اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
دوشنبه
دوشنبه 05 اسفند 1398
30 فروردین 1398 30 فروردین 1398
15:40 15:40

ارتش 40 ساله جمهوری اسلامی ایران

در شروع این یادداشت میخواهم از کلام مولا حضرت امام علی علیه السلام و امیر مومنان استفاده کنم که سرمشق و نماد ارتش جمهوری اسلامی ایران است.

۴۰ چهل سالگی ارتش جمهوری اسلامی ایران

به گزارش سلام نو ، امام علی علیه السلام فرمودند: الجُنُوُد بِإذنِ اللّه ِ حُصُونُ الرَّعیَّهِ وَ زَینُ الوُلاهِ وَ عِزُّالدِّینِ وَ سُبُلُ الأَمنِ وَ لَیسَ تَقُومُ الرَّعِیِّهُ إلاّ بِهِم؛ سربازان، به اذن خداوند، دژ مردم، زینت زمامداران، مایه عزّت دین و امنیّت‌اند و کار شهروندان، جز به آنان استوار نمی‌شود.

۲۹ فروردین ۱۳۹۸ ارتش جمهوری اسلامی ایران پس از انقلاب اسلامی و نظام سیاسی جمهوری اسلامی ایران چهل ساله میشود . مبارک است . خیلی خیلی مبارک است .

البته عمر ایران و تمدن در ایران و ساختارهای قدرت سیاسی و نظامی در ایران به چند هزار سال میرسد اما عمر ساختار سیاسی که براساس کلام خداوند و آیات قرآنی برای برقراری حکومت الله بر روی زمین و آن هم بدست صالحان باشد که ساختارش مبتنی بر جمهوریت مردم و اسلامیت دین خدا باشد چهل سال است و این چهل سال خیلی نسبت به آن چند هزار سال متفاوت است . البنه ما ایرانیان به واسطه برکت حضور در در این عصر برای آرامش روح پدران و مادران و پیشبنیان خود دعا و از خداوند متعال غفور عفو طلب آمرزش می‌نماییم.

۴۰ سال قبل حضرت امام خمینی (ره) زنجیره تدابیری داشتند که طی یک برنامه زمان‌بدی شده که از قزآن حکیم و سنت پیامبر (ص) و سیره اهل بیت و اِمه معصومین علیهم السلام اقتباس گردیده بود ، به مرور زمان آن ها را مرحله به مرحله اجرا کردند.

قدم اول: رفتن شاه و بیعت ارتشیان و پیروی انقلاب و پایان حکومت فرد و خانواده سالاری و موروثی شاهنشاهی بود که در روز ۲۲ بهمن ۱۳۵۷ انجام شد .

قدم دوم: برقراری نظام اسلامی با همکاری و رای مردم که در روز دوازدهم فروردین ۱۳۵۸ نظام جمهوری اسلامی ایران رسما اعلام و استقرار یافت .

قدم سوم: ایجاد ستونی قدرتمند و قوی و معتقد برای حفظ و تداوم خیمه انقلاب و نظام جمهوری اسلامی ایران بود که در اینجا حضرت امام خمینی (ره ) با تمام مخالف هایی که برای ماندگاری ارتش میشد و مخالفان و ضد انقلاب با فشار بر رهبری انقلاب میخواستند دستور انحلال ارتش را از امام بگیرند ، امام تصمیم گرفتند از امکانات کشور و از  فرزندان ایران اسلامی در ساختار دفاعی کشور در نیروهای مسلح استفاده کننده و طی فرمانی ضمن اینکه ارتش را ارتش مردمی و انقلابی و مکتبی جمهوری اسلامی ایران اعلام نمودند ، روز ۲۹ فروردین را روز ارتش نامیدند و به ارتشیان دستور دادند در میان مردم رژه بروند و از مردم خواستند در کنار ارتشیان باشند .

قدم چهارم: حفظ و استمرار و گسترش انقلاب بدست فرزندان انقلابی و برومند ایران زمین بود که در دوم اردیبهشت ۱۳۵۸ سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تشکیل شد که در کنار ارتش مایه عزت و اقتدار جمهوری اسلامی ایران در منطقه گردید .

اما قدم پنجم: فرمان تشکیل مجلس خبرگان برای نوشتن قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران که میثاق ملی ما ایرانیان در سایه جکومت الله بدست صالحان است .

تصمیمی بزرگ و مهم برای قانونمند و نظام مند شدن نظام و ساختارهای سیاسی و اقتصادی و فرهنگی و اجتماعی جمهوری اسلامی ایران بود

و قدم های بعدی که پس از تایید قانون اساسی توسط مردم و رسمیت یافتن ساختارهای تصمیماتی و اداری و اجرایی جمهوری اسلامی ایران انتخابات برای ریاست جمهوری و نمایندگان مجلس و شورایعالی قضایی و ..... طبق برنامه هوشمندانه یکی پس از دیگری شکل گرفت و اجرا شد تا امروز گه ایران مقتدر و مستقل و عزتمند شکل و هویت جهانی دارد .

در علم سیاست به این نکته نسبتا مهم هم اشاره شده که در اینجا از آن ها استفاده میکنم :

۳ عامل اصلی زیرساخت پایداری یک کشور و یک حکومت هستند و هر ملتی با تکیه بر این عوامل می تواند با قدرت‌مندی به توسعه و پیشرفت و رشد پایدار ادامه دهد:
۱- انرژی درونی مثل عقاید، فرهنگ، باورها، رسوم، عقاید و همگنی در درک منافع ملی ... که بحمدلله در ایران اسلامی ما وجود دارد.
۲- قانون ممتاز و برجسته و قابل اجرا و مجریان توان‌مند و متعهد که بحمدلله از نوع خوبش داریم اما باید برای رسیدن به اهداف عالی، بیشتر و بیشتر کار و تلاش کرد.
۳- قوای مسلحه و نیروهای آموزش دیده با تجهیزات و ساز و برگ نظامی مورد نیاز. جذب، آموزش که بحمدلله ارتش مردمی و مکتبی و انقلابی جمهوری اسلامی ایران در طول ۴۰ سال گذشته بدون هیچ توقعی و صادقانه خدمات بسیاری برای حفظ ایران اسلامی اراِِِِئه نمود که حتما همه می‌دانند و نیازی به نوشتن و یا گفتن ندارد و فقط به مهم‌ترین آن‌ها از جمله حفظ ِساختار سیاسی و یکپارچگی ایران اسلامی و تمامیت ارضی و استقلال جمهوری اسلامی ایران و ایجاد زیرساخت های دفاعی در مقابل دشمنان و ایجاد امنیت عمومی برای زندگی آرام مردم و توسعه یافتگی کشور جمهوری اسلامی ایران است.

و خلاصه این‌که:
ما ارتشیان و کامل تر بنویسم ما نظامیان نیروهای مسلح اعم از ارتشی و سپاهی و انتظامی و امنیتی و دفاعی ، با اقتدار و سرمایه انسانی قوی با بیش از ۲۰۰ هزار شهید و ۴۰۰ هزار جانباز و ۴۰ هزار آزاده و نیروهای زبده و آماده و پای کار ، فضای امن و آرامی برای زندگی و رفاه و کسب و کار و توسعه یافتگی کشور در زیر سایه قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و ستون این خیمه جمهوری اسلامی ایران که وجود و تدابیر فرهیخته و فرزانه ولایت فقیه برای رسیدن به حکومت الله بدست صالحان است ایجاد و آماده کرده ایم .

حالا نوبت خاص و عام مردم است که در این فضای امن باذن الله و به عون الله و با توکل بر خداوند منان و با اقتدا و تاسی به آیه شریفه لیس للانسان الا ماسعی ملت بزرگ ایران با اخلاق و ایمان و کار و تلاش ایران را به جایگاه واقعی اش برسانند . ان شاءالله

ما هم مثل چهل سال گذشته و تحت فرماندهی رهبر معظم انقلاب در خدمت همه مردم خوب و با صفای ایران هستیم .

برای شروع حرکتی پرخیر و برکت فقط به این دو نیاز داریم . بسم الله برای شروع و یا علی برای ادامه تداوم. پس همه با هم برای سرفرازی و عزت و اقتدار جمهوری اسلامی ایران.

* امیر بازنشسته خلبان آزاده و جانباز

/خبرآنلاین

اخبار مرتبط

icon news

افزایش ساخت هواپیمای کوثر در دستور کار امسال ارتشی ها

فرمانده نیروی هوایی ارتش  از برنامه ارتش برای ازایش ساخت هواپیمای کوثر در سال 98 خبر ...

فهرست تجهیزات ارتش که در رژه حضور داشتند

 در مراسم رژه روز ارتش، تجهیزات مختلفی به نمایش درآمد.

برگزاری رژه خدمت در استان‌های سیل‌زده

ارتش جمهوری اسلامی ایران به مناسبت روز ارتش در مناطق سیل زده رژه خدمت برگزار کردند.

دیدار سرلشکر موسوی با جمعی از خلبانان آزاده نیروی هوایی

فرمانده کل ارتش با جمعی از خلبانان آزاده دوران دفاع مقدس دیدار و گفت و گو کرد.

دیدگاه خود را بنویسید

icon news