اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران

سه‌شنبه
سه‌شنبه 01 مرداد 1398
02 اردیبهشت 1398 02 اردیبهشت 1398
16:59 16:59

ترکیه در صورت تداوم خرید و توسعه سامانه دفاع موشکی اس 400 از روسیه تحریم خواهد شد

  سناتور دموکرات آمریکایی گفت: اگر ترکیه به خرید  سامانه دفاع موشکی اس 400 از روسیه ادامه دهد، تحریم می شود.

آمریکا، ترکیه را تهدید کرد

به سلام نو، این سناتور آمریکایی در مصاحبه اختصاصی با «الکسی پاپاچلاس» سردبیر این روزنامه گفت: در صورتی که ترکیه به روند خرید و توسعه سامانه دفاع موشکی اس 400 روسیه ادامه دهد، آمریکا تحریم هایی را علیه ترکیه وضع و تحویل جت های جنگنده اف 35 ساخت آمریکا را متوقف خواهد کرد.

وی گفت: آنها فرصت خرید اف 35 را از دست خواهند داد. براساس قوانین کنونی، تحریم هایی وجود خواهد داشت. اقدام ترکیه به منزله خرید تجهیزات نظامی مهمی از روسیه خواهد بود و یک فعالیت قابل تحریم برای هر کشوری در جهان از جمله ترکیه محسوب می شود. به هیج وجه نمی توانیم اف35 را در کنار سامانه دفاع موشکی اس 400 قرار دهیم زیرا می تواند فناوری مورد استفاده در اف 35 را تحت نظر قرار دهد.

این سناتور آمریکایی خاطرنشان کرد، برخی از قوی ترین حامیان توافق اف 35 و دیگر مقامات آمریکایی که بر این باورند ترکیه هنوز یک شریک امنیتی مهم درمنطقه است به روشنی گفته اند که چنین اتفاقی نمی تواند رخ دهد.

وقتی از منندز سوال شد که آیا آمریکا درصورت وخیم تر شدن روابط بین واشنگتن و آنکارا، پایگاه های نظامی خود را از ترکیه خارج خواهد کرد، وی پاسخ داد هر چند که باور ندارد چنین اتفاقی رخ دهد اما این کشور هر اقدامی برای حفاظت از امنیت ملی خود انجام می دهد که از جمله انتقال پایگاه هایش از خاک یک کشور است.

منندز در بخش دیگری از این مصاحبه درباره طرح امنیت و انرژی شرق مدیترانه که وی به همراه سناتور جمهوری خواه، «مارکو روبیو» ارائه داده است گفت، این طرح نشان می دهد که کنگره آمریکا اهمیت کشورهایی که در این طرح شرکت دارند (از جمله یونان، قبرس و اسرائیل) را درک می کند.

وی همچنین از توافق اسکوپیه (پایتخت جمهوری مقدونیه) و آتن برای نام مقدونیه استقبال کرد و گفت این توافق به یونان اجازه می دهد نقش مهمی را در منطقه بالکان ایفا کند.

توافق اسکوپیه به دنبال رای موافق مردم با توافقی که بین مقامات مقدونیه و یونان امضا شد به تصویب رسید.

از زمان اعلام استقلال مقدونیه در 1991 میلادی تا امضای توافق نامه با یونان، این کشور به علت شباهت با یکی از استان‌های یونان همواره محل اختلاف با آتن بوده و این امر مانع از الحاق مقدونیه به سازمان‌های جمعی همچون ناتو شده است.

در رابطه با خرید سامانه اس 400 روسیه، 'رجب طیب اردوغان' رئیس جمهوری ترکیه گفته است که خرید سامانه ضد موشکی از روسیه هیچ خطری برای امنیت ناتو، پروژه جنگنده های اف 35 و آمریکا ندارد./خبرانلاین

اخبار مرتبط

icon news

وزارت خارجه دستگیری یک دانشمند ایرانی در آمریکا را پیگیری کند

یک عضو فراکسیون ولایی مجلس در تذکری به وزارت خارجه خواست تا  دستگیری   دانشمند ایرانی...

جمالی: جمهوری اسلامی با ساقط کردن پهپاد فوق پیشرفته آمریکایی یک چالش جدید برای آمریکا ایجاد کرد

یک عضو هیئت رئیسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس افزود: آمریکایی‌ها چندین بار پ...

ظریف: جایی در دنیا سراغ نداریم که حضور آمریکا ثبات‌بخش بوده است

وزیر امور خارجه کشورمان افزود: ایالات متحده آمریکا  هرکجا که حضور پیدا کرده باشند باع...

ادعای ترامپ در سرنگونی پهپاد ایرانی را کسی تایید نمی کند چراکه واقعیت ندارد

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی افزود:  هدف آمریکا صرفا ایجاد فضای تنش و جنگ ر...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news