اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
سه‌شنبه
سه‌شنبه 06 اسفند 1398
26 فروردین 1398 26 فروردین 1398
10:20 10:20

حرف‌های ترامپ در مورد حقوق بشر یک بازی تبلیغاتی است

استاد علوم سیاسی دانشگاه کالیفرنیا گفت: سیاست‌های نابخردانه ترامپ این روزها مانع ارائه کمک‌های جهانی به مردمی شده‌ است که بر اساس قواعد حقوق بشر نباید شامل تحریم‌ها شوند.

ترامپ مدام از حقوق بشر حرف می‌زند اما آن را نقض می‌کند/ آمریکا به جای ایران، نگران انبار تسلیحات هسته‌ای اسرائیل باشد/احتمال درگیری نظامی میان نیروهای ایران و آمریکا در سوریه

به گزارش سلام نو، رونی لیپ‌شوتز استاد علوم سیاسی و روابط بین‌الملل دانشگاه کالیفرنیاست. وی در این حوزه صاحب تالیفات زیادی است. از آثار این استاد دانشگاه می‌توان به «سیاست‌های فضای جهانی»، «رویاهای جنگ سرد» و «اقتصاد جهانی» اشاره کرد.

رونی لیپ‌شوتز نظرات خود را درباره تصمیم ترامپ علیه سپاه و نقش تحریم‌ها در دشوار شدن ارسال کمک به سیل‌زدگان ایران بیان کرد.

سیاست واشنگتن عدم تعهد به حقوق بشر است

رونی با انتقاد از تحریم‌ها و کارشکنی‌هایی که مانع رسیدن کمک‌های بشردوستانه به ایرانیان و قربانیان سیل در ایران می‌شود، گفت: این سیاست واشنگتن است که هر وقت پای رقبایش در میان باشد، متعهد به حقوق‌بشر نیست. در این حالت مردم عادی که در کشور دشمن آمریکا زندگی می‌کنند، فاقد اهمیت می‌شوند.

وی با بیان اینکه آمریکایی‌ها مدام از نقض حقوق بشر حرف می‌زنند اما خود در جهت نقض حقوق بشر گام بر  می‌دارند، گفت: واشنگتن مدام ایران را به نقض حقوق بشر متهم می‌کند در حالی که به نظر من عربستان متهم اصلی نقض حقوق بشر در سال‌های اخیر است، اما ایالات متحده به این اتفاق اهمیت نمی‌دهد چراکه صحبت از کشور دوست آمریکا یعنی عربستان سعودی است.

استاد دانشگاه کالیفرنیا با تاکید بر تاثیر تحریم‌ها بر زندگی مردم عادی گفت: آمریکا و دولت ترامپ به این موضوع اهمیت نمی‌دهند که تحریم‌ها و قوانین سخت‌گیرانه چه تاثیری می‌تواند بر زندگی مردم عادی و کودکانی داشته باشد که اکنون بیش از گذشته با توجه به سیل در ایران نیاز به کمک‌های جهانی دارند.

سیاست‌های نابخردانه ترامپ این روزها مانع ارائه کمک‌های جهانی به مردمی شده‌ است که بر اساس قواعد حقوق بشر نباید شامل تحریم‌ها شوند.

وی افزود: معتقدم حرف‌های ترامپ در مورد حقوق بشر فقط یکی بازی تبلیغاتی است. چیزی جز این نمی‌تواند باشد .

22

استاد دانشگاه کالیفرنیا در ادامه به تاثیر اسرائیل در تصمیات ترامپ اشاره کرد و گفت: معتقدم ترامپ به تنهایی این تصمیمات را نمی‌گیرد. وی به شدت تحت تاثیر نتانیاهو است.

وی افزود: افرادی که در دولت وی حضور دارند و سیاست‌های جنگ‌طلبانه را دنبال می‌کنند در واقع به دنبال این هستند که رضایت اسرائیل را جذب کنند و در واقع از اسرائیل حمایت می‌کنند.

حضور نتانیاهو در جریان تحریم‌های آمریکا علیه ایران هم حس می‌شود؛ تحریم‌هایی که اکنون اجازه ورود کمک‌های بشردستانه را به ایران نمی‌دهد.

لیپ‌شوتز در ادامه به تحلیل خود از تصمیم ترامپ برای اقدام علیه سپاه پاسداران اشاره کرد و گفت: تصمیمات ترامپ در لحظه صورت می‌گیرد و بسیار احمقانه است. این تصمیم ترامپ اوضاع را پیچیده می‌کند و راه را برای هر نوع گفت‌وگو و تعامل سازنده و یا انعقاد توافقی دیگر میان ایران و آمریکا مسدود می‌کند.

وی تاکید کرد: ترامپ تصمیماتی از این دست داشته است. بگذارید به خروجش از برجام اشاره کنم؛ توافقی که به گمان همه توافقی منصفانه به حساب می‌آمد. این تصمیم هم تصمیمی احمقانه بود.

گویا ترامپ با این اقدامات به دنبال آن است که امکان ایجاد دیپلماسی سازنده میان ایران و آمریکا را از بین ببرد.

33

این استاد دانشگاه در ادامه با اشاره به ترس آمریکایی‌ها از نفوذ ایران در خاورمیانه گفت: نفوذ و نقش ایران در خاورمیانه آمریکایی‌ها را آزار می‌دهد. ترامپ بارها برای توجیه اقداماتش به آزمایش‌های موشکی ایران اشاره کرده است، اما من می‌گویم ترامپ به جای اینکه نگران موشک‌های ایران باشد، باید نگران انبار گسترده ذخایر تسلیحات هسته‌ای در اسرائیل باشد.

این تحلیل‌گر مسائل سیاسی به احتمال درگیری نظامی بین ایران و آمریکا در پی تصمیمات اخیر کاخ سفید اشاره کرد و گفت: معتقدم احتمال درگیری نظامی میان ایران و آمریکا در مناطقی مانند سوریه وجود دارد؛ چراکه سوریه نقطه‌ای است که حضور ایران در این منطقه، اسرائیل را تهدید می‌کند بنابراین ممکن است که برای دفاع از اسرائیل، آمریکا ایران را در این منطقه تحت فشار قرار دهد./ایلنا

اخبار مرتبط

icon news

سپاه بیانیه دعوت به حضوردر انتخابات داد

یا صدور بیانیه‌ای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی  از ملت شگفتی‌ساز ایران برای حضور حماسی...

رونمایی از موشک «رعد ۵۰۰» و نسل جدید ماهواره‌برهای سپاه+فیلم

آیین رونمایی از موشک رعد ۵۰۰ با موتور کامپوزیتی «زهیر» و نسل جدید پیشران‌های موشکی و ...

ویژگی های نماینده مجلس از دیدگاه مشاور رهبری و سردار نقدی

سردار حسین دهقان، مشاور فرمانده کل قوا در صنایع دفاعی و پشتیبانی از نیروهای مسلح گفت:...

بیانیه سپاه پاسداران علیه معامله قرن

سپاه پاسداران در واکنش به معامله قرن ترامپ در بیانه ای اعلام کرد که این طرح، فرجامی ج...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news