اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران

سه‌شنبه
سه‌شنبه 04 تیر 1398
27 فروردین 1398 27 فروردین 1398
11:30 11:30
جهان در شوک؛

آتش‌سوزی مهیب در کلیسای نوتردام/ بنای اصلی کلیسا نجات یافت

آتش سوزی در کلیسای نوتردام پاریس سر و صدای زیادی کرده است. بسیاری از مردم کاتولیک فرانسه به خیابان های اطراف کلیسای نوتردام آمده اند. برخی اشک می ریزند و برخی در کنار هم سرودهای روحانی می خوانند.

سلام نو - سرویس بین‌الملل: روز گذشته کلیسای نوتردام پاریس که به عنوان یکی از نقاط دیدنی و جاذبه گردشگری در اروپا معروف است دچار آتش سوزی شد. در این حادثه خسارت زیادی به این کلیسای 850 ساله وارد کرد.

به گزارش سلام نو ، سقف و منار مخروطی کلیسای نوتردام بیشترین آسیب را دیده و به گفته مقامات فرانسوی اصل بنا از جمله دو برج کلیسا سالم مانده است. در پی این آتش سوزی آثار هنری ارزشمندی از بین رفتند با این حال آن طور که گفته شده از بسیاری از آثار این کلیسا محافظت شده است و از آتش سوزی مصون مانده است.

ماموران آتش نشانی برای جلوگیری از ریختن برج ناقوس کلیسا تلاش کردند. با این وجود شعله های آتش به برج اصلی که ناقوس کلیسای نوتردام در آنجا قرار دارد سرایت کرد و موجب ریزش آن شد. گفته می شود شدت آتش‌سوزی به حدی بوده که حرارت شعله‌های سرکش آتش در آن سوی رودخانه سن هم حس شده است.

اهمیت این کلیسا به واسطه تاریخی بودن آن است. سالانه بیش از 13 میلیون نفر از سراسر جهان این کلیسا بازدید می کنند به نوعی کلیسای نوتردام به عنوان نماد فرانسه مطرح است. به همین دلیل آتش سوزی این کلیسا که بسیاری آن را با شاهکار گوژپشت نوتردام نوشته ویکتور هوگو به یاد می آورند یک تراژدی اسفبار است.

امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه با انتشار پیامی در توییتر شخصی خود نوشت: نوتردام پاریس را شعله‌های آتش از بین برد. اندوه یک ملت. به همه کاتولیک‌ها و فرانسوی‌ها تسلیت می‌گویم. من هم مانند سایر هموطنان غمگینم.

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان پس از این حادثه در صفحه شخصی توییتر خود نوشت: ناراحت شدم از اینکه قسمتی از نوتردام، بقعه نمادینی که به پرستش خدای یگانه‌مان اختصاص داشت و ما را از طریق شاهکار ادبی ویکتور هوگو به یکدیگر نزدیک‌تر می‌کرد، پس از ایستادگی در جنگ‌ها و انقلاب، پس از ۸۰۰ سال ویران شده است. افکار ما با مردم فرانسه و تمام مسیحیان کاتولیک است.

رئیس جمهور آمریکا هم در توییتر خود به این اتفاق واکنش نشان داده است. ترامپ در توییتر خود گفته است: "برای کلیسای نوتردام خیلی ناراحت و متاسف هستم. شاید برای خاموش کردن آتش سوزی باید از تانکر آب استفاده کرد و از بالا آتش را خاموش کرد. باید سریعا این کار انجام بگیرد." این موضع ترامپ با بازخوردهای گوناگون و عموما تندی همراه بود. بیشتر مخاطبان توییتر زیر این نوشته ترامپ از او انتقاد کرده بودند که چرا در رابطه با یک مساله تخصصی اظهار نظر غیرتخصصی می کند. کاربر دیگری از اشتباه بودن این گفته ترامپ به خاطر امکان ریزش کل بنا گفته است. یک کاربر فرانسوی هم به طعنه خطاب به ترامپ گفته است: آقای ترامپ! شما می توانید به ما یاد بدهید چگونه باید آتش سوزی را خاموش کرد؟ چون ما تا الان در فرانسه در حال فوت کردن آتش بودیم اما تاکنون فایده ای نداشته است.

آنگلا مرکل و ترزا می هم ضمن ابراز همدردی با مردم فرانسه عمق تاثر خود را از این اتفاق اعلام کردند. این کلیسا جنگ جهانی دوم و انقلاب فرانسه و بسیاری از اتفاقات دیگر در طول این بیش از هشت سده را با کمترین آسیب گذرانده بود اما آتش سوزی اخیر که گفته می شود کاملا تصادفی بوده خسارات جبران ناپذیری به این بنا وارد کرده است.

ویدیوهای منتشر شده از حال و هوای پاریس هم در نوع خود قابل توجه است. بسیاری از مردم کاتولیک فرانسه به خیابان های اطراف کلیسای نوتردام آمده اند. برخی اشک می ریزند و برخی در کنار هم سرودهای روحانی می خوانند.

گابرل پلاس، سخنگوی آتش نشانی فرانسه از مهار آتش سوزی در کلیسای نوتردام پاریس خبر داد و اعلام کرد که آتش پس از هشت ساعت و پنجاه دقیقه تلاش ماموران آتش نشانی خاموش شده است.

اخبار مرتبط

icon news

ساختمانی چهار طبقه در جنوب تهران طمعه حریق شد

سیدجلال ملکی سخنگوی آتشنشانی از وقوع یک آتش سوزی در جنوب تهران خبر داد.

چه بلایی بر سر سقف کلیسای نوتردام می‌آید؟

این روزها طرح های بسیاری برای بازسازی کلیسای نوتردام ارائه شده است.

اما و اگرهای بازسازی نوتردام

بازسازی کلیسای تاریخی نوتردام موضوعی است که اما و اگرهای بسیاری را بوجود آورده است.

آتش‌سوزی عظیم در کوی دانشگاه بغداد

یک منبع اگاه امنتی در عراق از آتش سوزی عظیم در غرب عراق در کوی دانشگاه خبر داد.

دیدگاه خود را بنویسید

icon news