اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران

جمعه
جمعه 28 تیر 1398
07 اردیبهشت 1398 07 اردیبهشت 1398
12:20 12:20

افزایش همکاری های عراق با ایران در حوزه بهداشت

معاون وزیر بهداشت عراق همکاری بهداشتی بین دو کشور را حائز اهمیت دانست و از افزایش همکاری دو کشور در زمینه بهداشتی خبر داد.


به گزارش سلام نو، وی با اشاره به تجربه تلخ عراق در گذشته در واردات دارو از خارج و آسیبی که عراق از این امر متحمل شده اضافه کرد که رویکرد وزارت بهداشت عراق در حال حاضر تشویق به ایجاد صنایع دارویی بومی و انتقال فناوری در این حوزه به داخل عراق است.
به گفته وی، حجم روابط در کلیه بخش ها بین جمهوری اسلامی ایران و عراق به دلیل ویژگی همسایگی و اشتراکات دینی و روابط تاریخی بسیار بالا است و وزارتخانه های بهداشت دو کشور درصدد گسترش روابط در حوزه درمان و بهداشت نیز هستند.
وی ادامه داد که حجم این روابط به ویژه در بحث زیارت های دینی خصوصا زیارت اربعین حسینی و همچنین هماهنگی در خصوص بیماری های واگیردار بسیار خوب است.
الجمیلی ادامه داد که در زمینه صنایع دارویی و انتقال تجربیات و فناوری ایران به عراق و همچنین انتقال بیماران و درمان آنها در ایران هماهنگی های خوبی وجود دارد.
وی با اشاره به امضای یادداشت های تفاهم بین دو وزارتخانه در سنوات گذشته و پنج سند همکاری در جریان سفر وزیر بهداشت ایران، آینده روابط دو کشور بویژه در حوزه بهداشت و درمان را روشن پیش بینی کرد.
وی با بیان اینکه همکاری بهداشتی بین دو کشور حائز اهمیت است همچنین اضافه کرد که دو کشور به دلیل همجواری در شرایط بحران و بلایای طبیعی باهم همکاری بالایی دارند.
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایران در راس هیاتی بعدازظهر دوشنبه به دعوت همتای عراقی اش علاء العلوانی وزیر بهداشت و محیط زیست عراق یک سفر سه روزه به عراق داشت.
سعید نمکی در این سفر همچنین در مذاکرات با وزیر آموزش عالی و پژوهش علمی عراق یک یادداشت همکاری امضا کرد.
وزیران بهداشت جمهوری اسلامی ایران و جمهوری عراق در این سفر پنج سند همکاری در زمینه، بهداشت، درمان و دارو بین دو کشور امضا کردند.
این اسناد در زمینه همکاری دارویی و تجهیزات پزشکی، مراقبت اولیه سلامت (PHC، درمان بیماران و گردشگری سلامت، آموزش تخصصی پزشکی و سند برنامه اول مشترک وزارت بهداشت دو کشور بوده است./ایرنااخبار مرتبط

icon news

عربستان آمادگی دیپلماتیک برای تعامل با ایران را دارد

نماینده دائم عربستان در سازمان ملل متحد افزود: زمان آن فرا رسیده است که جنگ در یمن فر...

تماس تلفنی روسای جمهور فرانسه و آمریکا

ماکورن و ترامپ با محوریت ایران با یک دیگر تلفنی صحبت کردند.

حماس: در حوزه رابطه با ایران در بهترین شرایط قرار داریم

رئیس دفتر روابط بین‌الملل حماس گفت: روابط با ایران در بهترین شرایط خود قرار دارد. ما ...

ماکرون کی به تهران می‌آید؟

برخی رسانه‌ها اعلام کرده‌اند که رئیس جمهور فرانسه به زودی به تهران می‌آید اما تا کنون...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news