اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران

یک‌شنبه
یک‌شنبه 03 شهریور 1398
31 فروردین 1398 31 فروردین 1398
12:45 12:45

ایستگاه اول سفرعمران خان به ایران کدام شهر است؟

نخست وزیر پاکستان در ابتدای  سفر دوروزه خود  به ایران به مشهد می رود.

به گزارش سلام نو، بر اساس بیانیه وزارت امور خارجه پاکستان، عمران خان قرار است اول اردیبهشت برای انجام سفر دو روزه رسمی به ایران خواهد آمد و سفر وی در مرحله اول از شهر «مشهد» آغاز خواهد شد.
سفر به مشهد به ویژه تشرف به بارگاه حضرت امام رضا علیه السلام، سنت دیرینه مقام های عالی رتبه سیاسی، نظامی، روسا و نمایندگان مجالس ملی و سنا و دیگر مسئولان پاکستانی در سال های اخیر به شمار می رود.
در سال های اخیر نیز هیات های عالی رتبه بسیاری از پاکستان در تمامی سطوح سفر رسمی به ایران انجام داده و در تمامی این سفرها پاکستانی ها بازدید از شهر مشهد و زیارت بارگاه ملکوتی ثامن الحجج علی ابن موسی الرضا (ع) را در دستور کار خود قرار دادند.
ژنرال «قمر جاوید باجوا» فرمانده فعلی ارتش پاکستان نیز در اواسط سال 96 ضمن انجام سفر رسمی به جمهوری اسلامی ایران، به شهر مشهد رفت و به زیارت بارگاه نورانی امام رضا (ع) نیز مشرف شد.
مقام های دولت های سابق پاکستان از جمله «آصف علی زرداری، نواز شریف و خانم بی نظیر بوتو» نیز جز رهبرانی هستند که همواره با سفر به ایران به مشهد نیز رفتند.
شهر مشهد و قم جایگاه ویژه میان مسلمانان پاکستانی و یک عنصر مهم در توسعه ارتباطات میان ملت ها دو کشور به ویژه تقویت گردگشگری مذهبی شناخته می شود شاید عمران خان به همین دلیل مشهد را به عنوان ایستگاه اول سفر خود به ایران انتخاب کرده است.
خانم کَنوال شوزِب نماینده مجلس ملی پاکستان و از اعضای حزب تحریک انصاف (حزب حاکم فعلی این کشور) در گفت وگو با خبرنگار ایرنا با حائز اهمیت برشمردن سفر آتی عمران خان به ایران، تاکید کرد: این سفر به افزایش ارتباط میان مردم دو کشور به ویژه گسترش گرشگردی مذهبی کمک شایانی می کند.
هزاران نفر از مردم پاکستان به ویژه شهروندان اهل تسنن این کشور در طول سال به صورت زمینی و هوایی به ایران سفر کرده و با حضور در شهر مشهد به زیارت بارگاه نورانی حضرت امام رضا علیه السلام مشرف می شوند.
اکثر زائران پاکستانی برای سفر به ایران مجبور به طی سفر زمینی هستند که همواره برای آنان دشواری های خاصی را به دنبال دارد. طولانی بودن سفر زمینی، عدم امکانات در طول سفر و نکته بسیار مهم وجود نگرانی های امنیتی به ویژه در مناطق ایالت بلوچستان (در مسیر گذرگاه مشتر مرزی با ایران) از جمله مشکلات پیش روی زائران پاکستانی است.
با روی کار آمدن دولت فعلی پاکستان به نخست وزیر عمران خان، اقدامات قابل قبولی در مسیر تردد زائران این کشور در ایالت بلوچستان اتخاذ شد و حتی نخست وزیر پاکستان برای رفع مشکلات پیش روی زائران، با احزاب سیاسی و گروه های مذهبی این کشور از جمله شیعیان ارتباط مستقیم برقرار کرد.
قطعا حضور عمران خان به عنوان عالی ترین مقام دولتی و سیاسی پاکستان در شهر مشهد نوید دهنده همکاری های دو کشور در بخش گردشگری به ویژه گردشگری مذهبی و ارائه تسهیلات برای آسان تر کردن سفر زائران پاکستانی به ایران خواهد بود.
در میان اعضای هیات نخست وزیر پاکستان نام وزیر امور کشتیرانی این کشور نیز به چشم می خورد، موضوعی که عزم ایران و پاکستان برای تقویت همکاری ها در بخش دریایی با توجه به اینکه دو کشور طرح آغاز خط کشتیرانی مسافری را در نظر دارند، را نشان می دهد.
وزیر امور کشتیرانی پاکستان اوایل فروردین ماه امسال گفت: طرح راه اندازی خط کشتیرانی مسافری میان بنادر «کراچی و بندرعباس» برای تسهیل در سفر زائران پاکستانی به اماکن مقدس ایران را به زودی آغاز می شود.
«سید علی حیدر زیدی» در نشستی با اعضای کمیته امور کشتیرانی در مجلس پاکستان گفت که مراحل رسمی و اداری راه اندازی خط کشتیرانی از مبداء کراچی و گوادر به مقصد بندرعباس در حال انجام است.
کارشناسان اقتصادی و گردشگری، راه اندازی مسیر دریایی میان ایران و پاکستان را فرصتی مناسب برای رونق مبادلات تجاری، توسعه سهم دو کشور از گردشگری دریایی و افزایش اشتغالزایی عنوان می کنند.
طرح جابجایی مسافران از طریق دریا به دلیل افزایش اعزام زائران پاکستانی به مناطق گردشگری جمهوری اسلامی ایران از جمله مشهد و قم طرح ریزی شده است.
سفیر پاکستان در ایران اواخر سال گذشته اعلام کرده بود: سالانه حدود 700 هزار زائر پاکستانی برای زیارت بارگاه منور رضوی به مشهد مقدس سفر می کنند.
خانم «رفعت مسعود» گفت: دولت های پاکستان و ایران برای ارتقای تسهیلات زائران و مسافرانی که از طریق زمینی و هوایی به مشهد سفر می کنند، از هیچ تلاشی دریغ نمی کنند.
هر سال هزاران نفر شهروندان پاکستانی به صورت زائر از مناطق مختلف این کشور به ایران و از آنجا به عتبات عالیات در عراق سفر می کنند و این زائران و تعاملات تجاری و فرهنگی دو کشور نیز ظرفیت و لزوم راه اندازی خط دریایی ایران و پاکستان را دو چندان کرده است./ایرنااخبار مرتبط

icon news

قمر جاوید تا 3 سال دیگر فرمانده ارتش پاکستان شد

نخست وزیر پاکستان حکم تمدید فرمانده ارتش پاکستان برای سه سال آینده را صادر کرد

دلیل گفت‌وگوی تلفنی ترامپ و عمران خان چه بود؟

دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا در تماسی تلفنی با عمران خان درباره وضعیت کشمیر و مسائل...

عمران خان: هیچ کس برنده جنگ هند و پاکستان نخواهد بود/ این تنش اثرات جهانی دارد

نخست‌ وزیر پاکستان درباره اقدام هند در لغو خودمختاری کشمیر گفت: دنیا تحت تاثیر تنش بر...

عمران خان لغو خودمختاری کشمیر را محکوم کرد/ هند قطعنامه شورای امنیت را نقض کرده است

نخست وزیر پاکستان اقدام هند در لغو خودمختاری جامو و کشمیر را محکوم کرد و آن را در تنا...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news