اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران

سه‌شنبه 31 اردیبهشت 1398
07 اردیبهشت 1398
12:20

افزایش همکاری های عراق با ایران در حوزه بهداشت

معاون وزیر بهداشت عراق همکاری بهداشتی بین دو کشور را حائز اهمیت دانست و از افزایش همکاری دو کشور در زمینه بهداشتی خبر داد.


به گزارش سلام نو، وی با اشاره به تجربه تلخ عراق در گذشته در واردات دارو از خارج و آسیبی که عراق از این امر متحمل شده اضافه کرد که رویکرد وزارت بهداشت عراق در حال حاضر تشویق به ایجاد صنایع دارویی بومی و انتقال فناوری در این حوزه به داخل عراق است.
به گفته وی، حجم روابط در کلیه بخش ها بین جمهوری اسلامی ایران و عراق به دلیل ویژگی همسایگی و اشتراکات دینی و روابط تاریخی بسیار بالا است و وزارتخانه های بهداشت دو کشور درصدد گسترش روابط در حوزه درمان و بهداشت نیز هستند.
وی ادامه داد که حجم این روابط به ویژه در بحث زیارت های دینی خصوصا زیارت اربعین حسینی و همچنین هماهنگی در خصوص بیماری های واگیردار بسیار خوب است.
الجمیلی ادامه داد که در زمینه صنایع دارویی و انتقال تجربیات و فناوری ایران به عراق و همچنین انتقال بیماران و درمان آنها در ایران هماهنگی های خوبی وجود دارد.
وی با اشاره به امضای یادداشت های تفاهم بین دو وزارتخانه در سنوات گذشته و پنج سند همکاری در جریان سفر وزیر بهداشت ایران، آینده روابط دو کشور بویژه در حوزه بهداشت و درمان را روشن پیش بینی کرد.
وی با بیان اینکه همکاری بهداشتی بین دو کشور حائز اهمیت است همچنین اضافه کرد که دو کشور به دلیل همجواری در شرایط بحران و بلایای طبیعی باهم همکاری بالایی دارند.
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایران در راس هیاتی بعدازظهر دوشنبه به دعوت همتای عراقی اش علاء العلوانی وزیر بهداشت و محیط زیست عراق یک سفر سه روزه به عراق داشت.
سعید نمکی در این سفر همچنین در مذاکرات با وزیر آموزش عالی و پژوهش علمی عراق یک یادداشت همکاری امضا کرد.
وزیران بهداشت جمهوری اسلامی ایران و جمهوری عراق در این سفر پنج سند همکاری در زمینه، بهداشت، درمان و دارو بین دو کشور امضا کردند.
این اسناد در زمینه همکاری دارویی و تجهیزات پزشکی، مراقبت اولیه سلامت (PHC، درمان بیماران و گردشگری سلامت، آموزش تخصصی پزشکی و سند برنامه اول مشترک وزارت بهداشت دو کشور بوده است./ایرنااخبار مرتبط

نیازی نداریم برای ارتباط با ایران از کسی اجازه بگیریم

سفیر روسیه در تهران اظهار کرد: برای ارتباط گرفتن با ایران نیازی نداریم از آمریکا اجاز...

همکاری مشترک ایران و عراق برای ساخت فیلمی با محوریت داعش

وزیر فرهنگ، گردشگری و آثار تاریخی عراق از همکاری با ایران برای ساخت فیلمی با محوریت د...

معاون وزیر خارجه کویت : برای ایجاد صلح در منطقه هر اقدامی لازم باشد انجام می‌دهیم

معاون وزیر خارجه کویت اظهار کرد: تنش همچنان وجود دارد اما اظهارات دو طرف را مثبت می‌ب...

وزیر دفاع انگلیس: ما و متحدانمان عمیقا نگران فعالیت‌های ایران در منطقه هستیم

وزیر دفاع انگلیس افزود:  ما و شرکای خود باید تمام تلاش خود را به کار گیریم تا از هر گ...

دیدگاه خود را بنویسید