اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران

پنج‌شنبه 02 خرداد 1398
08 اردیبهشت 1398
11:40

نایب رئیس فراکسیون امید: شورای عالی سیاست‌گذاری در حال حاضر یک خلا اساسی داشت و آن قانون بود

عبدالکریم حسین‌زاده گفت:   سرمایه اجتماعی اصلاحات از دست رفته است.

نایب رئیس فراکسیون امید: سرمایه اجتماعی اصلاحات از دست رفته/ توان پاسخ‌گیری از لیست امید وجود ندارند

به گزارش سلام نو، عبدالکریم حسین‌زاده نائب رئیس فراکسیون امید درباره انتقاداتی که به جریان اصلاح‌طلبان وارد است و در همین راستا حجاریان هم توصیه کرده است در صورتی که شروط محقق نشود بهتر است اصلاح‌طلبان وارد انتخابات نشوند گفت: اصلا تصور می‌کنیم یکی از مشکلات اساسی، اصلاح‌طلبان باشند. شما می‌گویید سرمایه اجتماعی از دست رفته و من هم می‌گویم حق با شماست. نمود این صحبت‌ها آنجایی است که گفته می‌شود به یک لیستی در سال ۹۴ رای داده شده اما افراد توان پاسخ‌گیری از این لیست ندارند به این معنا که آیا افرادی که وارد مجلس یا شورای شهر شدند تا امروز متعهد به میثاق‌نامه هستند یا خیر؟!

او ادامه داد: شما تصور کنید الزام به پاسخ‌گویی وارد یک سازوکار مشخص شود یعنی اول از من نوعی به عنوان کاندیدایی که قرار است راهی مجلس شوم امضا و تعهد بگیرند؛ مشخص است وقتی من از طریق تناسبات حزبی راهی مجلس شده‌ باشم دیگر نمی‌توانم نسبت به آن بی‌تفاوت باشم. بنابراین وقتی فعالیت‌ حزبی پا بگیرد این شروط در مسیر تحزب به نتیجه می‌رسد. وقتی شما در ردیف احزاب قرار می‌گیرید دیگر مردم فرد را نمی‌شناسند بلکه یک جریان را می‌شناسند که باید یک برنامه‌ای را عملیاتی کند. بنابراین فردا اینکه چه کسی در لیست قرار بگیرد مهم نیست بلکه مهم آن است که حزب بتواند از طریق فراکسیون خود در مجلس یا اعضایش در شورای شهر برنامه‌ها را عملیاتی کند. من فکر می‌کنم این بستر مهیاتری برای رسیدن به یک مطلوب خواهد بود.

حسین‌زاده در پاسخ به این سوال که امروز ما با شورای عالی سیاست‌گذاری مواجه هستیم آیا این شورای می‌تواند آن نقشی که شما می‌گویید را ایفا کند یا به قول معروف یک تکیه‌گاه برای جریان اصلاحات محسوب شود گفت: انتخابات به سمت حزبی شدن پیش می‌رود و تا امروز کسی موظف نبود امضای حزب را داشته باشد امروز این احزاب مجبور هستند ائتلاف ساختارمند کنند. یعنی این ائتلاف نوشتاری و طبق میثاق‌نامه به پیش می‌رود و افراد بر اساس این میثاق‌نامه باید رفتار کنند و نمی‌توانند بر خلاف آن عمل کنند چون ممکن است با برخورد حزب رو به رو شوند. شورای عالی در حال حاضر یک خلا اساسی داشت و آن قانون بود. تا پیش از این قانونی که در مجلس در حال تصویب است، فرد می‌گفت اگر من در لیست هم قرار نمی‌گرفتم رای می‌آوردم اما امروز نمی‌تواند چنین ادعایی داشته باشد چراکه شرط ثبت‌نام در انتخابات تائید از سوی یک حزب است و یا باید حداقل امضای ۵۰۰ چهره سیاسی را داشته باشد تا بتواند وارد گود انتخابات شود. این شاخص‌ها باعث می‌شود افرادی که راهی مجلس، شورای شهر و ... می‌شوند خود را بی‌نیاز از آن حزب و مانیفست خود ندانند./خبرانلاین

اخبار مرتبط

اصلاحات باید فراگیر و در تمام ارکان نظام تاثیر بگذارد

جلالی زاده با اشاره به عملکرد روحانی در دور دوم ریاست جمهوری‌اش گفت: متاسفانه روحانی ...

تکذیب نهایی شدن لیست انتخاباتی فراکسیون امید برای هیات رییسه

سخنگوی فراکسیون امید، نهایی و آماده شدن هرگونه لیست برای انتخابات هیات رییسه مجلس از ...

طرح «گفت‌وگوی ملی» به کجا رسید؟

 تعارضات و اختلاف‌های حاکم بر فضای سیاسی کشور جز با «گفت‌وگوی ملی» محقق نمی شود. با ا...

دولت‌ باید به اندازه‌ای توانایی در عمل وعده انتخاباتی دهد

رئیس فراکسیون امید افزود: اصلاح‌طلبان برای انتخابات آتی مجلس ائتلاف نمی‌کنند.

دیدگاه خود را بنویسید