اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران

یک‌شنبه
یک‌شنبه 03 شهریور 1398
30 فروردین 1398 30 فروردین 1398
16:06 16:06

آشنایی با خواص میوه‌ به

به یکی از میوه های است که دارای خواص درمانی متعدد می باشد همچنین دانه آن نیز از فواید بسیاری بهره مند است.

گفتنی است میوه به دلیل داشتن ترکیبی به نام «پکتین» که از کربوهیدرات‌های پیچیده است، می تواند در درمان اسهال بسیار تاثیرگذار باشد.

باید در نظر داشت که  میوه به از خواص درمانی متعددی برخوردار می باشد که در ذیل به آن اشاره خواهد شد.

  • درمان بیماری های معده

  • تقویت‌کننده معده

  • التیام ورم روده

  • مقوی قلب

  • ضد نفخ

  • ادرارآور

  • قاعده‌آور

  • خلط ‌آور

  • کاهش التهابات ریوی

  • درمان یبوست

بررسی جایگاه میوه به در طب سنتی


باید در نظر داشت که میوه به در طب سنتی از جایگاه ویژه ای برخوردار می باشد چرا که بهِ شیرین، گرم و تر و در مقابل بهِ ترش، سرد و خشک است و همچنین روغن به نیز سرد و تر و قابض و به دانه سرد و تر است.


خواص به دانه

همان گونه که می دانیم  داخل میوه‌ به دانه‌هایی به رنگ قهوه‌ای روشن و یا قهوه‌ای تیره وجود دارد که این دانه‌ها  سرشار از موسیلاژ (لعاب) است به گونه ای که نزدیک به 20 تا 22 درصد وزن دانه را لعاب روی آن تشکیل می‌دهد.

باید در نظر داشت که دانه‌های «به» به دلیل وجود لعاب می تواند در رفع التهابات مخاط‌ ها، سرفه و گرفتگی صدا تاثیر به سزایی داشته باشد.

یکی دیگر از خواص دانه ها به استفاده از آن برای تهیه محصولات آرایشی و محصولات زیبایی مو می باشد.

استفاده از دانه های به برای آهار دادن پارچه های گران قیمت نیز می تواند در زمره دیگر مزایای دانه های به باشد.

یکی دیگر از خواص دانه به، استفاده از آن برای رفع بوی بد دهان، گلو درد و آفت های دهان می باشد چرا که این دانه ها دارای خواص ضدباکتریایی است.

از سوی دیگر باید خاطر نشان کرد  لعاب به دانه می تواند روند درمان سوختگی تسریع بخشد و همچنین می تواند آثار سوختگی را به راحتی از بین ببرد.

یکی دیگر از خواص درمانی به دانه استفاده از برای درمان گلو درد و سرفه های خشک است چرا که لعاب موجود در به دانه می تواند التهاب گلو را از بین ببرد.

بدیهی است با استفاده دانه های به می توان وزن خود را نیز کاهش داد چرا که این دانه ها از چربی، کالری و نمک کمی برخوردار هستند همچنین به دلیل وجود فیبر و ویتامین C می تواند در کنترل وزن به فرد کمک شایانی کند.

باید یادآور شد که دانه های به طعم دهنده خوبی برای تهیه برخی از غذاها است از این رو برخی از افراد از دانه های به عنوان ادویه در تهیه غذا استفاده می کنند.

یکی دیگر از خواص درمانی دانه های به درمان زخم معده می باشد همچنین این دانه ها می تواند در درمان یبوست و اسهال نیز تاثیرگذار باشد.

کاهش احتمال ابتلا به بیماری های قلبی را می توان یکی دیگر از مزایای استفاده از دانه های به دانست چرا که این دانه ها  حاوی پکتین است که کلسترول خون را پایین می آورد،همچنین باید متذکر شد که به دانه به استحکام بیشتر رگ ها و جلوگیری از تصلب شراین نیز کمک می کند به گونه ای که در سایه این مهم  فشار خون نیز پایین می آید.

یکی دیگر از خواص درمانی دانه به مبارزه با سرطان است چرا که این دانه ها حاوی مقادیر زیادی آنتی اکسیدان است که می تواند با رادیکال های آزاد مقابله کند.

روش های استفاده از به دانه

همان گونه که می دانیم می توان به روش های مختلف اقدام به مصرف به دانه کرد که در ادامه به آن اشاره خواهد شد.

یکی از ابتدایی ترین روش های استفاده از به دانه خیس کردن این دانه ها می باشد بدین طریق که یک قاشق چای‌خوری از به دانه‌ را  در مقدار کمی آب خیس کرده و سپس آن را استفاده کنید.

یکی دیگر از روش های استفاده از دانه های به مصرف آن به صورت مستقیم است بدین طریق که فرد می‌تواند چند «دانه به» را بر روی زبان بگذارد و لعاب آن را ظرف چند دقیقه بمکد.

مصرف جوشانده‌ دانه به می تواند یکی دیگر از روش های استفاده از دانه به باشد برای این کار باید 30 گرم به دانه را در یک لیتر آب جوش ریخته و آن‌قدر جوشاند تا به صورت ژله ای در بیاید و سپس آن را میل کرد.

لازم به ذکر است که نباید تحت هیچ شرایطی دانه‌ به را جوید چرا که این کار می تواند اسید سیانیوریک تولید کند که اسیدی  بسیار خطرناک است.

اخبار مرتبط

icon news

برخی از فواید به

«به» یکی از میوه های خوشمزه است که مصرف آن برای سلامتی بسیار مفید است.

دیدگاه خود را بنویسید

icon news