اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران

چهارشنبه
چهارشنبه 30 مرداد 1398
08 اردیبهشت 1398 08 اردیبهشت 1398
11:40 11:40

قاسمی: هنوز طرف های اروپایی نتوانسته‌اند تعهدات خود را نسبت به آنچه در برجام پیش بینی شده بود، انجام دهند

سفیر ایران در فرانسه گفت: طی یکسال گذشته ایران تمام تعهدات برجامی خود را که ۱۴ بار به تایید آژانس بین المللی انرژی اتمی رسیده است، اجرا کرده است.

بهرام قاسمی

به گزارش  سلام نو، بهرام قاسمی سفیر ایران در فرانسه  در جمع دانشجویان رشته کارشناسی ارشد موسسه مطالعات سیاسی پاریس و در پاسخ به پرسش آنها اظهار کرد: برجام یک دستاورد تاریخی و بسیار موثر بود که با تلاش و مذاکرات طولانی اعضای شورای امنیت و آلمان با ایران به نتیجه رسید و بار دیگر نشان داد که دیپلماسی، هنر فائق آمدن بر برخی مشکلات به منظور ممانعت از وقوع جنگ و تنش است.

وی ادامه داد: حاصل نتیجه دو سال مذاکرات فشرده، نه تنها موفقیت برای ایران بلکه یک پیروزی برای سیاست جهان در عرصه چند جانبه‌گرایی بود.

قاسمی افزود: متاسفانه شاهد هستیم با تغییر دولت و روی کار آمدن هیئت حاکمه جدید در آمریکا، این کشور ضمن تغییر رویکرد در مواجهه با مسائل جهانی و اتخاذ سیاست یکجانبه گرایی نه تنها از برجام خارج شد بلکه در یک اقدام بی سابقه سایر کشورهای جهان را نیز تشویق به نقض تعهدات بین المللی و تهدید به اعمال تحریم یکجانبه در صورت اجرای قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل می کند.

وی ادامه داد: طی یکسال گذشته ایران تمام تعهدات برجامی خود را که ۱۴ بار به تایید آژانس بین المللی انرژی اتمی رسیده است، اجرا نموده و به توصیه کشورهای اروپایی همچنان در این توافق باقی مانده است. البته کشورهای اروپایی متعهد شده اند تا در این جهت مقدمات لازم از جمله اجرای مکانیسم تبادلات مالی( اینستکس) را به منظور منتفع شدن ایران از مزایای اقتصادی برجام فراهم کنند که در این خصوص اقداماتی از سوی طرفین در حال پیگیری و اجرا می باشد. اگرچه انتظار داریم بایستی این روند باسرعت بیشتری صورت گیرد.

وی تاکید کرد: هنوز طرف های اروپایی نتوانسته‌اند تعهدات خود را نسبت به آنچه در برجام پیش بینی شده بود، انجام دهند لذا اقدامات و گام‌های سریع برخی کشورهای اروپایی محک و ملاک بسیار جدی و تعیین کننده برای سیاست های ایران خواهد بود و دقیقا چگونگی این رفتار ها در حال رصد است.

سفیر ایران در بخشهای دیگری از سخنان خود در خصوص اقدامات ایران در حفظ و ثبات منطقه، مبارزه با تروریسم و همکاری با سایر کشورها توضیح داد./ایسنا

اخبار مرتبط

icon news

ادعای مضحک ترامپ؛ ایران و چین به دنبال توافق با آمریکا

ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا بار دیگر طی اظهارات بی موردی گفت که ایران به دلیل فشار تحریم‌...

فرانسه هیچ کاری برای جبران تعهدات اروپا انجام نداده است

سخنگوی وزارت خارجه  گفت:  فرانسه هیچگونه پیشنهاد قطعی و قابل اعتنایی را برای جبران عم...

دلیل اصلی ماندن اروپا در برجام چیست؟

یک کارشناس ارشد مطالعات منطقه‌ای از دانشگاه تهران به بررسی نقش دیپلماسی در حل بحران ه...

باهنر: اگر رهبری با برجام مخالف بودند اصلاً کسی این اجازه را داشت که برجام را امضا کند؟

دوشنبه شب محمدرضا باهنر نائب رئیس اسبق مجلس مهمان برنامه جهان آرا در شبکه افق بود.این...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news