اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران

پنج‌شنبه 02 خرداد 1398
04 اردیبهشت 1398
09:40

به صفر رساندن فروش نفت ایران غیر ممکن است

یک نماینده مجلس معتقد است:  تحریم نفتی ایران از سوی آمریکا و تلاش برای به صفر رساندن خرید نفت به هیچ وجه عملیاتی نیست.

نقوی حسینی

به گزارش سلام نو، سیدحسین نقوی حسینی  در واکنش به اقدام اخیر آمریکا در عدم تمدید معافیت ۸ کشور برای خرید نفت ایران گفت: تحریم نفتی ایران از سوی آمریکا و تلاش برای به صفر رساندن خرید نفت به هیچ وجه عملیاتی نیست.

وی توضیح داد: در وهله اول ما مشتریان پر و پا قرصی داریم که به نفت ما نیاز دارند و حاضرند به هر شکلی از ما نفت خریداری کنند چون امکان تأمین آن در بازار نیست. از طرف دیگر بخش عمده‌ای از صادرات ما میعانات گازی و نفتی است که به هیچ گونه‌ای تحریم پذیر نیست. لذا می‌توانیم این نفت را به بنزین تبدیل کرده و یا به پتروشیمی‌ها داده تا محصولات را دو سه برابر قیمت نفت بفروشند.

نقوی حسینی افزود: در حال حاضر یک و نیم میلیون بشکه نفت از میعانات را صادر می‌کنیم می‌توانیم این میزان را به سه و نیم میلیون بشکه برسانیم که چنین ظرفیتی هم وجود دارد. اکنون بسیاری از پتروشیمی‌های ما تعطیل هستند اگر دولت به صورت مدون برنامه ریزی داشته باشد می‌تواند این پتروشیمی‌ها را راه اندازی کرده و دو سه برابر فروش نفت فروش میعانات داشته باشیم. با این کار در وهله اول خام فروشی نمی‌شود و در وهله بعدی می‌توانیم درآمد چندین برابری از جایی داشته باشیم که نمی‌تواند ما را تحریم کند.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجه درباره‌ احتمال همکاری کشورها با تصمیم آمریکا گفت: آمریکا دارای ابزار فشار است که با این ابزار مشکلاتی را برای کشورها ایجاد می‌کند لذا آنها ملزم به رعایت می‌شوند البته که در همه جا چنین ابزاری کاربرد ندارد./ایسنا

اخبار مرتبط

اروپایی‌ها راهی جز انجام تعهداتشان ندارند

یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اظهار کرد: اروپایی‌ها راهی جز انجام تعهدا...

نظر جنجالی محقق داماد درباره فروش نفت

حجت الاسلام والمسلمین محقق داماد در اظهار نظر جالبی اظهار کرده فروش نفت برای هزینه ها...

واکنش عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی به تحریم فروش نفت ایران

یک عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: برای مقابله با تحریم اخیر آمریکا نی...

اقدام آمریکا هزینه مبادله و فروش نفت را افزایش می‌دهد

یک عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی افزود: اقدام آمریکا در شرایطی که بیش از دو س...

دیدگاه خود را بنویسید