اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
سه‌شنبه
سه‌شنبه 13 خرداد 1399
27 فروردین 1398 27 فروردین 1398
17:40 17:40

ملخ ها از عربستان به سمت ایران حرکت کردند

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی با بیان اینکه پس از وقوع سیل، موضوع کنترل بهداشت محیط و فاضلاب در شهر و مناطق روستانشین یک امر ضروری بود، گفت: عدم مدیریت بهداشت محیط خسارات جبران ناپذیری را برای سلامت مردم در پی دارد.

خسارت سیل -گندم

به گزارش سلام نو ،دکتر سید احمد هاشمی اظهار کرد: با توجه به اهمیت این موضوع پس از سیل، به همه مراکز بهداشتی تجهیزات لازم جهت مقابله با بیماری‌های واگیر ارسال و اقدامات بهداشت محیط از جمله سم پاشی، معدوم سازی لاشه حیوانات، کلر زنی، واکسیناسیون و غیره انجام شد.

وی با بیان اینکه پس از وقوع سیل ۲۰ مورد بازدید از سامانه‌های آبرسانی در بجنورد انجام شد، ادامه داد: این بازدیدها در مانه و سملقان ۱۲ مورد و در راز و جرگلان ۷۳ مورد بوده است.

این مسئول نمونه گیری از آب شرب بجنورد را ۴۱ مورد، مانه و سملقان ۱۳ مورد و راز و جرگلان را ۵۷ مورد ذکر کرد و گفت: توزیع کلر مادر و آموزش استفاده از آن در مانه و سملقان ۳۰ مورد بوده و در راز و جرگلان کلر مادر در خانه‌های بهداشت روستاهای ایرقایه، اشتوت و حصارچه توزیع شد.

هاشمی اضافه کرد: توزیع قرص کلر ۱۰ و ۵۰۰ لیتری در مانه و سملقان ۹۷۰ عدد و در راز و جرگلان ۶۸۰ عدد بوده است.

وی، کلرسنجی انجام شده در مانه و سملقان را ۲۱۳ مورد، راز و جرگلان ۷۶۸ مورد و بجنورد ۲۳۷ مورد ذکر کرد و گفت: پیگیری وضعیت آب شرب منطقه از شورا و دهیاران مناطق سیل زده در این مدت، به صورت تلفنی و حضوری ۳۸ مورد بوده است.

هاشمی همچنین نسبت به هجوم جوندگان بعد از سیل هشدار داد و افزود: بیماری‌های ناقله از سوی موش، مار و سایر جوندگان بعد از سیل شایع است و روستانشینان در این زمینه باید مراقب باشند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی، با بیان اینکه با گرم شدن هوا امکان گزیدگی پشه‌های مالاریا و سالک افزایش می‌یابد، خاطرنشان کرد: میکروب و بیماری‌های واگیر توسط این حشرات منتقل می‌شود که در این زمینه اقدامات پیشگیری از ابتلاء و آموزش‌های لازم توسط مراکز بهداشت ارائه می‌شود.

/ایسنا

دیدگاه خود را بنویسید

icon news