اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
سه‌شنبه
سه‌شنبه 06 اسفند 1398
28 فروردین 1398 28 فروردین 1398
14:00 14:00

یارانه احزاب در سال 97 چقدر بود؟

دبیر کمیسیون ماده 10 احزاب اضافه کرد: با توجه به کاهش تعداد احزاب، یارانه مورد تقاضا محقق نشد و نهایتا 6 میلیارد ریال معادل 600 میلیون تومان برای سال 97 در این مرحله تخصیص پیدا کرده است که به احزاب داده خواهد شد.

به گزارش سلام نو،  «حمید ملانوری» روز چهارشنبه در نشست خبری درباره رسیدگی به شکایات احزاب گفت: رسیدگی به شکایات فعالان سیاسی و احزاب در کمیسیون ماده 10 انجام می شود و در همین راستا چند تن از اعضای یکی از احزاب کشور شکایتی ارائه کردند که با توجه به اسناد و مدارکی که داشتیم، چندان مسموع و وارد دانسته نشد.
دبیر کمیسیون ماده 10 احزاب توضیح داد: تعدادی از اعضای حزب رفاه ملت ایران درباره انتخاب دبیرکل و حضور افراد غیر عضو در مجمع شکایتی را مطرح کرده بودند که با توجه به اسناد واصله به دبیرخانه کمیسیون و دفتر سیاسی و با توجه به حضور ناظر ما در برگزاری مجمع عمومی حزب، نشان می دهد که پروسه به صورت قانونی بوده و مورد تایید قرار گرفته است.
ملانوری در بخش دیگری از این نشست اظهارداشت: انتخاب دبیرکل در جلسه ای با حضور اکثریت اعضا انجام شده است و به لحاظ قانونی مورد تایید دبیرخانه کمسیون و اداره چهارم قرار گرفت، اسناد و مدارک آن در جلسه امروز ارائه شد و همکاران ما این شکایت را وارد ندانستند.
وی ادامه داد: مجمع عمومی، اصلاح اساسنامه و انتخابات حزب انجمن روزنامه نگاران مسلمان طرح شد و مورد تصویب قرار گرفت. همچنین مجمع عمومی، اصلاح اساسنامه و انتخابات حزب عدالت طلبان ایران اسلامی مورد بحث قرار و تصویب قرار گرفت.
معاون سیاسی وزارت کشور تصریح کرد: بررسی حزب انجمن اسلامی معلمان ایران، کانون فارغ التحصیلان آذربایجان غربی، مجمع زنان اصلاح طلب استان تهران هم طرح شد و به دلیل نواقص در اسناد و مدارک و نکات اصلاحی، به جلسه بعد موکول شد.
ملانوری در بخش دیگر از این نشست اظهارداشت: بر اساس قانون احزاب مصوب سال 61 در ایران 255 حزب مجوز گرفته بودند که متاسفانه علیرغم فرصت هایی که وجود داشت، بیشتر از 105 حزب مراجعه نکردند و ما در لیست خانه احزاب که به مجمع عمومی 23 اسفند ارائه دادیم، این تعداد 105 حزب بود. احزاب دیگر حتی مراجعه ای هم نداشتند. البته 15 حزب هم در فرایند تطبیق قرار دارند که تا پایان خرداد به آن ها فرصت داده شده است.
به گفته دبیر کمیسیون ماده 10 احزاب، در صورت تطبیق این احزاب، تعداد به 120 حزب خواهد رسید و دیگر احزاب هم می توانند تقاضای تطبیق دهند.
وی درباره یارانه احزاب در سال 97 هم گفت: یارانه احزاب در سال 96 به حساب احزابی که خود را با قانون تطبیق داده اند، واریز شده است. درباره سال 97 ما تقاضا کردیم اعتبار بیشتری اختصاص داده شود.
دبیر کمیسیون ماده 10 احزاب اضافه کرد: با توجه به کاهش تعداد احزاب، یارانه مورد تقاضا محقق نشد و نهایتا 6 میلیارد ریال معادل 600 میلیون تومان برای سال 97 در این مرحله تخصیص پیدا کرده است که به احزاب داده خواهد شد.
وی ادامه داد: برای سال 98 هم در حال پیگیری هستیم و امیدواریم اعتبار بهتری دریافت کنیم./ایرنا
اخبار مرتبط

icon news

در تایید صلاحیت‌ها فقط صلاحیت‌های شخصی افراد مهم است!

عباسعلی کدخدایی اعلام کرد در بررسی صلاحیت‌ها فقط صلاحیت‌های شخصی افراد بررسی می‌‌شود ...

تصویب طرح اصلاح قانون احزاب

 طرح اصلاح قانون احزاب برای تامین نظر شورای نگهبان توسط نمایندگان مجلس تصویب شد.

لاهوتی: باید در سیاست کشور به احزاب قدرت ببخشیم

سخنگوی فراکسیون مستقلان مجلس افزود: دو جریان اصولگرایی و اصلاح طلبی فاقد اساسنامه و م...

احزاب و جریان‌های سیاسی کشور باید به فضای انتخاباتی منتهی به اسفند ماه رونق دهند

یک فعال سیاسی اصلاح‌طلب افزود: اکثریت احزاب، گروه‌های سیاسی و اشخاص  با نوعی از انفعا...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news