اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران

جمعه
جمعه 01 شهریور 1398
09 اردیبهشت 1398 09 اردیبهشت 1398
11:10 11:10

بولتون هرگز از مثلث نتانیاهو، بن سلمان و بن زاید حمایت نخواهد کرد

یک کارشناس مسائل بین‌الملل افزود: نتانیاهو می‌خواهد سیاست‌های خود را از طریق ‌آمریکایی‌ها پیش ببرد.

 

 

 

پرچم امریکا

به گزارش سلام نو، حسن عابدینی درباره این‌که گفته شده  گروه B ( بنیامین نتانیاهو، بن سلمان، بن زاید و بولتون) به دنبال این هستند که شرایطی را برای ترامپ به وجود آورند تا آمریکا با ایران در منطقه وارد جنگ شود، اظهار کرد: برآوردهای اطلاعاتی و امنیتی در ایالات متحده آمریکا و سایر کشورهایی که قدرتمند هستند و پیش بینی تحولات را انجام می‌دهند،‌ نشان می‌دهد آمریکا در شرایطی نیست که بتواند جبهه جدیدی را به دلایل مختلف برای خودش باز کند.

وی افزود: یکی از این دلایل جنبه اقتصادی  است،‌ در واقع آمریکا 22 تریلیون دلار بدهی به دولت فدرال دارد و لذا از لحاظ اقتصادی امکانش را ندارد،‌ نکته دیگر این‌که سیاست‌های جنگ‌طلبانه قبلی آمریکا که منجر به لشگرکشی به غرب آسیا شده، 7 تریلیون دلار برای آن‌ها هزینه داشته، در نتیجه طی 17 سال گذشته سیاست‌های لشگرکشی برای دولت‌های آمریکا چه در زمان جورج بوش پسر و اوباما هیچ دستاوردی نداشته است.

این کارشناس مسائل سیاسی در ادامه بیان کرد:‌ نکته دیگر هم این‌که در جریان تبلیغات انتخاباتی ترامپ وعده داده نیروهایش را از خارج به داخل کشور بیاورد و این یعنی باید به وعده‌های خودش حداقل در این حوزه عمل کند.

عابدینی یادآور شد:‌ مساله مهم‌تر این‌که کشورهای هم پیمان چه سنتی‌ها مانند اتحادیه اروپا شامل انگلیس، فرانسه و آلمان و برخی کشورهای کوچک از سیاست‌های ترامپ حمایت نمی‌کنند، حداقل در دو موضوع این را شاهد بودیم، یکی انتقال سفارت از تل‌آویو به قدس و دیگری ضمیمه کردن جولان به سرزمین‌های اشغالی هیچ کشوری در دنیا جز رژیم صهیونیستی از آمریکا حمایت نکرد.

وی ادامه داد: از طرفی مردم آمریکا از لحاظ روحی و روانی آمادگی ندارند که در چارچوب یک لشگرکشی تازه یکسری جنازه‌های تازه روی دست‌شان بماند و هنوز  بسیاری از سربازانی که در جنگ افغانستان و عراق بودند به دلیل بیماری روانی به کانادا مهاجرت کردند و جزو مخالفین دولت آمریکا هستند.

این کارشناس مسائل بین‌الملل همچنین اظهار کرد: اما گروه B،  شامل بنیامین نتانیاهو که به بی بی معروف است از قبل هم یک  چهره خشونت‌طلب، تندرو و افراطی است که دشمن شماره یک خود را جمهوری اسلامی ایران می‌داند، از این بابت که خود را در شرایطی نمی‌بیند که با جمهوری اسلامی ایران مواجه شود و می داند که بسیار بسیار ضربه پذیر است، می‌خواهد سیاست‌های خود را از طریق آمریکایی‌ها پیش ببرد.

مثلث بن سلمان، بن زاید و نتانیاهو تلاش می‌کند آمریکا را به جنگ در غرب آسیا ترغیب کند

عابدینی افزود:‌دو شخص دیگر جوانان بسیار ماجراجویی هستند که از دنیای سیاست خیلی اطلاعی ندارند و فکر می‌کنند که با پول و دلارهای نفتی کارشان پیش می رود، یکی بن سلمان ولیعهد عربستان و دیگری محمد بن زاید ولیعهد امارات است که این دو نفر نه از روی رفتار عقلانی توأم با خرد و دانش روابط بین‌الملل بلکه از مسیر خودشیفتگی و این‌که فکر می‌کنند همه امور از طریق پول قابل حل است، چنین اقدامات و رفتارهایی را انجام می دهند و تلاش می‌کنند با نتانیاهو مثلثی را تشکیل دهند که بتوانند آمریکایی‌ها را ترغیب کنند تا  وارد جنگ ناخواسته در منطقه غرب آسیا شوند. اگر چه می‌دانند آمریکا در شرایطی نیست که حتی علیه یکی از نیروهای مقاومت اسلامی مثل حماس، جهاد اسلامی یا حزب الله وارد جنگ شود، این مثلث الان 6-7 سال است علیه مردم یمن که واقعا دستشان از دنیا تهی است از جهت ابزار مقاومت و تجهیزات نظامی تلاش کرده‌اند.

وی در ادامه بیان کرد: ضلع دیگر جان بولتون است که اگر چه گاهی در کلام مواضع تندی دارد اما در عمل هرگز حمایتی از این مثلث نخواهد کرد، در واقع  برای دوشیدن دلارهای نفتی منطقه تلاش می‌کند و برای جلب حمایت در انتخابات آتی برای ترامپ حاضر است صحبت کند، اما حاضر نیست وارد عمل شود.

آمریکایی‌ها تلاش می‌کنند از طریق تحریم‌های اقتصادی سیاست‌های خود را پیش ببرند

این کارشناس مسائل سیاسی خاطرنشان کرد: آمریکا علیرغم این‌که طی 70 سال گذشته به دلیل استفاده بی رویه از قوه قهریه، قوه عاقله‌شان کوچک شده است،‌ اما افراد دارای عقلانیت سیاسی هنوز در هیات حاکمه آمریکا،  وزارت خارجه، پنتاگون و شورای امنیت ملی وجود دارند، طبعا مانع از بروز یک جریان تندرو برای ماجراجویی‌های تازه می‌شوند، لذا به نظر می‌رسد علیرغم اینکه در تبلیغات این وضعیت ادامه می‌یابد، اما همچنان آمریکایی‌ها و سایرین تلاش می کنند از طریق تحریم‌های اقتصادی سیاست‌های‌شان در قبال ایران را پیش ببرند نه این‌که وارد ماجراجویی شوند.

وی درباره این که تا چه اندازه این احتمال وجود که نظرات و سیاست‌های گروه  B بر ترامپ تاثیرگذار باشد، یادآور شد: ترامپ در حوزه روابط بین‌الملل بسیار آدم کم تجربه و کم خردی است، اما در حوزه دلالی و تجاری همه چیز را محاسبه می‌کند، بنابراین محاسبات عقلانی سرانجام ترامپ را به این نقطه می‌رساند که در منطقه غرب آسیا به دلایلی که گفتم هرگز حاضر نباشد تا وارد فضای ماجراجویانه شود.

آمریکا الان یک ابرقدرت نیست که بتواند حرف خودش را به کرسی بنشاند

عابدینی تصریح کرد: به‌عنوان نمونه شاهد بودیم که کره شمالی  حتی آمریکا را تهدید کرد و اکنون نیز زیر میز مذاکرات زده است،‌ لذا فکر می‌کنم این رفتار آمریکا از جنگ لفظی بالاتر نمی‌رود، چون اساسا آمریکا الان یک ابرقدرت نیست که بتواند حرف خودش را به کرسی بنشاند، چرا که ترامپ بیش از همه می‌داند شرایط ابرقدرتی در سه چیز است؛ نخست قدرت تمام کنندگی یعنی وقتی حرفی را می‌زند باید بتواند آن را به مرحله اجرا در آورد در حالی که سال‌ها است روسای جمهور آمریکا معتقدند بشار اسد باید از دولت سوریه کناره‌گیری کند اما روز به روز حکومتش مستحکم‌تر می‌شود، چند سالی است می‌گوید انصارالله یمن را باید شکست دهند اما موفق نشده‌اند،‌ یا حتی چندین سال است می‌خواهند حزب الله را از بین ببرند اما نتوانستند، بنابراین قدرت تمام کنندگی ندارد.

این کارشناس مسائل بین‌الملل تاکید کرد: همچنین آمریکا، قدرت مهار رقبا را هم ندارد، چون ابرقدرت باید قدرت مهار رقبا را داشته باشند در حالی که نتوانسته چین، ایران و روسیه را مهار کند و یا حتی مقاومت اسلامی را مهار کند.

آمریکا یک ابرقدرت نیست و امکان ورود به اقدام ماجراجویانه هزینه‌بر را ندارد

وی افزود: مساله دیگر این‌که یک ابرقدرت باید توان وحدت در اردوگاه هم‌پیمانان را داشته باشد، اما می بینیم که هم‌پیمانان آمریکا در منطقه که جزو راهبردهای آمریکا بود، وحدت ندارند، آمریکا درصدد بود بین ترکیه، قطر، کویت، امارات ،رژیم صهیونیستی  و عربستان وحدتی ایجاد کند، اما قطری‌ها و ترکیه از این اردوگاه خارج شده‌اند،  اخیرا شاهد بودیم مصری‌ها هم گفتند حاضر به شرکت در ناتوی عربی نیستند.  همچنین در فراسوی غرب آسیا هم نتوانسته هم پیمانان خود مانند انگلیس،‌فرانسه و آلمان را حول و حوش یک برنامه متحد کند، به همین دلایلی که گفته شد آمریکا اکنون یک ابرقدرت نیست و طبعا امکان این‌که وارد اقدام ماجراجویانه هزینه‌بر شود، را ندارد./ایسنا

اخبار مرتبط

icon news

اصرار عربستان برای گفت وگو با ایران / ریاض از تهران چه می خواهد؟

عربستان که در سال های گذشته به‌دلایل غیرمنطقی گفت وگو با ایران قطع کرده بود ناگهان با...

فرودگاه أبها در عربستان مورد حملات پهپادی انصارالله قرار گرفت

سخنگوی نظامی انصارالله یمن اعلام کرد حملات پهپادی جدید این جنبش به فرودگاه أبها عربست...

عربستان گوشت‌های قربانی حج را به ایران نمی‌دهد

حدود سه ماه پیش  رایزنی‌هایی با عربستان برای بازگرداندن گوشت‌های قربانی حجاج ایرانی ب...

محکومیت هتک حرمت مسجدالاقصی در عید قربان / اعتراض شدید مسلمانان به تعرض صهیونیست‌ها

شهرک‌نشین‌های صهیونیست‌ همزمان با اقامه نماز عید قربان به مسجدالاقصی حمله کردند که ای...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news