اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
پنج‌شنبه
پنج‌شنبه 08 خرداد 1399
02 اردیبهشت 1398 02 اردیبهشت 1398
16:59 16:59

ترکیه در صورت تداوم خرید و توسعه سامانه دفاع موشکی اس 400 از روسیه تحریم خواهد شد

  سناتور دموکرات آمریکایی گفت: اگر ترکیه به خرید  سامانه دفاع موشکی اس 400 از روسیه ادامه دهد، تحریم می شود.

آمریکا، ترکیه را تهدید کرد

به سلام نو، این سناتور آمریکایی در مصاحبه اختصاصی با «الکسی پاپاچلاس» سردبیر این روزنامه گفت: در صورتی که ترکیه به روند خرید و توسعه سامانه دفاع موشکی اس 400 روسیه ادامه دهد، آمریکا تحریم هایی را علیه ترکیه وضع و تحویل جت های جنگنده اف 35 ساخت آمریکا را متوقف خواهد کرد.

وی گفت: آنها فرصت خرید اف 35 را از دست خواهند داد. براساس قوانین کنونی، تحریم هایی وجود خواهد داشت. اقدام ترکیه به منزله خرید تجهیزات نظامی مهمی از روسیه خواهد بود و یک فعالیت قابل تحریم برای هر کشوری در جهان از جمله ترکیه محسوب می شود. به هیج وجه نمی توانیم اف35 را در کنار سامانه دفاع موشکی اس 400 قرار دهیم زیرا می تواند فناوری مورد استفاده در اف 35 را تحت نظر قرار دهد.

این سناتور آمریکایی خاطرنشان کرد، برخی از قوی ترین حامیان توافق اف 35 و دیگر مقامات آمریکایی که بر این باورند ترکیه هنوز یک شریک امنیتی مهم درمنطقه است به روشنی گفته اند که چنین اتفاقی نمی تواند رخ دهد.

وقتی از منندز سوال شد که آیا آمریکا درصورت وخیم تر شدن روابط بین واشنگتن و آنکارا، پایگاه های نظامی خود را از ترکیه خارج خواهد کرد، وی پاسخ داد هر چند که باور ندارد چنین اتفاقی رخ دهد اما این کشور هر اقدامی برای حفاظت از امنیت ملی خود انجام می دهد که از جمله انتقال پایگاه هایش از خاک یک کشور است.

منندز در بخش دیگری از این مصاحبه درباره طرح امنیت و انرژی شرق مدیترانه که وی به همراه سناتور جمهوری خواه، «مارکو روبیو» ارائه داده است گفت، این طرح نشان می دهد که کنگره آمریکا اهمیت کشورهایی که در این طرح شرکت دارند (از جمله یونان، قبرس و اسرائیل) را درک می کند.

وی همچنین از توافق اسکوپیه (پایتخت جمهوری مقدونیه) و آتن برای نام مقدونیه استقبال کرد و گفت این توافق به یونان اجازه می دهد نقش مهمی را در منطقه بالکان ایفا کند.

توافق اسکوپیه به دنبال رای موافق مردم با توافقی که بین مقامات مقدونیه و یونان امضا شد به تصویب رسید.

از زمان اعلام استقلال مقدونیه در 1991 میلادی تا امضای توافق نامه با یونان، این کشور به علت شباهت با یکی از استان‌های یونان همواره محل اختلاف با آتن بوده و این امر مانع از الحاق مقدونیه به سازمان‌های جمعی همچون ناتو شده است.

در رابطه با خرید سامانه اس 400 روسیه، 'رجب طیب اردوغان' رئیس جمهوری ترکیه گفته است که خرید سامانه ضد موشکی از روسیه هیچ خطری برای امنیت ناتو، پروژه جنگنده های اف 35 و آمریکا ندارد./خبرانلاین

اخبار مرتبط

icon news

ترکیه کودکان سوری را به لیبی می‌فرستد!

براساس گزارش‌ها، ترکیه کودکان و نوجوانان سوری را با کارت ملی جعلی به جنگ لیبی اعزام م...

علاقه ترکیه برای پیوستن به اتحادیه اروپا

اردوغان باز هم از علاقه ترکیه برای پیوستن به اتحادیه اروپا گفت. او بر عزم کشورش برای ...

ترکیه؛ کشور «کوتوله‌ها»

احمد داووداوغلو در گفتگویی اعلام کرد رجب طیب اردوغان در حال اشاعه ترس در بین مردم ترک...

توضیحات وزارت خارجه ایران درباره توقف کامیون‌های ایرانی در مرز سه کشور

عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه توضیحاتی درباره انتشار ویدیوی توقف کامیون های ایرا...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news