اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران

چهارشنبه
چهارشنبه 26 تیر 1398
06 اردیبهشت 1398 06 اردیبهشت 1398
14:31 14:31
سلام نو بررسی می‌کند؛

چرا رییس سابق صدا و سیما این روزها لب به اعتراف گشوده؟

 رییس اسبق صدا و سیما چند وقتی است صبحانه‌های رفاقتی با چهره‌های مشهور سیاسی و فرهنگی دارد، از عادل فردوسی پور تا پرویز فتاح طیف بزرگی از سیاسی‌ها و فرهنگی‌ها به دیدار ضرغامی رفته‌اند.

سلام نو – سرویس سیاسی: یک از راه‌های شناسایی نامزدهای احتمالی ریاست جمهوری در ایران این است نگاه کنید و ببینید چه کسی در حال گرفتن مواضع شبه روشن فکری، پوزش خواهی از گذشته خود و قهرمان بازی است! این سه ویژگی و البته چند ویژگی شبیه این می‌تواند شناخت کاندیداهای احتمالی ریاست جمهوری در ایران را اندکی برای ما آسان کند.

یکی از کسانی که به طور اتفاقی هر سه این ویژگی‌ها را دارد عزت‌الله ضرغامی است، رییس سابق صدا و سیما که چند وقتی است صبحانه‌های رفاقتی با چهره‌های مشهور سیاسی و فرهنگی دارد، از عادل فردوسی پور تا پرویز فتاح طیف بزرگی از سیاسی‌ها و فرهنگی‌ها به دیدار ضرغامی رفته‌اند، حتی کسی مثل حسن آقامیری، روحانی مشهور که خلع لباس شد، هم به دیدار ضرغامی رفت.

او یک فعال حرفه‌ای اینستاگرام بود که به جز این دیدارها نقشی جدی در فضای سیاسی اصولگراها قائل بود، هرچند هیچ وقت آن قدر که دوست داشت جدی گرفته نشد.

او برای نشان دادن استقلال خود به طور هم‌زمان با دو طرف در شورای عالی انقلاب فرهنگی درگیر شد. نخست وحید حقانیان از اعضای دفتر رهبری که ضرغامی نسبت به برخی نقش آفرینی‌های او در انتخاب دبیر جدید شورا معترض بود و بعد هم حسن روحانی که ضرغامی با یک دعوای پر سر و صدا در مقابلش ایستاد.

اعتراف به اشتباه بعد از بیست سال!

عزت الله ضرغامی اما اخیرا به برخی اشتباهات مدیریتی خود اعتراف کرد و دو اشتباه را برشمرده، دو اشتباه که هر دو به سال‌های میانی دهه هفتاد باز می‌گردد.

ضرغامی در اولین مورد به آدم برفیِ داود میرباقری اشاره کرد و نوشت:

اشتباهات مدیریتی گذشته‌ام در صفحه جدید "خمیازه" در اینستاگرام منتشر می شود. ای کاش به روح توصیه رهبری در مورد فیلم سینمایی  آدم برفی عمل می کردم و به دلایل نظارتی جلوی اکران آن را نمی‌گرفتم. فیلم خوش ساخت و پر پیامی بود.

او سپس به یک اشتباه دیگر ایام خرداد 76 اعتراض کرد و نوشت:

در جریان انتخابات  دوم خرداد ۷۶، در مقابل سینماگرانی که از آقای خاتمی حمایت می‌کردند، جریان دیگری را در حمایت از آقای ناطق نوری تشویق کردم. کار خوبی نبود. باید آنان را از منازعات جناحی در سینما پرهیز می دادم، نه این که خودم یک طرف آن باشم!

این اعترافات ضرغامی باعث شد تا مخاطبان بسیاری از اون این پرسش را بکنند که او چه وقت به اشتباهاتش در زمان مدیریت صدا و سیما به خصوص حیف و میل بودجه بیت المال و اشتباهاتش در دوران انتخابات پر حادثه سال 1388 اعتراف می‌‎کند؟ آیا برای این اعترافات هم باید 20 سال صبر کرد؟

بسیاری دیگر نیز توییت‌های ضرغامی را نه اعتراف به اشتباه بلکه یک تلاش انتخاباتی دانستند. یک کاربر توییتر در واکنش به این توییت‌ها نوشت: بیشتر توئیت‌های جنابشان شبیه تبلیغات انتخاباتی است تا اظهار پشیمانی.

متین غفاریان روزنامه نگار اصلاح طلب هم درباه توئیت ضرغامی نوشت: این توئیت به هیچ‌وجه اعتراف به اشتباه نیست. آقای ضرغامی هنوز هم معتقده که شهروندان (در اینجا هنرمندان) نباید در فعالیت‌های سیاسی شرکت کنند.  بماند که در این توئیت شبهه دروغ هم هست. بعید می‌دانم ایشان در سال ۷۶ فقط به تشویق برخی اکتفا کرده و از محروم کردن مخالفان دریغ کرده باشد.

ضرغامی حتی اگر به دنبال حضور در انتخابات نباشد با این توییت‌ها و فعالیت در توییتر قصد دارد چهره خود را در بین مردم اصلاح کند و چهره‌ای منطقی، میانه رو و مستقل از خود ارائه کند ولی مسئله این‌جاست که اگر او از یک مشاور خوب بهره نبرد توییت‌های بدون حساب و کتابش نه تنها چهره‌اش را درست نمی‌کند، بلکه شانس او برای نامزد اصولگرایان شدن در انتخابات ریاست جمهوری را نیز کم می‌کند.

دیدگاه خود را بنویسید

icon news