اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران

شنبه 04 خرداد 1398
31 فروردین 1398
14:30

شباهت‌های ترامپ به لویی چهاردهم!

سفیر فرانسه در آمریکا ترامپ را به لویی چهاردهم تشبیه کرد.

ژرار آرو، سفیر فرانسه در آمریکا

به گزارش سلام نو، ژرار آرو، سفیر فرانسه در آمریکا که در آستانه بازنشستگی قرار دارد، اظهار کرد، تلاش برای درک کاخ سفیدی که دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا رهبری آن را بر عهده دارد مانند تلاش برای درک یک پادشاه فرانسوی است که به نام "شاه خورشید" شناخته می‌شود.

او در مصاحبه خود با روزنامه گاردین گفت: با یک پادشاه پیر روبه‌رو هستید که کمی بازیگوش، غیرقابل پیش‌بینی و ناآگاه است اما می‌خواهد کسی باشد که تصمیم‌گیرنده است.

به گزارش پایگاه خبری هیل، آرو اظهار کرد که ترامپ نیز مانند لویی چهاردهم "نمی‌خواهد تحت نفوذ کسی به نظر برسد و می‌خواهد این مساله را نشان دهد".

او با انتقاد از تمایلات ترامپ در سیاست خارجی و غیرمنتظره بودن تصمیماتش در این زمینه گفت، رییس جمهور آمریکا خود را از متحدان دیرینه‌اش دور کرده و منزوی شده است.

سفیر فرانسه در آمریکا در این باره گفت: وقتی آنان می‌گویند "اول آمریکا" یعنی آمریکا تنها است. اساساً این رییس جمهور و دولتش متحد و دوستی ندارند. این موضوع در حیطه روابط دوجانبه بر مبنای تعادل قدرت و دفاع از منافع حساس آمریکا قرار دارد.

او با تحسین روند تصمیم‌گیری‌ها در دوران ریاست جمهوری باراک اوباما، همتای سابق ترامپ و اقداماتش در سیاست خارجی که در پی ماه‌ها نشست استراتژیک صورت می‌گرفتند، گفت: اوباما نهایتِ یک بروکرات بود. او هر شب با ۶۰ کاغذ به تخت‌خواب می‌رفت و صبح تمام این صفحات توسط رییس جمهور حاشیه‌نویسی شده بودند.

آرو که از ابتدای ریاست جمهوری ترامپ منتقد او بود، پس از پیروزی او در انتخابت ۲۰۱۶ در توییتر نوشت: این پایان یک دوران است؛ پایان دوران نئولیبرالیسم. هنوز نمی‌دانیم این دوران قرار است جای خود را به چه چیزی بدهد. پس از بریگزیت و این انتخابات هر چیزی ممکن است. جهان پیش چشمان ما در حال سقوط است.

آرو در رابطه با این توییت به گاردین گفت که اندکی پس از انتشار آن، این پست را از صفحه‌اش حذف کرد اما دیگر دیر شده بود و "گناه را مرتکب شده بود".

وی افزود: حالا اما وقتی به گذشته نگاه می‌کنم، مسلماً حق با من بود. جهانِ یقینِ من و ما واقعاً در حال سقوط بود و ما با بحرانی واقعی، اساسی و خطرناک روبه‌رو شدیم که می‌توانست واقعاً کشور من را در خود غرق کند. من معتقدم در حال ورود به دورانی تازه هستیم اما نمی‌دانم این دوران چه خواهد بود./ایسنا

اخبار مرتبط

نبرد نابرابر ظریف با ارتش فیک‌های ترامپ

نکته قابل توجه این است که کوچک‌ترین موج سازی اکانت‌های فیک در توییتر سند گزارشی در رس...

فروش ۸ میلیارد دلاری سلاح به عربستان و امارات توسط امریکا

اعضای مجلس سنای آمریکا از فروش ۸ میلیارد دلاری سلاح به عربستان و امارات  توسط ترامپ خ...

پنتاگون: نیروهای ذخیره‌ای که آمریکا به خاورمیانه خواهد فرستاد، در سوریه و عراق مستقر نخواهند شد

 رئیس جمهوری آمریکا افزود:  حدود ۱۵۰۰ نیرو را به خاورمیانه اعزام خواهیم کرد.

بولتون: ترامپ در را برای کیم باز گذاشته است

مشاور امنیت ملی آمریکا افزود:  زمان آخرین دیدار میان «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهوری ایال...

دیدگاه خود را بنویسید