اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران

پنج‌شنبه 06 تیر 1398
27 فروردین 1398
09:39

لغو سخنرانی ماکرون درباره جلیقه زردها

 سخنرانی ماکرون درباره جلیقه زردها با آتش‌سوزی نوتردام لغو شد.

جلیقه زردها

به گزارش  سلام نو، امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه قصد داشت پس از سه ماه بحث ملی که مردم عادی را به پیشنهاد اعمال تغییراتی در اقتصادی و دموکراسی فرانسه ترغیب می‌کند، دوشنبه یک سری تدابیر اعلام کند. ماکرون به جای آن راهی کلیسای نوتردام شد که گرفتار حریق شده بود.

ریاست جمهوری فرانسه هنوز تاریخ جدیدی برای این سخنرانی اعلام نکرده است.

انتظار می‌رفت ماکرون در سخنانش به نگرانی‌های معترضان درباره از دست دادن قدرت خرید، با کاهش احتمالی مالیات و تدابیری برای کمک به بازنشستگان و خانواده‌های تک‌ سرپرست واکنش نشان دهد. سایر تغییرات پیشنهادی احتمالا بر قوانین دموکراتیک فرانسه اثر بگذارد. برخی ناظران معتقدند ماکرون ممکن است دست شهروندان را برای پیشنهاد برگزاری رفراندوم باز بگذارد.

رهبر فرانسه مرتبا تاکید می‌کند که دوباره مالیات ثروت برای اقشار مرفه را به جریان نخواهد انداخت و این در حالیست که این یکی از اصلی‌ترین درخواست‌های معترضان فرانسوی است.

جنبش جلیقه زردها با افزایش مالیات سوخت در نوامبر گذشته به راه افتاد و به اعتراضی گسترده علیه سیاست‌های ماکرون تبدیل شد که از نظر معترضان به نفع قشر ثروتمند و کسب و کارهای بزرگ است. اعتراضات آنها که گاها به خشونت کشیده می‌شد، خصوصا در پاریس، یک بحران داخلی مهم به وجود آورد که محبوبیت ماکرون را به پایین‌ترین سطح رساند. همچنان در هفته‌های اخیر شمار معترضان رو به کاهش می‌رود. اکثر رهبران جلیقه زردها از حامیانشان خواستند تا وارد رایزنی ملی ماکرون نشوند و تاکید دارند پیشنهاد دولت برای گوش فرا دادن به سخن معترضان را باور نمی‌کنند./ایسنا

اخبار مرتبط

ماکرون: پاریس هر کاری برای ماندن ایران در برجام انجام خواهد داد

رئیس جمهور فرانسه افزود: مسئولیت ما دعوت به آرامش است. هر آنچه در توان داریم را به کا...

دیدار ماکرون با رئیس جمهور اوکرای

   رئیس جمهوری جدید اوکراین با همتای فرانسوی خود دیدار و گفت و گو کرد.

مکرون : از تصمیم برجامی ایران متاسف هستم

رئیس جمهور فرانسه به  تصمیم  ایرانبرای کاهش تعهدات برجامی واکنش نشان داد.

ماکرون: اروپا باید قوانین جدیدی در حوزه اعتماد و امنیت با روسیه ایجاد کند

رئیس جمهور فرانسه افزود: هنوز پیشرفت چشمگیری در توافقنامه هایی مینسک دیده نمی شود.

دیدگاه خود را بنویسید