اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران

سه‌شنبه
سه‌شنبه 28 خرداد 1398
27 فروردین 1398 27 فروردین 1398
10:22 10:22

تعیین ساز و کار حضور نامزدهای انتخابات مجلس در فهرست های انتخاباتی

 ساز و کار حضور نامزدهای انتخابات مجلس در فهرست های انتخاباتی مشخص شد.

به گزارش سلام نو، نمایندگان در ادامه جلسه علنی امروز سه شنبه مجلس و با تصویب ماده 5 طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی مقرر کردند: احزاب، جبهه ها و نامزدهای مستقل می توانند پس از تایید صلاحیت داوطلبان و حداکثر تا چهل و هشت ساعت قبل از شروع تبلیغات انتخاباتی نامزدها، فهرست انتخاباتی خود را تنظیم و به ستاد انتخابات کشور یا ستاد انتخابات استان حسب مورد اعلام کنند.
بر این اساس فهرست ها به صورت استانی ارائه شده و برای هر حوزه انتخابیه فرعی، به تعداد کرسی های آن حوزه در مجلس، داوطلب معرفی می شود.
نمایندگان با رای موافق به تبصره یک این ماده، احزاب و جبهه ها را مکلف کردند هنگام ارائه فهرست، موافقت کتبی داوطلبان مبنی بر عضویت در فهرست را ارائه کنند.
نمایندگان امروز همچنین مقرر کردند؛ چنانچه فرد یا افرادی از نامزدهای مذکور در فهرست ها به درخواست کتبی خود و تا 48 ساعت قبل از شروع تبلیغات انتخاباتی از فهرست خارج شوند، حزب یا جبهه ارائه کننده فهرست می تواند از میان سایر داوطلبان تایید صلاحیت شده در حوزه انتخابیه فرعی تا 24 ساعت پیش از زمان آغاز فرآیند تبلیغات، با رعایت مفاد این ماده فهرست خود را تکمیل کند.
بر اساس این موصبه مجلس، در غیر این صورت احزاب و جبهه ها حق تغییر فهرست ارائه شده را نخواهند داشت مگر این که به دلایل قهری نامزد یا نامزدهایی از فهرست مزبور حذف شوند، در این صورت حزب یا جبهه می تواند تا 48 ساعت قبل از شروع اخذ رای مطابق تشریفات مزبور فهرست خود را تکمیل کند.
با رای نمایندگان، ارائه فهرست صرفا توسط دبیر کل احزاب ملی و استانی که طبق قانون نحوه فعالیت احزاب و گروه های سیاسی فعالیت دارند و همچنین مقامات مسئول جبهه ها صورت می گیرد. ضمن این که احزاب استانی صرفا جهت حوزه انتخابیه استان محل فعالیت خود حق ارائه فهرست انتخاباتی دارند.
نمایندگان همچنین با تصویب تبصره 4 این ماده مقرر کردند: در صورت اعلام موجودیت جبهه ها، احزاب ائتلاف کننده حق ارائه فهرست مجزا نخواهند داشت.
بر اساس مصوبه امروز نمایندگان مجلس، هر فهرست دارای یک عنوان است و چنانچه عنوان فهرست متفاوت از عنوان حزب یا جبهه های ارائه کننده آن فهرست باشد عنوان مزبور باید به تایید وزارت کشور برسد./ایرنااخبار مرتبط

icon news

آذر جهرمی نتوانست بهارستانی‌ها را قانع کند

نمایندگان مجلس به وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات کارت زرد دادند.

مسئولان باید فهرست اموال خود را قبل و بعد از گرفتن مسئولیت ارائه دهند

یک عضو کمیسیون حقوقی قضایی مجلس شورای اسلامی درباره آئین‌نامه «از کجا آورده‌ای» توضیح...

فردا؛ حضور ظریف در بهارستان

یک عضو هیأت رئیسه مجلس از حضور  وزیر خارجه در مجلس برای پاسخ به سوالات نمایندگان خبر ...

۴ سوال از وزرای آموزش و پرورش و کار اعلام وصول شد

 نمانیدگان ملت 4 سوال از وزرای  آموزش و پرورش و کار را اعلام وصول کردند.

دیدگاه خود را بنویسید

icon news