اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران

یک‌شنبه
یک‌شنبه 03 شهریور 1398
06 اردیبهشت 1398 06 اردیبهشت 1398
16:40 16:40

ضرورت فرهنگسازی استفاده کمتر از پلاستیک و تفکیک زباله

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران در بخش دیگری از سخنان خود بر لزوم تغییر الگوی مصرف برای کاهش زباله و استفاده از پلاستیک تاکید کرد و گفت: بايد فرهنگ استفاده کمتر از پلاستیک و تفکیک زباله از مبدأ را تقویت کنیم.

بايد فرهنگ استفاده کمتر از پلاستیک و تفکیک زباله از مبدأ را تقویت کنیم

به گزارش سلام نو، کیومرث کلانتری مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران، در حاشیه این مراسم با اشاره به اینکه زباله های رها سازی شده در طبیعت هم  از لحاظ بصری و هم  لحاظ آلودگی های محیط زیست، مضرات فراوانی برای منظر و سلامت مردم دارد، اظهار داشت: بسیاری از این زباله ها سال ها در طبیعت باقی مانده و به هیچ وجه تجزیه نمی گردد و در واقع آفت و آسیب بسیار جدی در حوزه آب و خاک محسوب می گردد.

وی با تاکید بر اینکه داشتن محیط زیست پاک و سالم و زیبا حق همه شهروندان است، افزود: رهاسازی و ریختن زباله ها در طبیعت علاوه بر اینکه با فرهنگ و ارزش های دینی و اخلاقی ما ایرانیان منافات دارد، بلکه زمینه کار مضاعف عده ای را برای برداشتن و پاکیزه کردن محیط اطراف فراهم می کند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران ادامه داد: ما باید با الگوسازی فرهنگی و نیز اجرای  برنامه های نمادین پاکسازی محیط های طبیعی بتوانیم این تفکر را که ریختن زباله ها در طبیعت و جاده ها ، خیابان ها و دیگر اماکن حق خود بوده و جمع کردن آنها وظیفه دیگران و رفتگران زحمتکش است را تغییر دهیم.

کلانتری با توضیح اینکه آلوده کردن طبیعت در کیفیت چرخه طبیعی حیات موجودات زنده اثر نامطلوبی دارد و پیامدهای زیانباری برای زندگی انسان، حیوانات و گیاهان خواهد داشت، گفت: یکی از مصادیق این موضوع نامگذاری شعار جهانی روز زمین با عنوان حفاظت از گونه های زیستی است که این عنوان در کشور ما با نریختن زباله و پلاستیک در طبیعت پیوند خورده و مبین این است که الودگی محیط زیست ، زیست گونه های مختلف را تهدید می کند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران در بخش دیگری از سخنان خود بر لزوم تغییر الگوی مصرف برای کاهش زباله و استفاده از پلاستیک تاکید کرد و بیان داشت: ما باید بتوانیم الگوی مصرف خود را تغییر دهیم و تا جای ممکن از پلاستیک و ظروف پلاستیکی زیست تخریب ناپذیر استفاده نکنیم و از طرفی بتوانیم فرهنگ تفکیک زباله از مبدا را در زندگی روزمره خود تقویت کنیم.

وی تصریح کرد: به هر حال بخشی از زباله های رهاسازی شده در طبیعت قابلیت بازیافت و بازگشت به چرخه تولید داشته و می تواند صرفه اقتصادی به همراه داشته باشد و این موضوع در قدم اول با تفکیک زباله از مبدا و نریختن زباله در طبیعت امکان پذیر است.

کلانتری همچنین از برگزاری برنامه های پاکسازی در سطح شهرستانهای استان تهران در هفته گذشته و همزمان با گرامیداشت زمین پاک خبر داد و گفت: البته این اقدامات بصورت نمادین و برای توجه به فرهنگ حفاظت محیط زیست صورت می گیرد ولی متاسفانه  در همین برنامه های نمادین نیز مقادیر قابل توجهی زباله جمع آوری شده و از طبیعت خارج می شود.

وی در پایان از همه مردم و شهروندان خواست تا به موضوع حفظ محیط زیست و طبیعت به عنوان یکی از چالش های مهم حاضر توجه کنند و در هنگام سفر به طبیعت هیچ چیز به طبیعت اضافه نکنند و هیچ چیز دیگری غیر از زباله از آن خارج نکنند.
این گزارش می افزاید، در این مراسم که به همت اداره کل حفاظت محیط زیست استان تهران و با همکاری مترو و شهرداری تهران و انجمن امداد کوهستان برگزار شد، بخش هایی از طبیعت ارتفاعات دربند تهران پاکسازی شد./فارس

اخبار مرتبط

icon news

توسعه فضای سبز در شهر تهران باید عادلانه باشد

وی با بیان اینکه آبیاری درختان از پساب تصفیه شده و به صورت قطره ای ، بهره وری حداکثری...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news