اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران

چهارشنبه
چهارشنبه 26 تیر 1398
02 اردیبهشت 1398 02 اردیبهشت 1398
11:57 11:57
سلام نو بررسی می‌کند؛

فشار حداکثری آمریکا به ایران برای مذاکره مجدد / تمام دردسرهای تحریم نفتی ایران

در این مدت به نظر می‌رسد دیدگاه دوم به موفقیت دست یافته و پمپئو و ترامپ توانستند عربستان و امارات را برای تولید حجم بیشتری از نفت راضی کنند. این مسئله البته به خودی خود آن چنان تعجب برانگیز نبود.

سلام نو – سرویس بین الملل: به نظر می‌رسد پس از حرف و حدیث‌های بسیار تیم سیاست خارجی آمریکا توانسته عربستان و امارات راضی کند تا جای خالی ایران در بازار نفت را پر کنند تا امکان تحریم نفتی کامل ایران مهیا شود.

روزنامه واشنگتن پست در خبری به نقل از دو مقام وزارت خارجه آمریکا گزارش داد، مایک پمپئو وزیر خارجه این کشور روز دوشنبه اعلام خواهد کرد که معافیتهای تحریمی واردکنندگان نفت ایران از 12 اردیبهشت دیگر تمدید نخواهد شد.

در تمام چند ماه گذشته بحث‌هایی درباره تمدید یا عدم تمدید معافیت برخی خریداران نفتی ایران مطرح بود و گمانه‌زنی‌هایی درباره چگونگی ادامه این معافیت‌ها ادامه داشت. برخی معتقد بودند ترامپ معافیت‌های نفتی ایران را حداقل تا پس از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا تمدید می‌کند تا قیمت بنزین در دنیا و آمریکا بالا نرود و در آستانه انتخابات با شوک نفتی انتخاب خود را در معرض خطر قرار ندهد.

در طرف مقابل برخی دیگر بر این باور بودند که ترامپ به کمک عربستان به هر شکل ممکن جای خالی ایران در بازار نفت را پر خواهد کرد و تحریم نفتی ایران را به حداکثر ممکن می‌رساند تا هم‌زمان با تروریست اعلام شدن سپاه فشار اقتصادی روی ایران افزایش یابد.

در این مدت به نظر می‌رسد دیدگاه دوم به موفقیت دست یافته و پمپئو و ترامپ توانستند عربستان و امارات را برای تولید حجم بیشتری از نفت راضی کنند. این مسئله البته به خودی خود آن چنان تعجب برانگیز نبود و با توجه به جهت‌گیری‌های عربستان و امارات در این سال‌ها قابل پیش بینی به نظر می‌رسید، مخصوصا اگر به روابط نزدیک عربستان و امارات با اسرائیل نیز توجه کنیم.

فشار حداکثری بله؛ دخالت نظامی خیر

وزارت خارجه آمریکا در ماه نوامبر گذشته برای هشت کشور معافیتی ۱۸۰ روزه صادر کرده بود تا فرصت جایگزینی واردات نفت از ایران را داشته باشند و حالا بنا براعلام مایک پمپئو قرار است این معافیت‌ها به پایان برسد.

اولین تاثیر اعلام غیررسمی این خبر افزایش حدودا 3 درصدی نفت و رسیدن قیمت آن به 74 دلار و 30 سنت بود، افزایش قیمتی که هنوز با اعلام رسمی و عملیاتی آمریکا هم‌راه نشده است. وزارت خارجه آمریکا در هشداری به خریدان نفت ایران اعلام کرده که بعد از تحریم نفتی ایران در صورت ادامه خرید با مجازاتی جدی مواجه می‌شوند.

این رویکرد حامیان جدی درون آمریکا دارد، به خصوص جمهوری خواهانی مثل تد کروز که معتقد هستند باید راهبرد فشار حداکثری را در برابر جمهوری اسلامی در پیش گرفت.

البته راهبرد فشار حداکثری آمریکا با هوشمندی هم‌راه است و به گونه‌ای طراحی شده تا پله پله کشورهای مختلف را با آمریکا در این مسیر هم‌راه کند.

به عنوان مثال رویترز به نقل از سه مقام فعلی و سابق آمریکایی گزارش داد، ایالات متحده با عقب نشینی از تصمیم خود استثناهای گسترده‌ای در نظر گرفته تا سازمان‌های مردم نهاد، شرکت‌ها و دولت‌های خارجی به دلیل تعامل با سپاه پاسداران به طور خودکار با تحریم‌های آمریکا مواجه نشوند.

شاید این طور به نظر برسد که فشار حداکثری آمریکا قرار است با جنگ هم‌راه شود ولی این طور به نظر می‌رسد که مقامات آمریکا به فشار حداکثری به ایران قانع هستند و مایل هستند به جای وارد جنگ شدن با ایران با فشار اقتصادی-سیاسی جمهوری اسلامی ایران را وادار به تغییر رفتار در حوزه داخلی و بین الملل کنند.

در همین راستا اکسیوس در گزارشی اختصاصی از جلسه ای پشت درهای بسته با رهبران جامعه ایرانی امریکایی در دوشنبه گذشته خبر داد که وزیر خارجه آمریکا شخصا در آن حضور پیدا کرد. مایک پومپئو  با اشاره به تحریم‌های اخیر آمریکا علیه ایران گفت که دولت ترامپ عملیات نظامی در داخل ایران برای تغییر حکومت انجام نخواهد داد. او در ادامه تاکید کرد که آمریکا خیلی مراقب است که از لحن و عبارات مربوط به تغییر حکومت استفاده نکند. پمپئو در همین جلسه تایید کرد که هیچ تضمینی برای آسیب نرسیدن به مردم ایران به خاطر تحریم‌های شدید وجود ندارد.

تمام مصائب تحریم نفتی ایران

اما صفر کردن تحریم ایران چقدر ممکن است؟ تجربه ثابت کرد که صفر کردن فروش نفت ایران حداقل به شکل عملی ممکن نیست و مقامات ترفندهایی را برای دوران تحریم پیش بینی می‌‎کنند، اما مسئله اصلی این‌جا است که چنین تحریم‌هایی به تولید فساد، رانت و در یک کلام بابک زنجانی‌های جدید می‌انجامد.

تحریم نفتی ایران در صورت تولید نفت از سوی عربستان شوک نفتی کمی برای دنیا خواهد داشت ولی احتمالا باعث افزایش قیمت دلار و کاهش در آمدهای دولت می‌شود، آن هم در سالی که با سیل‌های بی سابقه دولت بیش از پیش به فروش نفت و کسب درآمد از هر راه ممکنی نیاز دارد.

این تحریم‌های نفتی از سوی دیگر می‌تواند احتمال تبادل نفت در برابر غذا و دارو با کشورهایی مثل چین و روسیه را افزایش می‌دهد که نه تنها به افزایش قیمت اجناس مختلف می‌انجامد بلکه ضرر مالی هنگفتی نیز برای ایران در زمینه فروش نفت برای کشور در پی خواهد داشت.

اخبار مرتبط

icon news

خلع سلاح کامل و نهایی کره‌شمالی به گونه‌ای که ما بتوانیم راستی‌آزمایی کنیم

وزیر امور خارجه آمریکا افزود: مأموریت رئیس‌جمهور تغییری نیافته است لذا امیدواریم که ب...

تصمیم پمپئو برای خروج دائمی دیپلمات‌های آمریکا از عراق

یک رسانه آمریکایی اعلام کرد:   وزیر خارجه آمریکا قصد دارد  خروج دائمی دیپلمات های این...

پمپئو : ترامپ با شفافیت اخلاقی زیادی در خصوص جمهوری اسلامی ایران آغاز به کار کرد

  وزیر خارجه آمریکا به تشکیل ائتلاف بین‌المللی برای تضمین عبور و مرور آزاد در تنگه هر...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news