اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران

پنج‌شنبه 02 خرداد 1398
03 اردیبهشت 1398
17:25

تحریم ها علیه ایران را اجرایی نکنید

برخی مقامات عراق از دولت این کشور درخواست کردند که تحریم ها علیه ایران را اجرایی نکنند.

بها الاعرجی

به گزارش سلام نو، بها الاعرجی، معاون نخست وزیر پیشن عراق در واکنش به عدم تمدید معافیت‌های نفتی از سوی آمریکا اعلام کرد: پایبندی عراق به اقدام اخیر آمریکا مبنی بر عدم معافیت این کشور از تحریم‌های آمریکا علیه ایران به معنای نقض حاکمیت عراق و تحت فرمان آمریکا بودن است.

وی با اشاره به اینکه اقدام آمریکا در عدم تمدید معافیت‌ها، قانونی و بین المللی نیست افزود: پایبندی برخی کشورها به این اقدام به دلایل سیاسی است نه دلایل قانونی. این مساله در تضاد با سیاست جدید عراق است که سیاست "ضرورت ایجاد آغوش باز" با تمام کشورهای همسایه را در پیش گرفته است.

الاعرجی در پایان از تمام احزاب سیاسی موافق و مخالف ایران خواست تا از تداوم تعامل دولت با ایران به منظور تحقق تصمیم گیری مستقل حمایت کنند.

به گزارش ایسنا، یک منبع نزدیک به دولت عراق گفته است: تصمیم دیروز (دوشنبه) دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا مبنی بر لغو معافیت‌های نفتی ۸ کشور از تحریم‌های ایران به هیچ وجه عراق را شامل نمی‌شود زیرا این تحریم‌ها تنها مختص به واردات نفت خام است و عراق نفت خام وارد نمی‌کند بلکه امسال جزو تولیدکنندگان اساسی بود.

پیش از این نیز رزاق محیبس، عضو کمیسیون انرژی پارلمان عراق گفت: ما از دولت می‌خواهیم که اقدامات سریعی در رابطه با پرونده تحریم‌های آمریکا علیه ایران اتخاذ کند. تحریم‌های آمریکا یکجانبه است و عراق ملزم به پایبندی به آنها نیست. واشنگتن باید بداند که عراق با ایران روابطی تجاری، اقتصادی، جغرافیایی و امنیتی دارد و از انرژی ایران بی نیاز نیست. ما امیدوار بودیم که معافیت‌های عراق تمدید شوند و عدم توقف واردات گاز و برق از ایران به عراق تضمین شود.

همچنین مصعب المدرس، سخنگوی وزارت برق عراق اعلام کرد: تاکنون ما هیچ منبعی برای جایگزین کردن واردات گاز از ایران نداشته‌ایم. واردات گاز از ایران در ژوئن از ۲۸ میلیون متر مکعب در روز به ۳۵ میلیون متر مکعب در روز افزایش پیدا خواهد کرد و به این ترتیب تولید برق با استفاده از واردات از ایران به ۴۷۰۰ مگاوات افزایش پیدا خواهد کرد. نیاز عراق به برق هر سال هفت درصد رشد می‌کند.

از سوی دیگر یک منبع عراقی اعلام کرد که عادل عبدالمهدی، نخست وزیر عراق به منظور گفت وگو در رابطه با تمدید معافیت‌های نفتی هفته آینده به واشنگتن می‌رود.

کاخ سفید دیروز (دوشنبه) اعلام کرد که معافیت‌های نفتی اعطا شده به هشت کشور برای تجارت با ایران را تمدید نخواهد کرد.

دولت آمریکا سال گذشته برای "جلوگیری از افزایش قیمت نفت در بازارهای جهانی" به هشت کشور خریدار نفت خام ایران معافیت از تحریم‌های نفتی اعطا کرد./ایسنا

اخبار مرتبط

آمریکا به دنبال تقویت نیرو نظامی خود در عراق

یک رسانه اسرائیلی اعلام کرد که آمریکا قصد دارد نیروهای نظامی خود را در عراق افزایش ده...

تلاش برای میانجی‌گری؛ از بغداد تا مسقط / آیا باید منتظر مذاکره محرمانه ایران و آمریکا باشیم؟

با نگاهی به سابقه دو طرف می‌بینیم که ایران در پایبندی به چنین مواضع پایبندی به شدت بی...

یک فروند هواپیما در عراق سقوط کرد

 یک فروند هواپیمای کوچک در منطقه مخمور وابسته به استان نینوی سقوط کرد اما تلفات جانی ...

همکاری مشترک ایران و عراق برای ساخت فیلمی با محوریت داعش

وزیر فرهنگ، گردشگری و آثار تاریخی عراق از همکاری با ایران برای ساخت فیلمی با محوریت د...

دیدگاه خود را بنویسید