اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران

چهارشنبه
چهارشنبه 26 تیر 1398
30 فروردین 1398 30 فروردین 1398
16:40 16:40

«نوتردام پاریس» غم آفرین شد

 بنا بر آمار و اطلاعات منتشر شده، فروش نسخه‌های متفاوت از رمان برجسته «نوتردام پاریس» یا همان گوژپشت نوتردام بعد از آتش‌سوزی فاجعه‌آمیز این بنا در پاریس به شدت افزایش یافته است.

به گزارش سلام نو ، بعد از وقوع آتش‌سوزی تراژیک کلیسای ۷۵۰ ساله سبک گوتیک نوتردام در پاریس در روز دوشنبه ۲۶ فروردین، کتاب قرن نوزدهمی «نوتردام پاریس» اثر ویکتور هوگو به صدر کتاب‌های پرفروش آنلاین فرانسه راه یافته است.

بنا بر آمار، نسخه‌های متفاوتی از این رمان که در سال ۱۸۳۱ میلادی به رشته تحریر درآمده است رتبه‌های اول، سوم، پنجم، هفتم و هشتم کتاب‌های پرفروش وبسایت آمازون فرانسه را به خود اختصاص داده است. کتاب تاریخچه بناهای شاخص معماری سبک گوتیک نیز رده ششم این لیست را اشغال کرده است.

فرانسوی‌ها به ادبیات پناه بردند؛ «نوتردام پاریس» فروخت

کتاب «نوتردام پاریس» بیشتر با عنوان «گوژپشت نوتردام» شناخته می‌شود که سال ۱۸۳۳ در ترجمه انگلیسی به آن داده شد.

این ماجرا گواه دیگری بر آن است که فرانسوی‌ها در هنگام وقوع فجایع ملی برای تسکین یافتن بیش از هر چیز به ادبیات پناه می‌برند. «جشن بیکران» نوشته ارنست همینگوی که مجموعه‌ای از خاطرات او در بارها و کافه‌های دهه ۱۹۲۰ پاریس است، دیگر کتابی‌ است که در وقوع حملات تروریستی نوامبر ۲۰۱۵ فرانسه به سرعت به صدر پرفروش‌ترین‌ها راه یافت.

رمان حماسی و ۱۱ جلدی «گوژپشت نوتردام» روایتی از پاریس قرن ۱۵ است و داستان دختر کولی زیبایی به نام اسمرالدا است که دل و دین بسیاری از مردان شهر و از جمله گوژپشتی به نام کاسمیدو، نوازنده نیمه کر و کور ناقوس کلیسای نوتردام را برده است.

بسیاری از منتقدان و کارشناسان عقیده دارند قهرمان اصلی رمان برجسته هوگو، خودِ کلیسای نوتردام است تا توجه جامعه آن زمان را به اهمیت معماری گوتیک در پایتخت فرانسه جلب کند؛ دوره‌ای که بسیاری از این بناها با بی توجهی و یا از عمد تغییر شکل یافته و یا آوار می‎شدند تا راه را برای ظهور ساختمان‌های جدید باز کنند./برترین ها

اخبار مرتبط

icon news

آخرین ساخته‌ی علیرضا معتمدی در فرانسه اکران می‌شود

«رضا» تاکنون در جشنواره‌های هم‌چون سائوپائولو برزیل، مومبای هند، هانوی ویتنام، بلفور ...

بازسازی نوتردام بیش از 5 سال زمان می‌برد

بسیاری از مدیران و متصدیان موزه، اساتید دانشگاه، معماران‌ و مهندسان معتقد هستند 5 سال...

برگزاری مراسم " آوای نوروز" در پاریس

مراسم «آوای نوروزی» با هدف تقویت روابط بینا فرهنگی ملل مختلف در کشور فرانسه با حضور ه...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news