اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران

چهارشنبه
چهارشنبه 26 تیر 1398
04 اردیبهشت 1398 04 اردیبهشت 1398
22:07 22:07

تشریح معافیت تحریم های سپاه توسط امریکا

ممنوعیت سفر به آمریکا برای مقام های شرکت ها و دولت های خارجی که با سپاه و یا شرکت های تابعه آن تعاملاتی دارند، اعمال نخواهد شد.

به گزارش سلام نو، مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا با انتشار یادداشت هایی در روزنامه رسمی «فدرال رجیستر» این معافیت ها را تشریح کرده است.
طبق این معافیت ها، ممنوعیت سفر به آمریکا برای مقام های شرکت ها و دولت های خارجی که با سپاه و یا شرکت های تابعه آن تعاملاتی دارند، اعمال نخواهد شد.
به نوشته آسوشیتدپرس، پمپئو گفته که این معافیت ها به نفع امنیت ملی آمریکاست اما احتمال می رود که این معافیت ها شماری از اعضای کنگره را که مایل به اتخاذ اقدامات شدید علیه ایران هستند، ناخرسند کند.
چند روز پیش خبرگزاری رویترز به نقل از سه مقام فعلی و سابق آمریکایی گزارش داده بود، ایالات متحده با عقب نشینی از تصمیم خود استثناهای گسترده ای در نظر گرفته تا سازمانهای مردم نهاد، شرکتها و دولتهای خارجی به دلیل تعامل با سپاه پاسداران به طور خودکار با تحریم های آمریکا مواجه نشوند.
رویترز نوشته بود: این استثناها از تحریم های آمریکا همچنین به مدیران خارجی اجازه می دهد تا در ایران به تجارت بپردازند وبه گروه های فعال در زمینه کمک های بشردوستانه که در شمال سوریه، عراق و یمن فعال هستند اجازه می دهد تا بدون بیم از اعمال خودکار تحریم های آمریکا به کار خود ادامه دهند.
رئیس جمهوری آمریکا 19 فروردین ماه در اقدامی مغایر قوانین بین المللی با انتشار بیانیه ای، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را که بخشی از نیروهای رسمی و دفاعی جمهوری اسلامی ایران است، در فهرست سازمانهای تروریستی خارجی قرار داد.
'محمد جواد ظریف' وزیر خارجه جمهوری اسلامی نیز در پی تصمیم کاخ سفید، در نامه ای به رییس جمهوری و رییس شورای عالی امنیت ملی پیشنهاد کرد که شورای عالی امنیت ملی نیروهای نظامی آمریکا در منطقه غرب آسیا موسوم به 'سنتکام' را در فهرست گروه های تروریستی قرار دهد.
شورای عالی امنیت ملی نیز بدنبال عمل خصمانه دولت آمریکا در قرار دادن نام سپاه در فهرست گروه های تروریستی در اقدامی متقابل دولت آمریکا را حامی تروریسم و فرماندهی مرکزی آمریکا موسوم به 'سنتکام' را از گروه های تروریستی معرفی کرد.
ترامپ 18 اردیبهشت‌ سال گذشته خروج آمریکا از برجام را اعلام کرد و تحریم های واشنگتن علیه ایران را بازگرداند. آمریکا برای شماری از خریداران نفت ایران معافیت هایی صادر کرده بود اما هفته جاری اعلام کرد که این معافیت ها دیگر تمدید نمی شود./ایرنااخبار مرتبط

icon news

آمریکا باز هم چین را تهدید کرد

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا هشدار داد اگر چین برخلاف تحریم‌های آمریکایی، به واردات نفت ...

تحریم‌های آمریکا با اقتصاد ایران چه کرده؟

تحریم ها در چند دهه گذشته همواره ایران را از بازار جهانی دور نگه داشته است و امکان تج...

پزشکیان: صادرات صنایع‌دستی موجب رونق اقتصادی می‌شود

نایب رئیس اول مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه وابستگی اقتصاد کشور به درآمدهای نفتی، ب...

مطالبات ایران در پایان ۶۰ روز از طرف های اروپایی چه خواهد بود؟

معاون اقتصادی وزیر امور خارجه درباره استفاده ایران از بیت‌کوین برای دور زدن تحریم توض...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news