اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران

یک‌شنبه
یک‌شنبه 03 شهریور 1398
02 اردیبهشت 1398 02 اردیبهشت 1398
11:00 11:00

افزایش ارتباط ایران و پاکستان در آینده نزدیک

سفر عمران خان به ایران می تواند نوید بخش بهبود روابط ایران و پاکستان باشد.

به گزارش سلام نو، عمران خان عصر یکشنبه در نخستین سفر خود به ایران پس از انتخاب به عنوان نخست وزیر پاکستان پیش از عزیمت به تهران به مشهد مقدس رفت و بارگاه مطهر رضوی را زیارت و با تولیت آستان قدس رضوی دیدار و گفت و گو کرد.
آغاز سفر نخست وزیر پاکستان از مشهد مقدس نشان از این دارد که دو ملت دوست و مسلمان علاوه بر روابط دیرینه سیاسی دارای اشتراکات دینی و مذهبی هستند که علایق دو طرف برای ارتقا سطح مناسبات را بیش از پیش افزایش داده است.
عمران خان نخست وزیر پاکستان در نخستین سفر خود به ایران روز یکشنبه وارد فرودگاه بین المللی شهید هاشمی نژاد مشهد شد و مورد استقبال رسمی استاندار و مقامات محلی خراسان رضوی قرار گرفت.
عمران خان در این سفر پس از دیدار و گفت و گو با استاندار خراسان رضوی در فرودگاه مشهد به زیارت بارگاه منور امام رضا (ع) مشرف شد و پس از دیدار با تولیت آستان قدس رضوی و دیدن از موزه آستان قدس مشهد را به مقصد تهران ترک کرد.
نخست وزیر پاکستان را در این سفر یک هیات بلندپایه سیاسی، اقتصادی همراهی می کنند و عمران خان قرار است با مسئولان بلندپایه کشور دیدار و درباره روابط دو جانبه گفت و گو کند.
اظهارات نخست وزیر پاکستان در دیدار با استاندار خراسان رضوی مبنی بر ضرورت فراهم آوردن امکان سفر زمینی زائران پاکستانی به مشهد مقدس نیز خود گویای این واقعیت است که مشترکات اعتقادی دو کشور آن چنان مستحکم است که هیچ کس قادر نیست خللی در همبستگی ملت های ایران و پاکستان ایجاد کند.
عمران خان این را نیز گفت که سه نفر از وزرای همراهش در این سفر تاکنون با سفر به ایران به زیارت اولاد پیامبر (ص) در مشهد مشرف شده اند.
نخست وزیر پاکستان گفت: هر مسلمان معتقدی به طور قطع به خاندان پیامبر گرامی اسلام حضرت محمد(ص) محبت و ارادت دارد و بنده نیز همیشه خواستار زیارت اولاد گرامی پیامبر در سفر به مشهد بوده ام.
وی همچنین با اشاره به شخصیتهای تاریخی نادر شاه افشار و ابوالقاسم فردوسی ادامه داد: خراسان جایگاه مهمی در تاریخ و اعصار گذشته در منطقه داشته است و علاقه مند هستم در صورت امکان از مزار نادرشاه در مشهد بازدید کنم.
نخست وزیر پاکستان در دیدار با تولیت آستان قدس رضوی که در تالار ولایت حرم مطهر امام رضا (ع) برگزار شد با تأکید بر اینکه پاکستان می‌خواهد روابط خود با ایران را به سطحی عالی برساند، گفت: من در دوران مسئولیت خود تمام تلاشم را می‌کنم تا روابط با ایران را به بهترین سطح ممکن برسانم.
وی افزود: دلیل بسیاری از مشکلات پیش روی امت مسلمان فاصله گرفتن از آموزه‌ های ناب اسلام است.
وی اضافه کرد: پاکستان از دوران سختی در حال عبور است و ما می خواهیم طبق اصول و آموزه‌های نبوی کشور را اداره کنیم.
بدخواهان دو ملت ایران و پاکستان همواره در تلاش هستند تا دو کشور را از یکدیگر جدا سازند و حمایت از برخی گروهک های تروریستی در ایران و پاکستان نیز با همین هدف برنامه ریزی می شود اما اشتراکات، دینی، تاریخی و تمدنی و سیاسی دو کشور همواره مانع دستیابی دشمنان به اهداف خود بوده است.
هرچند دشمنان با حوادث تلخ تروریستی سال گذشته در مرزهای ایران و پاکستان بارها کام مردم را تلخ کردند، اما هم اینک در ابتدای سال جدید، اولین سفر نخست وزیر پاکستان به تهران نویدبخش تحولی عظیم در روابط دیرینه سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و امنیتی این دو کشور دوست و همسایه خواهد بود.
اراده مقامات سیاسی دو کشور بر این است تا با ارتقا مناسبات خود در همه زمینه ها مرزهای دو کشور را از هر گونه ناامنی عاری ساخته و آن را به محلی برای مبادلات دوستانه دو ملت مبدل سازند.
در چهل سال گذشته حق همسایگی و حسن همجواری از جانب کشور ایران در قبال پاکستان به طور کامل ادا شده و در این باره رساندن خط لوله صلح، فراهم کردن امکانات صادرات برق به این کشور، عدم تجاوز به خاک این کشور با وجود حملات تروریستی متعدد از آن سوی مرز و استقبال بی نظیر از زائران پاکستانی اربعین را می توان مهمترین شواهد بر این مدعا دانست.
سفر نخست وزیر پاکستان و هیات عالی رتبه همراه وی همزمان با هفتادمین سال روابط ایران و پاکستان انجام می شود، فرصتی مناسب برای طرح طیف وسیعی از موضوعات مورد توجه دو طرف از همکاری های اقتصادی، سیاسی، فرهنگی، مرزی و مبارزه با تروریسم گرفته تا برخی موضوعات مهم منطقه ای و بین المللی خواهد بود که با توجه به شرایط فعلی دو کشور در حوزه اقتصاد، این موضوع را می توان در اولویت فهرست زمینه های مشترک همکاری میان این دو کشور قرار داد.
اظهارات مقامات اسلام آباد حاکی از برنامه امنیتی جدید این کشور برای تامین امنیت مرزهایش با ایران بود و نشان می دهد مقامات این کشور قبل از توسعه روابط اقتصادی با ایران به فکر تهیه زیر ساخت لازم برای روابط تجاری و برآورده کردن انتظارات مقامات ایرانی در تامین امنیت مرزها بوده اند./ایرنااخبار مرتبط

icon news

ایران FDD را تحریم کرد

وزارت خارجه کشورمان یکی از موسسات پژوهشی که با پادویی اسرائیل و آمریکا علیه ایران فعا...

دست پر مکرون در جی 7

وزیر خارجه کشورمان روز گذشته با رئیس جمهور و وزیر خارجه فرانسه دیدار کرد، این دیدار د...

اتهام جدید ارتش آمریکا به ایران

ارتش آمریکا در تازه‌ترین اتهام خود جمهوری اسلامی ایران را متهم کرد که به حوثی ها  یمن...

اصرار عربستان برای گفت وگو با ایران / ریاض از تهران چه می خواهد؟

عربستان که در سال های گذشته به‌دلایل غیرمنطقی گفت وگو با ایران قطع کرده بود ناگهان با...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news