که ترامپ می‌داند جنگ با ایران فایده‌ای ندارد. در عین حال کشور باید هوشیار باشد و در جهت منافع ملی اقدامات و تحرکاتش را انجام دهد./ایسنا

اخبار مرتبط

icon news

فوری :«روح‌الله زم» در فرانسه پناهنده بوده است

وزارت خارجه فرانسه اعلام کرده است که روح الله زم مدیر شبکه آمد نیوز در این کشور پناهن...

پیام تبریک جنتی در پی دستگیری «زم»

آیت‌الله جنتی رئیس مجلس خبرگان رهبری دستگیری روح الله زم و موفقیت‌ سپاه پاسداران در ا...

واکنش اینستاگرامی رییس دفتر رییس جمهور به بازداشت روح‌الله زم

محمود واعظی، رییس دفتر رییس جمهور در واکنش به دستگیری ادمین کانال ضد انقلاب آمد نیوز،...

چه کسانی از ایران به زم خبر می‌دادند؟ / اعتراف‌گیری از زم درست انجام شود

علی مطهری عضو فراکسیون امید مجلس درباره دستگیری سرشبکه آمد نیوز گفت:منابع خبری «زم» ب...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news