اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران

چهارشنبه
چهارشنبه 26 تیر 1398
30 فروردین 1398 30 فروردین 1398
19:30 19:30

نقش عربستان در بحران سودان /معاون وزیر خارجه سودان بخاطر دیدار با قطری ها برکنار شد

منابع سودانی در این باره اعلام کردند: «بدرالدین عبدالله» به دنبال صدور بیانیه ای که در آن بر دیدار با هیات قطری و بدون رایزنی با شورا تاکید می کرد، از معاون وزیر امورخارجه برکنار شده است.

به گزارش سلام نو ، برکناری مقام وزارت امورخارجه سودان چند ساعت، پس از آن روی می دهد، که سفیر عربستان در سودان از دیدار یک هیات بلندپایه سعودی و اماراتی با «عبدالرحمن البرهان» رئیس شورای نظامی انتقالی سودان خبر داد.
«علی بن حسن جعفر» سفیر عربستان در خارطوم صراحتا با اعلام کمک کشورش به شورای انتقالی گفت: کمک های سعودی در روزهای آینده و با دستور پادشاه برای کمک به مردم سودان ارسال خواهد شد.
وی اظهار کرد که عربستان حامی کامل برنامه های شورای نظامی سودان است.
سودان به لحاظ استراتژیک در سال‌های اخیر برای کشورهای حاشیه خلیج فارس اهمیت بسزایی داشته است و پس از سرنگونی دولت «عمر البشیر» در 22 فروردین و روی کارآمدن نظامیان، این کشورها بویژه امارات و عربستان تلاش کردند، با مقام های جدید این شورا نزدیک شوند.
قطر به عنوان رقیب عربستان و امارات، پیش از این روابط خوبی با دولت البشیر داشت و سرنگونی وی فرصت را به ریاض و ابوظبی داده است تا مانع از نفوذ دوباره دوحه در سودان شوند.
در پی اعتراض های مردمی در سودان که بیش از چهار ماه ادامه داشت، سرانجام ارتش این کشور در تاریخ 22 فروردین با صدور بیانیه ای برکناری البشیر را پس از 30 سال حکومت، تأیید و سه ماه حالت فوق العاده و یک ماه ممنوعیت رفت وآمد در این کشور را اعلام کرد./ایرنا


اخبار مرتبط

icon news

دیکتاتور سودان بعد از ماه‌ها آفتابی شد

عمر البشیر رئیس‌جمهور سابق سودان بالاخره امروز در راه دادستانی این کشور برای نخستین ب...

رئیس جمهور سودان به فساد مالی متهم شد

دادستانی کل سودان رئیس‌جمهور این کشور را به فساد مالی متهم کرد.

کودتای دوم در سودان به هدفش نرسید

آن طور که منابع عربی خبر داده اند گروهی از نظامیان سودانی قصد دومین کودتا در سودان را...

اتیوپی میانجی می‌شود

اتیوپی تلاش‌های خود برای میانجی‌گری میان طرف‌های سودانی و پایان دادن به بحران سودان آ...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news