اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
پنج‌شنبه
پنج‌شنبه 08 خرداد 1399
01 اردیبهشت 1398 01 اردیبهشت 1398
10:47 10:47

تهران و اسلام آباد باید تمام بحران‌ها و عوامل بحران‌ساز را شناسایی و رفع کنند

تحلیل‌گر مسائل پاکستان  اهداف نخست وزیر پاکستان از  سفر به ایران را تشریح کرد.

تشریح محورها و اهداف گفت‌وگوی عمران‌خان با مقام‌های ایران/ انتقاد غرب از برنامه هسته‌ای ایران بی‌جاست

به گزارش سلام نو، اشفق احمد، روزنامه‌نگار و معاون سردبیر گلف‌نیوز است. وی در گفت‌وگو با ایلنا درمورد محورهای سفر عمران‌خان نخست‌وزیر پاکستان به ایران نظرات خود را مطرح کرد .

اشفق احمد با اشاره به روابط ایران و پاکستان گفت: ایران و پاکستان از گذشته تاکنون روابط تاریخی، مذهبی و سیاسی زیادی با یکدیگر داشته و دارند و با توجه به تمام بالا و پایین‌هایی که در این مدت، دو کشور پشت سر گذاشته‌اند، مانند حوادث تروریستی اخیر، روابط این دو کشور مستحکم باقی مانده است.

وی افزود: باتوجه به شرایط حساس منطقه، تهران و اسلام‌آباد باید تمام بحران‌ها و عوامل بحران‌ساز را شناسایی و رفع کرده و برای تقویت روابط دو کشور تلاش کنند.

این روزنامه‌نگار پاکستانی درباره محورهای گفت‌وگوی عمران‌خان با مقام‌های ایران گفت: موقعیت افغانستان، شرایط خاورمیانه، مسائل امنیت مرزهای دو کشور، خطوط نفتی ایران و پاکستان، محورهای اصلی مورد بحث میان ایران و پاکستان است. این دیدار باعث استحکام روابط تجاری بین دو کشور می‌شود.

وی درمورد تاخیر سفر عمران‌خان به ایران هم گفت: عمران‌خان از مدت‌ها پیش برنامه سفر به ایران را داشته است اما به دلایلی که نامشخص است و تاکنون رسانه‌ای نشده این دیدار به تعویق افتاده است اما چیزی که مشخص است این است که عمران‌خان از این سفر اهداف سیاسی و مهمی را دنبال می‌کند.

اشفق احمد تاکید کرد: عمران خان بعد از مشکلات اخیری که در روابط ایران و پاکستان رخ داده است، به دنبال احیای روابط با ایران و حل مشکلات و تقویت روابط سیاسی و تجاری با ایران به‌‌عنوان یک همسایه است. این دو کشور با توجه به روابط همسایگی خود نیازمند این هستند که با یکدیگر در صلح باشند.

وی در ادامه افزود: عمران خان در این سفر به دنبال تقویت روابط اسلام‌آباد و تهران است همچنین می‌خواهد به‌‌عنوان عاملی میانجی، برای حل اختلافات میان ایران و ریاض عمل کند.

اشفق احمد در ادامه بر نقش ایران و پاکستان برای حل بحران‌های منطقه‌ای تاکید کرد و گفت: ایران و پاکستان نیازمند همراهی و همکاری مشترک با یکدیگر هستند تا بتوانند در کنار یکدیگر با صلح، مشکلات منطقه‌ای را حل کنند.

این تحلیلگر مسائل سیاسی بر پایبندی ایران به برجام تاکید کرد و گفت: ایران بارها پایبندی خود به برجام را اثبات کرده است اما غرب نگاه غرض‌ورزانه‌ای به برنامه هسته‌ای ایران دارد. ایران دارای حق طبیعی برای استفاده صلح‌آمیز از انرژی هسته‌ای است بنابراین انتقاد غرب از برنامه هسته‌ای ایران انتقادی بی‌جاست.

وی در پایان درمورد آغاز  سفر عمران‌خان از مشهد گفت: همان‌طورکه مشخص است عمران خان در نیمه شعبان به ایران سفر می‌کند. این روز، روز مقدسی برای شیعیان جهان و مردم ایران به حساب می‌آید، مشهد هم یک شهر زیارتی و شهری مقدس است بنابراین عمران خان سفر خود را از مشهد شروع می‌کند چراکه می‌خواهد احترام قلبی خود را به این مناسبت نشان دهد و از این کار هدف سیاسی ندارد./ایلنا

اخبار مرتبط

icon news

رئیس‌جمهور سقوط هواپیمای مسافربری پاکستان و جانباختن ده‌ها نفر را تسلیت گفت

حجت الاسلام حسن روحانی در پیامی به نخست وزیر پاکستان سقوط یک فروند هواپیمای مسافربری ...

پاکستان: ترامپ تحریم‌ها علیه ایران را لغو کند

عمران خان، نخست وزیر پاکستان اعلام کرد من از ترامپ می‌خواهم که تحریم‌ها علیه ایران را...

وزیر امور خارجه پاکستان فردا به تهران می‌آید

عباس موسوی سخنگوی دستگاه دیپلماسی خبر از سفر وزیر امور خارجه پاکستان به ایران داد.

اعلام آمادگی ظریف برای سفر به ریاض

محمدجواد ظریف وزیر خارجه کشورمان از آمادگی‌اش برای سفر به ریاض برای حل اختلافات خبر د...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news