اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
پنج‌شنبه
پنج‌شنبه 08 خرداد 1399
09 اردیبهشت 1398 09 اردیبهشت 1398
10:40 10:40

اعلام رژیم ارزی بر مبنای نرخ ثابت ٤٢٠٠ به نوعی درمان‌های مقطعی بر زخم اقتصاد کشور است

یک عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامیاظهار کرد: با اهتمام به موضوع رونق تولید از بنگاه‌های کوچک و متوسط حمایت کنیم. 

سیده فاطمه حسینی نماینده تهران

به گزارش سلام نو، سیده فاطمه حسینی  با تاکید بر لزوم اهتمام به موضوع رونق تولید در شرایط عدم تمدید معافیت‌های نفتی از سوی آمریکا بیان کرد: با توجه به تحریم‌هایی که در سال جاری متوجه اقتصاد ایران است در کنار نرخ بالای تورم، در این شرایط یکی از مهم‌ترین اقدامات می‌تواند رویکرد نگاه به رونق تولید با حمایت از بنگاه‌های کوچک و متوسط آسیب پذیر باشد.

وی افزود: با توجه به شرایط اقتصادی رکودی و تورم بالا -که طبق آمارهای بانک مرکزی و مرکز آمار کشور برای سال جاری ایران وجود دارد- ضروری است که تصمیماتی بر مبنای نظرات کارشناسی اتخاذ و اقداماتی در حوزه سیاست‌های پولی و مالی توسط دولت و بانک مرکزی انجام شود که در شرایط ناشی از تورم یک چتر حمایتی برای بنگاه‌های تولیدی کشور باشند تا اشتغال کشور بیش از این آسیب نبیند.

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: برای رفع چالش‌های اقتصادی مانند تورم و  بالا بودن حجم نقدینگی در کشور، باید از نظرات کارشناسان استفاده شود. سیاستهایی نظیر اعلام رژیم ارزی بر مبنای نرخ ثابت ٤٢٠٠  و یا اقدامی نظیر پیش فروش حجم بالایی از سکه در کشور، به نوعی درمان‌های مقطعی بر زخم اقتصاد کشور بوده است و مبنای کارشناسی نداشته‌اند، با این سیاستها در بلند مدت شاهد وقوع بهمنی خواهیم بود که مهار کردن آن سخت است.

حسینی عنوان کرد: اجرای بسته حمایتی که تمهیداتی برای حمایت از تولید پیش بینی شود اهمیت دارد، برای مثال در حوزه سیاست‌های مالی اگرچه دولت با مسئله عدم تحقق برخی درآمدها مطابق قانون بودجه ۹۸ دچار مشکل خواهد بود اما به نظر می‌رسد که باز هم با توجه به حجم بالای فرار مالیاتی این امکان وجود دارد که مالیات بر عملکرد را در این شرایط حداقل ۵ درصد کاهش داد، تصمیم‌هایی از این دست می‌تواند از تولید و بنگاه‌های کوچک حمایت کند و درآمد دولت را نیز چندان کاهش ندهد./ایسنا

اخبار مرتبط

icon news

اسامی ۶ دبیر هیات رئیسه مجلس یازدهم و تعداد آرا

اسامی ۶ دبیر هیات رئیسه مجلس یازدهم برای یک سال پیش رو و تعداد آرایی که کسب کردند اعل...

هیات رئیسه مجلس یازدهم سوگند یاد کردند

هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی سوگند یاد کرده و آنرا قرائت کردند.

اعلام اسامی هیات رییسه شعب، کمیسیون تحقیق و کمیسیون تدوین آیین نامه داخلی مجلس

سخنگوی شعب ۱۵ گانه مجلس اعضای هیات رییسه شعب، اعضای کمیسیون تحقیق و اعضای کمیسسیون تد...

اعلام اسامی کاندیداهای دبیری مجلس یازدهم

 کاندیداهای دبیری مجلس از سوی هیات رئیسه سنی مجلس شورای اسلامی معرفی شدند.

دیدگاه خود را بنویسید

icon news